Acer Nitro 5 GPU kullanımı

MetSmile

Kilopat
Daha fazla  
Konuyu yanlış yere açtıysam lütfen uyarın!
Arkadaşlar herkese merhaba, bilgisayarımın ekran kartı kullanım yüzdesinden ve FPS düşüşlerinden şikayetçiyim. Bilgisayarımın modeli ve ilgili özellikleri;
Acer Nitro 5 AN515-55,
Intel i5-10300H CPU,
NVIDIA GTX 1660-TI GPU,
Tek kanal 16 GB RAM.
Nitro Sense ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi mavi ile daireye aldığım bölümler Sekiro oynadığım süre.
Sarı ile daireye aldığım bölüm ise ekran kartımın ortalama kullanım yüzdesi ve sıcaklığı.
Ayrıca görebildiğiniz gibi oynadığım süre içinde CPU sıcaklığı 92 - 94 derece arası değişiyor ama bu hep böyleydi artık alıştım diyebilirim.(fan ve güç planı ayarını oyundan sonra düzelttim oynarken "maksimum" ve "yüksek performans"taydı.)

NitroSense.png

Bu da Sekiro'dan özellikle FPS düşüşü yaşadığım andan bir görsel verileri görebilirsiniz. 37 FPS...

Sekiro.png

Şu ana kadar çözüm için denediklerim: Oyunu tek tek her ayarda denedim düşükte de yüksekte de benzer durumlarla karşılaşıyorum.
DDU kullanarak sürücüleri silip tekrar yükledim. Ufak da olsa bir düzelme oldu bu düzelmiş hali.
Genelde hep from software oyunları oynarım benzer durumlar DS3'te de başıma geliyor. CS:GO deneyimim oldu ve onda da kimi zaman 180 kimi zaman 45 FPS'leri gördüm.
Parçaların uyumsuz olduğunu düşünmüyorum sahip olduğum işlemciyle RTX 3060'a sahip modeller var. Herhangi birinde de benimkine benzer bir sorunla karşılaşanı görmedim. Aklıma tek problem RAM'in tek slot olması geliyor. Siz ne düşünüyorsunuz problemin kaynağı sizce ne?

Not: Horizon Zero Dawn yükleniyor ondan da eklemeler yapacağım.

Bilgisayar ısı değerleri fazla geldi. Isıdan dolayı GPU ve CPU performansı düşüyor olabilir. CPU, GPU bellek ve işlemci saatlerini kontrol et.

Kontrol edin derken öğrenmek istediğiniz özellikleri mi yoksa benim bilgisayarımın performansının özellikleri karşılayıp karşılamadığı mı eğer ikinci ise nasıl kontrol edebileceğimi anlatır mısınız?
Görselden de anlayabileceğiniz gibi Horizon'da bir sorun çıkmadı ve ilk defa gördüğüm değerleri gördüm açık dünyada Custom'da 60 FPS sabit oynattı. Daha düşük sistem gerektiren oyunlarda sorun çıkartmasının sebebi nedir sizce?

Dosya Ekleri

• Horizon.png
    Horizon.png
    118,1 KB · Görüntüleme: 72
Son düzenleme:
Kontrol edin derken öğrenmek istediğiniz özellikleri mi yoksa benim bilgisayarımın performansının özellikleri karşılayıp karşılamadığı mı eğer ikinci ise nasıl kontrol edebileceğimi anlatır mısınız?
Görselden de anlayabileceğiniz gibi Horizon'da bir sorun çıkmadı ve ilk defa gördüğüm değerleri gördüm açık dünyada Custom'da 60 FPS sabit oynattı. Daha düşük sistem gerektiren oyunlarda sorun çıkartmasının sebebi nedir sizce?
Tek kanal RAM. İşlemci odaklı oyunlarda GPU kullanımı düşük kalıyor. Benim laptop 8 GB idi. Witcher 3'te %99 kullanım olurken Battlefield'da %70'i zor geçerdi. Ya da CS:GO'da 1650ti ile ancak 100-120 fps alırdım ki 8 GB RAM CS:GO'ya hayli hayli yeter normalde. 1 tane daha 8 GB RAM alınca her oyunda kullanım %90'ın üstüne çıktı. Böylece GPU kullanımı tek kanal RAM'de düşük olan oyunlarda çok daha fazla fps aldım.

@MetSmile GPU sıcaklığı fazla ve tek kanal RAM kullanıyorsunuz. Ama çok ilginç darboğaz oluyor acaba GPU mu performans düşürüyor sıcaklıktan merak ettim?

Bu video izle orada CPU ve GPU işlemci hızlarını açıyor ne görmek istediği alakalı anlatmış. GPU RAM Frekansı, GPU VRAM Frekansı ve CPU frekansı gibi değerleri aç kontrol et. Bak orada ekran kartı güç kullanımını da açmış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@MetSmile GPU sıcaklığı fazla ve tek kanal RAM kullanıyorsunuz. Ama çok ilginç darboğaz oluyor acaba GPU mu performans düşürüyor sıcaklıktan merak ettim?

Bu video izle orada CPU ve GPU işlemci hızlarını açıyor ne görmek istediği alakalı anlatmış. GPU RAM frekansı, GPU VRAM frekansı ve CPU frekansı gibi değerleri aç kontrol et. Bak orada ekran kartı güç kullanımını da açmış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İyi akşamlar, bilgisayarı formatlamak zorunda kaldığım için geç dönüş yapıyorum kusura bakmayın.
Görseldeki değerleri alıyorum. CPU frekansı 4500 MHz'ye kadar çıkabilmeliymiş. 4500'ü bırakın 3500'ü görmüyor drop yaşadığım anlarda 2900'leri görüyorum. Sorun bundan mı kaynaklanıyor?
Eklemek istediğim bir şey daha var o da yaklaşık 1 saattir NitroSense açık şekilde browserda geziyorum ve ortalama 85 derece zaman zaman 92'leri gördüğü olmuş.

Dosya Ekleri

• resim_2022-01-10_212707.png
    resim_2022-01-10_212707.png
    55,8 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
@MetSmile Termal macun sürdür servisine temizlik falan yaptır. Yanına bir 16GB veya 2x8 RAM tak düzelir.

Nitro 5 ben de kullanıyorum yeni 2021 kasalarından. İşlemcim (Ryzen 5 4600H) senin işlemcinden güçlü ama ekran kartım senin GPU altı GTX 1650 Ti var. Ekran kartım maks 67 dereceleri gördüm, işlemci 75 derece maks sıcaklıklar görmüştüm genelde 65 70 derece değişiyor arada 75 dereceye fırlıyor. Hadi işlemcine normal diyebilirim ama ekran kartı çok fazla RTX serisi ekran kartları bile 80 dereceler normal olamaz maks 75 derece olması gerek GPU'ların sağlık ve performans açısından. CPU frekansın düşük görüyorum ama GPU frekansları normal gözüküyor bir de güç değerini aç GPU'nun. Güç düşmesi de olabilir sıcaklıktan. CPU belki daha yüksek sıcaklıklara çıkıyor ama frekansı düşürmüş yine 90 derecelerde çok garip. Turbo ile 4.50GHz kadar çıkması gerek senin 3.5GHz altında resmen temel frekanslara kadar düşürmüş. İlk mesaj satırımda dediğim gibi ısı sorununu çöz ve GPU kullanımı performansı için yanına boş slota bir RAM daha tak.

Son düzenleme:
Bilgisayarın garantisi yakında bitmek üzere servisle ilgili bir sürü kötü yorum var pek güvenemiyorum siz hiç servise gönderdiniz mi memnun musunuz?

@MetSmile Servise RAM taktırmak için ve daha önceden Aspire cihazım vardı 2018'de göndermiştim. Hırsızlık donanım çalma olayına rastlamadım. Şimdiki Nitro 5 bilgisayarımı RAM yükseltme deyince kargo gidiş parasını benden çıkardılar, bazıları sorun var deyip gönderip yandan RAM gönderip beleş kargo gönderim ile taktırmışlar, ben de sorun yokken bir yerini kurcalattırıp kendi parçasını niye değişsinler boş yere dedim sonra değiştirip sorun çıkar yeni parçada şansa. Klavye üzerine serilen bez parçasını koymamışlar içerisine bir tek bez parçası kullanmadım hiç önemsemedim ve tekrar onun için cihazı tekrar göndermedim gerek duymadım diğer laptoplar da vardı kullanmadım diğer her şey eksiksiz ve cihazım servisten hasarsız elime ulaştı. Donanım çalma başka parça takma gibi yalan işle karşılaşmadım, diğer Aspire bilgisayarımı kronik sebepten çok göndermiştim yani. O zaman sorunlu olsa da kargo ücreti alıyorlardı şimdi almıyorlar sanırım arızalı ise cihaz çok saçma kargo ücret konuları vardı ki halen kendileri ücretsiz yükseltme garanti dışı kalmadan taksalar kargo ücreti gidiş bizden alıyorlar böyle durumlardan.

Geri
Yukarı