İnceleme Acer Nitro 5, i5 12500h, RTX3060 incelemesi

Acer Nitro 5 - AN515-58-55RH

DSC_0061.JPG

Merhaba, bugün sizler için 6 Eylül 2022 tarihinde Vatan Bilgisayar'dan siparişini verdiğim, 7 Eylül 2022 tarihinde elime ulaşan, Acer Nitro 5'i inceledim.

Kutu İçeriği

Adaptör,
Garanti belgesi,
Ek HDD için vida,
Sticker,
Kullanım kılavuzu

DSC_0062.JPGDSC_0066.JPGDSC_0067.JPGDSC_0063.JPGDSC_0064.JPGDSC_0065.JPG
Genel Donanım

CPU : Intel Core i5 12500H
GPU : RTX3060 140W
SSD : 512GB NVMe M.2 SSD
RAM : 1x16GB 3200 MHz
PANEL : IPS 144Hz (%54 sRGB Coverage)

Diğer teknik detaylar için tıklayın.

Sürücü ve İşletim Sistemi Sürümleri
BIOS v1.10
Windows 11 Pro 21H2 Build 22000
Nvidia 516.94
(Ürün FreeDOS olarak geliyor.)

Cinebench R23 Testi
Tüm testlerde turbo modun açık olduğunu belirteyim. Bu test için NitroSense üzerinde "default mode" seçiliydi. Multi core testi yaparken çıktığı maksimum sıcaklık değeri 92 derece oldu. Single core testini yaparken ise 70 ile 80 derece arasında dolaşıyordu.

CinebenchR23.png

FurMark Testleri

İlk olarak nitrosense üzerinde "default mode" seçiliyken 10 dakikalık stres testi yaptım. Yaptığım tüm testlerde "MUX Switch" kullandım. Yani direkt olarak RTX3060 üzerinden bu testleri gerçekleştirdim.

furmark_000000.jpg

Stres testinden sonra "default mode" ve "performance mode" ile 1080P benchmark yaptım. Linklerden ulaşabilirsiniz.

Default Mode Benchmark Test

Performance Mode Benchmark Test

CrystalDiskMark Testi

CrystalDiskMark_20220907220006.png

Ekran

Ekran tarafında ilk önce ölü piksel testi yaptım ve herhangi bir ölü piksel görmedim. Ghosting için UFO testi yaptım ve fark edilecek şekilde ghosting olduğunu söyleyebilirim. Ekran için tercih edecekler varsa hem sRGB oranını hem de ghosting durumunu göz önünde bulundursunlar.

Oyun Testi (AC Origins)

Ultra High, 1080P, NitroSense Default Mode

benchmark_resultsdefault.jpg

Ultra High, 1080P, Performance Mode

benchmark_results.jpg

Genel Bakış

Ürünü alalı bir gün olduğu için çok fazla test yapma şansım olmadı. En azından bir fikir oluşturur diye bu incelemeyi yapmak istedim.

Yukarıda verdiğim bilgiler dışında kendi gözlemlerimden de bahsetmek istiyorum. Fan tam devirdeyken aşırı sesli çalışıyor. Sistem boştayken CPU 50 - 60 derece arasında dolaşıyor. Webcam bana yeterli geldi (60FPS 720P). Hoparlör için beklentiniz olmasın. Aldıktan sonra ise yapılacak en iyi iyileştirme bir adet daha bellek alıp çift kanal olarak kullanmak.

Son düzenleme:
Güzel bir inceleme olmuş. Önceki seriler gibi DTS hoparlör kullanılmamış mı? Bende bulunan Acer cihazlardaki DTS ayarlarını yaptığımda gayet iyi ses veriyordu. Tok ve Surround'u güzel çıkıyordu.

Bu modeli bende düşünüyorum ama sRGB oranı film dizi izlerken öyle aşırı kötü mü sizde? Ghosting durumu da rahatsız ediyor mu?

Güzel bir inceleme olmuş. Önceki seriler gibi DTS hoparlör kullanılmamış mı? Bende bulunan Acer cihazlardaki DTS ayarlarını yaptığımda gayet iyi ses veriyordu. Tok ve Surround'u güzel çıkıyordu.
DTS'e bakayım. Baktıktan sonra incelemeyi güncellerim.

Bu modeli bende düşünüyorum ama sRGB oranı film dizi izlerken öyle aşırı kötü mü sizde? Ghosting durumu da rahatsız ediyor mu?
Ghosting için özellikle test yaptığınızda göze çok çarpıyor. Onun dışında oyun oynarken ya da video izlerken beni rahatsız etmedi.

Güzel inceleme. Öncelikle hayırlı olsun. Müsait bir zamanda timespy testi yaparsanız cihazı almayı düşünenler için de yardımcı olmuş olursunuz.

Steam'den 3Dmark'ın demo sürümünü ücretsiz indirin ve Timespy testi yapın.
Test bittiğinde sol alt'da "compare result online" yazısını tıklayın. Tıkladığınızda bir web sayfası açılacak. O sayfa linkini buraya kopyalayın.
Ayrıca "Detailed Monitöring" kısmının fotoğrafını çekip buraya atın.
Böylece ortalama ve anlık sıcaklık değerlerini de görmüş oluruz.
Örnek resimler aşağıda.
Son olarak cihazınızı en yüksek performans alacak şekilde ayarlamayı, mux varsa açmayı ve soğutucuyu kullanmayı unutmayın. Test sonuçlarına göre daha iyi bir değerlendirme yapmış oluruz. Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• j1.jpg
    j1.jpg
    120,9 KB · Görüntüleme: 60
  • j2.png
    j2.png
    520,2 KB · Görüntüleme: 57
  • j3.jpg
    j3.jpg
    152,3 KB · Görüntüleme: 56
Hocam ekranı çok mu kötü, hiç laptop kullanmamış biri rahatsız olur mu çopk?
Ben de uzun zamandır laptop kullanmıyordum. Beni rahatsız etmedi.
Güzel inceleme. Öncelikle hayırlı olsun. Müsait bir zamanda timespy testi yaparsanız cihazı almayı düşünenler için de yardımcı olmuş olursunuz.

Test bittiğinde sol alt'da "compare result online" yazısını tıklayın. Tıkladığınızda bir web sayfası açılacak. O sayfa linkini buraya kopyalayın.
Örnek resimler aşağıda.
Son olarak cihazınızı en yüksek performans alacak şekilde ayarlamayı, mux varsa açmayı ve soğutucuyu kullanmayı unutmayın. Test sonuçlarına göre daha iyi bir değerlendirme yapmış oluruz. Teşekkürler.
Gün içerisinde eklemeye çalışacağım. Öneriniz için teşekkürler.

Merhaba bende bu modeli sipariş vermiştim. Bir arkadas RAM'in tek kanal olması yüzünden darboğaz yapabilecegini söylemişti, böyle bir durum var mı cidden? Ekran kullanimi ve CPU kullanimi ne olmali, herhangi bir sorunla karşılaştın mı?
Bir de Windows 11'in hangi türünü kurdun. Pro kursam sıkıntı yasar miyim driverlarla alakali.
Memnun musun şu an en F/P ürunüydü bence 3060'larda. Yaptığınız testleri cok anlamıyorum yani normal mi/ iyi mi cikti değerler. Nasil degerlendirmemiz gerekiyor acaba.
Ek olarak bilgisayari yeni alacağım icin tavsiyeleirn vsrsa zamanininayirip yazarsan cok sevinirim. Hangi testleri yapmaliyim. Ya da ayarlarda en iyi performans icin neleri duzenlemeliyim gibi. Şimdidien teşekkürler.

Acer Nitro 5 - AN515-58-55rh

Eki Görüntüle 1511086

merhaba, bugün sizler için 6 Eylül 2022 tarihinde Vatan Bilgisayar'dan siparişini verdiğim, 7 Eylül 2022 tarihinde elime ulaşan, Acer Nitro 5'i inceledim.

kutu içeriği

adaptör,
Garanti belgesi,
Ek HDD için vida,
Sticker,
Kullanım kılavuzu

Eki Görüntüle 1511089Eki Görüntüle 1511093Eki Görüntüle 1511094Eki Görüntüle 1511090Eki Görüntüle 1511091Eki Görüntüle 1511092
genel donanım

CPU: Intel Core i5 12500h.
GPU: RTX3060 140W.
SSD: 512 GB NVMe M.2 SSD.
RAM: 1x16 GB 3200 MHz.
Panel: IPS 144Hz (%54 sRGB coverage)

Diğer teknik detaylar için tıklayın.

sürücü ve işletim sistemi sürümleri
BIOS v1.10
Windows 11 Pro 21H2 Build 22000.
NVIDIA 516.94
(ürün FreeDOS olarak geliyor.)

Cinebench R23 testi
tüm testlerde Turbo modun açık olduğunu belirteyim. Bu test için Nitro Sense üzerinde "default mode" seçiliydi. Multi Core testi yaparken çıktığı maksimum sıcaklık değeri 92 derece oldu. Single Core testini yaparken ise 70 ile 80 derece arasında dolaşıyordu.

Eki Görüntüle 1511084

FurMark testleri

ilk olarak Nitro Sense üzerinde "default mode" seçiliyken 10 dakikalık stres testi yaptım. Yaptığım tüm testlerde "MUX Switch" kullandım. Yani direkt olarak RTX3060 üzerinden bu testleri gerçekleştirdim.

Eki Görüntüle 1511095

stres testinden sonra "default mode" ve "performance mode" ile 1080p benchmark yaptım. Linklerden ulaşabilirsiniz.

Default Mode Benchmark Test

Performance Mode Benchmark Test

CrystalDiskMark testi

Eki Görüntüle 1511085

Ekran

ekran tarafında ilk önce ölü piksel testi yaptım ve herhangi bir ölü piksel görmedim. Ghosting için ufo testi yaptım ve fark edilecek şekilde ghosting olduğunu söyleyebilirim. Ekran için tercih edecekler varsa hem sRGB oranını hem de ghosting durumunu göz önünde bulundursunlar.

oyun testi (AC Origins)

Ultra high, 1080p, Nitro Sense default mode.

Eki Görüntüle 1511083

Ultra high, 1080p, performance mode

Eki Görüntüle 1511082

genel bakış

ürünü alalı bir gün olduğu için çok fazla test yapma şansım olmadı. En azından bir fikir oluşturur diye bu incelemeyi yapmak istedim.

Yukarıda verdiğim bilgiler dışında kendi gözlemlerimden de bahsetmek istiyorum. Fan tam devirdeyken aşırı sesli çalışıyor. Sistem boştayken CPU 50 - 60 derece arasında dolaşıyor. Webcam bana yeterli geldi (60FPS 720p). Hoparlör için beklentiniz olmasın. Aldıktan sonra ise yapılacak en iyi iyileştirme bir adet daha bellek alıp çift kanal olarak kullanmak.

Son düzenleyen: Moderatör:

Örnek resimler aşağıda.

TimeSpy testinin karşılaştırma sonuçları için tıklayabilirsiniz

Screenshot_3.png

Yeni konular

Geri
Yukarı