İnceleme Acer Nitro 5, i5 12500h, RTX3060 incelemesi

Acer Nitro 5 - AN515-58-55RH

DSC_0061.JPG

Merhaba, bugün sizler için 6 Eylül 2022 tarihinde Vatan Bilgisayar'dan siparişini verdiğim, 7 Eylül 2022 tarihinde elime ulaşan, Acer Nitro 5'i inceledim.

Kutu İçeriği

Adaptör,
Garanti belgesi,
Ek HDD için vida,
Sticker,
Kullanım kılavuzu

DSC_0062.JPGDSC_0066.JPGDSC_0067.JPGDSC_0063.JPGDSC_0064.JPGDSC_0065.JPG
Genel Donanım

CPU : Intel Core i5 12500H
GPU : RTX3060 140W
SSD : 512GB NVMe M.2 SSD
RAM : 1x16GB 3200 MHz
PANEL : IPS 144Hz (%54 sRGB Coverage)

Diğer teknik detaylar için tıklayın.

Sürücü ve İşletim Sistemi Sürümleri
BIOS v1.10
Windows 11 Pro 21H2 Build 22000
Nvidia 516.94
(Ürün FreeDOS olarak geliyor.)

Cinebench R23 Testi
Tüm testlerde turbo modun açık olduğunu belirteyim. Bu test için NitroSense üzerinde "default mode" seçiliydi. Multi core testi yaparken çıktığı maksimum sıcaklık değeri 92 derece oldu. Single core testini yaparken ise 70 ile 80 derece arasında dolaşıyordu.

CinebenchR23.png

FurMark Testleri

İlk olarak nitrosense üzerinde "default mode" seçiliyken 10 dakikalık stres testi yaptım. Yaptığım tüm testlerde "MUX Switch" kullandım. Yani direkt olarak RTX3060 üzerinden bu testleri gerçekleştirdim.

furmark_000000.jpg

Stres testinden sonra "default mode" ve "performance mode" ile 1080P benchmark yaptım. Linklerden ulaşabilirsiniz.

Default Mode Benchmark Test

Performance Mode Benchmark Test

CrystalDiskMark Testi

CrystalDiskMark_20220907220006.png

Ekran

Ekran tarafında ilk önce ölü piksel testi yaptım ve herhangi bir ölü piksel görmedim. Ghosting için UFO testi yaptım ve fark edilecek şekilde ghosting olduğunu söyleyebilirim. Ekran için tercih edecekler varsa hem sRGB oranını hem de ghosting durumunu göz önünde bulundursunlar.

Oyun Testi (AC Origins)

Ultra High, 1080P, NitroSense Default Mode

benchmark_resultsdefault.jpg

Ultra High, 1080P, Performance Mode

benchmark_results.jpg

Genel Bakış

Ürünü alalı bir gün olduğu için çok fazla test yapma şansım olmadı. En azından bir fikir oluşturur diye bu incelemeyi yapmak istedim.

Yukarıda verdiğim bilgiler dışında kendi gözlemlerimden de bahsetmek istiyorum. Fan tam devirdeyken aşırı sesli çalışıyor. Sistem boştayken CPU 50 - 60 derece arasında dolaşıyor. Webcam bana yeterli geldi (60FPS 720P). Hoparlör için beklentiniz olmasın. Aldıktan sonra ise yapılacak en iyi iyileştirme bir adet daha bellek alıp çift kanal olarak kullanmak.

Son düzenleme:
evet aynısı ekran böyle oluyo.

bide tam win başlaması gereken zamanda değişik bi ses geliyo ondan sonra gidiyo ekran
hocam valla böyle bir durumda hiç karşılaşmadım, zaten acerin sayfasından kendi modelinin sürücü kısmından indrimişsindir, indireceğin şeyleriç. Umarım çözersin, farklı bir konu başlığı aç istersen. İnşallah hallolur

Arkadaşlar DTS Ses Sürücüsünü kurarken bu Problemi alıyorum ve Nitro Sense uygulamasındaki türler hiç değişmiyor. Hep Müzik sekmesinde takılı kalıyor.
Yardımcı olabilir misiniz?

resim.png

resim2.png

Sorunu çözdüm kendi açtığım konuda mevcut. Bu arada mux switch açınca laptop güzel. Sadece şarjı çok az gidiyor şarjda kullanmanız lazım.

Intel grafik kontrol merkezi ve Windows'un kendi calibrasyon özelliğini kullanmadan düzgün gözüken bir laptop ekranı görmedim henüz. Yani en az iki saatinizi bu ayarlara ayırın. Referans olarak rengine güvendiğiniz bir tv ya da monitörü seçip benzer görüntü imajla karşılaştırma yapabilirsiniz. Bu arada web kullanımında ve boşta soğutma harika ve sessiz. Ama yük altında ses çok, soğutmayı ise henüz 1-2 saat boyunca oyun oynayarak denemedim.

san tısı.jpg

Geri
Yukarı