İnceleme Acer Nitro 5 i7 12700H, RTX3060

Merhaba arkadaşlar. Birkaç gün önce bu bilgisayarı 23.850 TL'ye aldım.

Çok kısa ön izlenimimi aktaracağım:

- Kasa ve ekran kalitesi: Erkan kalitesi beni tatmin etti. Sadece biraz küçük geldi. Kasa olarak ise bende ASUS marka bir laptop vardı ona göre kaliteli duruyor.

- Soğutma:

Fanları tam hızda çalışırken Monster Tulpar serisine göre çok daha hızlı ve sesli dönüyor. Performans modunda oyun oynarken biraz sesli. Kulaklık takmadan oynamak bayağı zor.

Boşta 55 derecelerde geziniyor.

Oyunlarda Turbo Boost kapalı bir şekilde oynarken işlemci 80 dereceyi geçmiyor. Turbo Boost kapalı iken asla darboğaz yapmıyor. Rahatça besleyebiliyor. MUX çok fark ettiriyor. Oyun olarak The Witcher 3'te Ultra ayarlarda Nitro sense performans modunda ekran kartı 75 işlemci ise 70 derecede sabit kaldı. Ancak Turbo Boost açtığımda ise işlemci 85-90 gördüğü oldu. İşlemciye undervoltage yapamadım. Turbo Boost açık iken işlemci 70-90 watt çekiyor genelde. Bu nedenle de ısınıyor doğal olarak. Ve buna bağlı olarak da şarjda iken şarjı çok az azalıyor. Ama Turbo Boost kapattığımda asla şarjda azalma olmuyor.

- Windows 10 kurdum. İlk başta aygıt yöneticisinde driverlar çok eksikti ben de Acer'in kendi sitesinden tek tek kurdum ve düzeldi.

Şimdilik bu kadar. İnceledikçe ve deneyimledikçe güncelleyeceğim.

@4Cosmos @messinicocugu @Artoria Pendragon.

Dosya Ekleri

• P_20220625_181215.jpg
    P_20220625_181215.jpg
    232,2 KB · Görüntüleme: 727
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Birkaç gün önce bu bilgisayarı 23.850 TL'ye aldım.

Çok kısa ön izlenimimi aktaracağım:

- Kasa ve ekran kalitesi: Erkan kalitesi beni tatmin etti. Sadece biraz küçük geldi. Kasa olarak ise bende ASUS marka bir laptop vardı ona göre kaliteli duruyor.

- Soğutma:

Fanları tam hızda çalışırken Monster Tulpar serisine göre çok daha hızlı ve sesli dönüyor. Performans modunda oyun oynarken biraz sesli. Kulaklık takmadan oynamak bayağı zor.

Boşta 55 derecelerde geziniyor.

Oyunlarda Turbo Boost kapalı bir şekilde oynarken işlemci 80 dereceyi geçmiyor. Turbo Boost kapalı iken asla darboğaz yapmıyor. Rahatça besleyebiliyor. MUX çok fark ettiriyor. Oyun olarak The Witcher 3'te Ultra ayarlarda Nitro sense performans modunda ekran kartı 75 işlemci ise 70 derecede sabit kaldı. Ancak Turbo Boost açtığımda ise işlemci 85-90 gördüğü oldu. İşlemciye undervoltage yapamadım. Turbo Boost açık iken işlemci 70-90 watt çekiyor genelde. Bu nedenle de ısınıyor doğal olarak. Ve buna bağlı olarak da şarjda iken şarjı çok az azalıyor. Ama Turbo Boost kapattığımda asla şarjda azalma olmuyor.

- Windows 10 kurdum. İlk başta aygıt yöneticisinde driverlar çok eksikti ben de Acer'in kendi sitesinden tek tek kurdum ve düzeldi.

Şimdilik bu kadar. İnceledikçe ve deneyimledikçe güncelleyeceğim.

@4Cosmos @messinicocugu @Artoria Pendragon.
Cihazınız boşta kaç derecede çalışıyor?

Ben de bu cihazı almayı düşünüyorum, fikirleriniz neler? Almak isteme sebebim MUX Switch olması.

Cihazınız boşta kaç derecede çalışıyor?

Hâlâ 55 :)

Ben de bu cihazı almayı düşünüyorum, fikirleriniz neler? Almak isteme sebebim MUX Switch olması.

Aynı fiyata Intel işlemcili olanı daha iyi olur. Satışta vardı sanırım 2 gün önce. Ekran kalitesi iyi değil bir kez daha buna değineyim. Ben edit Photoshop tarzı şeyler ile uğraşmadığım için rahatsız etmedi.

@FELAKetTellalı ekran kalitesi kötüden kastınız nedir acaba?

Kusura bakmayın görmemişim mesajınızı. Ghosting hafiften hissediyorum. ASUS bilgisayarım ile karşılaştırdığımda daha sönük geliyor renkler.

Son düzenleme:

Aynı fiyata Intel işlemcili olanı daha iyi olur. Satışta vardı sanırım 2 gün önce. Ekran kalitesi iyi değil bir kez daha buna değineyim. Ben edit Photoshop tarzı şeyler ile uğraşmadığım için rahatsız etmedi.

Kusura bakmayın görmemişim mesajınızı. Ghosting hafiften hissediyorum. ASUS bilgisayarım ile karşılaştırdığımda daha sönük geliyor renkler.
Link atabilir misiniz lütfen..

Peki ya nitrosens hariç her şeyi performansta mı kullanıyorsunuz yoksa dengelide mi? (güç seçenekleri,nvidia) Ek olarak rekabetçi oyunlarda işlemciniz kaç derece ve hangi çözünürlükte oynuyorsunuz?

Halen 30 bin altında fiyat/performans oranı en iyi ürün, 27.500e aldım kısmetse gelecek bir kaç güne. Artık Acer cihazın yükseltilmesi durumunda garantiyi devre dışı bırakmıyor ama biliyorsanız yapın, hasar vermeniz halinde yine devre dışı. Garantisi bittikten sonra yada bitmeye yakın açıp macunu değiştirebilirsiniz, düzgün macun bu seviyede kullanan yok gibi.

Peki ya nitrosens hariç her şeyi performansta mı kullanıyorsunuz yoksa dengelide mi? (güç seçenekleri, NVIDIA) ek olarak rekabetçi oyunlarda işlemciniz kaç derece ve hangi çözünürlükte oynuyorsunuz?

Hayır her şey dengeli modda 50-55 derecelerde. Eğer Nitro sens dahil her şeyi performansa alırsam boşta 60 derece falan oluyor. Rekabetçi oyunlarda 80-85 civarı dereceler. Her şey performans modunda. Çözünürlük en yüksekte oynuyorum her zaman. Genelde 1080p oluyor.

Ek olarak bilgisayarı ders için de kullanıyorum. Uzun süreli deneyim sonucu bir şey bayağı bir dikkatimi çekti. MUX Switch kapatıp her şeyi tasarruf moduna aldığım zaman internetten canlı ders izliyorum, Bluetooth kulaklık ile bağlantılı şekilde. Parlaklık %80 civarı. Ortalama 5 saat gidiyor şarjı. Gayet yeterli geldi bana bu seviyede. Bunu da belirteyim.

Hayır her şey dengeli modda 50-55 derecelerde. Eğer Nitro sens dahil her şeyi performansa alırsam boşta 60 derece falan oluyor. Rekabetçi oyunlarda 80-85 civarı dereceler. Her şey performans modunda. Çözünürlük en yüksekte oynuyorum her zaman. Genelde 1080p oluyor.

Ek olarak bilgisayarı ders için de kullanıyorum. Uzun süreli deneyim sonucu bir şey bayağı bir dikkatimi çekti. MUX Switch kapatıp her şeyi tasarruf moduna aldığım zaman internetten canlı ders izliyorum, Bluetooth kulaklık ile bağlantılı şekilde. Parlaklık %80 civarı. Ortalama 5 saat gidiyor şarjı. Gayet yeterli geldi bana bu seviyede. Bunu da belirteyim.

Boşta 50-55 derken işlemci sıcaklığını söylüyorsun değil mi, birde W10 mu W11 mi?

Ben W10 kullanıyorum Ecoreların hiçbir halta yaradığı yok, güya sistem yükünü verimli bir şekilde işlemesi gereken Ecorelar windowsda her zaman boştalar, 1-2 Pcore bütün sistem yükünü işliyor ve sürekli aynı corelar çalışınca da ısınıyorlar. Benim sıcaklık değerleri senden beter nispeten boşta (VSR, steam, afterburner vs) işlemci 55-65 arası geziyor. Ama resimde göreceğin gibi Hwinfo ile çekirdekleri izleyince hemen nedeni belli oluyor, Pcore 2 T0 bütün işi yapıyor, eğer yetişemezse Pcore 3 T0da çalışmaya başlıyor geriye kalan 18 core ve thread idle sürekli. Yani o gözüken 55-60 derece bütün işlemcinin sıcaklığı değil sadece 1 çekirdeğin sıcaklığı. Bunun sisteme bir zararı yok hatta güç tüketimini azaltıyor ama cpu 60 derece gözüktüğü için performans moda alırsam fanlar yüksek hızda çalışmaya başlıyor ve 53 derecelere düşürüyor. Performans modda boşuna fan sesi dinlemiş oluyorum yani, dengeli modda fanlar ses çıkartmayacak kadar yavaş çalışıyor o yüzden daha çok ısınıyor. W11 denemedim daha, olmadı USBye kurup bir bakayım ecore kullanımında fark olacak mı..

Dosya Ekleri

• işlemci sıcaklık.PNG
    işlemci sıcaklık.PNG
    771,4 KB · Görüntüleme: 18
  • işlemci sıcaklık 2.PNG
    işlemci sıcaklık 2.PNG
    1.019,3 KB · Görüntüleme: 12

Yeni konular

Geri
Yukarı