Acer Nitro 5 Intel Core i7 10750H laptop düşük FPS

Random542

Yoctopat
Daha fazla  
Ben dün linkteki laptopu aldım. Bilgisayara Windows 10 Home kurduktan sonra driverları güncelledim. Ekran kartını GeForce Experience ile güncelledim ancak düşündüğümden düşük FPS alıyorum. Mesela GTA 5'te 80-50 FPS arası Valorant'ta ise 100 ve 180 arası çok değişken bir değer alıyorum. Sorunun kaynağı ne olabilir?

https://www.hepsiburada.com/acer-nitro-5-intel-core-i7-10750h-16gb-512-gb-ssd-rtx-2060-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-nh-q7qey-002-p-HBV0000118VW6?magaza=BOZDAN Teknoloji&wt_gl=cpc.6802.shop.elk.it-ssc&isFashion=true&gclid=EAIaIQobChMIw4ywm5S98QIVSYBQBh31pwl6EAQYASABEgJSs_D_BwE

Cihazda MUX yok. Çift kanal RAM var mı? Haricî monitöre veya televizyona bağlayıp bakabilir misiniz? Sıcaklık gibi şeylerden kaynaklı değilse büyük ihtimalle bundan kaynaklı.

@FarukS hocam test sonuçlarını, @xbea hocam da referans konularını paylaşabilir sanırım :)
Geldim hocam, geç oldu ama... Neyse ben hemen referans konuları atayım arkadaş okursa durumu anlar zaten:

Referans konum1:RTX ekran kartlı laptoplardaki FPS düşüşünün çözümü

Referans konum2:Çözüldü: ASUS TUF F15 FX506LU-HN003 düşük FPS

Referans konum3:Çözüldü: ASUS TUF FX705DU performansı düşük

Referans konum4:ASUS ROG STRIX G513QM-HN081 alınır mı?

Konu çok uzun o yüzden gerekli mesajları alıntıladım:

Merhaba arkadaşlar,

Bugün aşağıda paylaştığım ramler tarafıma ulaştı ve cihazı upgrade ettim. Beklediğimden yüksek bir performans artışı gerçekleşti. Ortalama 65-70 FPS aldığım Cod Warzone'da 105-110 FPS alıyorum. Ram alsam mı almasam mı diye şüpheye düşen arkadaşlar varsa kesinlikle çift 16 yapmalarını öneriyorum. Videolu bir şekilde tek ve çift ramin karşılaştırmasını yapacağım.

@xbea dostum yorumların için çok teşekkür ederim. senin fikirlerin olmasa büyük ihtimalle bu şekilde davranmayacaktım. tekrar tekrar çok teşekkür ederim.

Bu arada cihazın içerisinden şu ram çıktı ve satacağım. Benden alın gibi bir şey söylemiyorum sadece aynısından internetten daha rahat bulabilin diye seri numarasının gözüktüğü bir görsel paylaşıyorum.

Eki Görüntüle 1007629 Eki Görüntüle 1007630

Herkese iyi akşamlar diliyorum.

Arkadaşlar bugün ikinci RAM’i alıp 32GB’a yükselttim, Samsung marka 16GB DDR4 3200 MHz CL22 bir RAM aldım, şu an için hiçbir sıkıntı yok. WoW’da 60-70 FPS aldığım yerlerde artık 90-100 FPS, 100-110 FPS aldığım yerlerde de 140-150 FPS alıyorum. Beklediğimden bir tık daha yüksek bir performans artışı oldu.

MUX switch olmasa da şimdilik günü kurtardık gibi :)

Referans konum5:Acer AN515-54 Valorant dalgalı FPS

Yine konu biraz uzun buyurun gerekli mesaj:

Hocam gerçekten sizi Allah yolladı desem tabir bu kadar yerinde olur. Dün akşamdan beri 3-4 saat uyumuşumdur. O kadar bunalmıştım ki bu sorundan dolayı size ne kadar teşekkür etsem az. Son bir maruzatım daha olacak sizlere. Benim şu anda ki RAM değerim 8 GB 2666 MHz CL değerini bilmiyorum. Sizce mevcut 8 GB RAM'i çıkarıp 2 adet MHz değeri yüksek RAM mi almalıyım? Yoksa bir tane 8 GB 2666 MHz alsam yeterli olur mu? 16×16 çok fazla gelir diye düşünüyorum çünkü.

RAM takviyesi yaptım 8+8 Dual RAM kullanıyorum şu anda. Valorant'ta 160-180 FPS alıyorum GTA V 100 FPS civarında. Fakat bu sefer de CPU sıcaklığı sorunum var. 92-94 derecelerde dolanıyor işlemci sıcaklığım. Soğutması daha iyi olan modellere bakmanızı öneririm. Çünkü RAM'ler teknik serviste takıldı, yazdıkları nota göre de termal macun değişimi de yapılmış fakat hala soğutma konusunda başarısız. Overvolt + laptop soğutucu + Thermal Grizzly Extreme termal macun ve termal ped değişimi ile çözerim sanıyorum ben çünkü değişim ihtimalim ortadan kalktı RAM takviyesi yaptırdığım için. Fakat dediğim gibi siz yeni alacağınız için soğutma sistemi daha iyi bir laptop bulursanız onu almanızı öneririm.

Hocam sizlere çok teşekkür ederim yeniden. Dediğiniz gibi yetkili servis Dual RAM montajını gerçekleştirdikten sonra gözle görülür bir şekilde performans artışı yaşadım.

Konu özeti: Çift kanal RAM alın, aldırın. İyi forumlar, saygılar.

Geri
Yukarı