Acer Nitro 5 ışık sızması

TEKNORRR

Centipat
Merhaba,
Resimlerde görüldüğü gibi bir ışık sızması mevcut, fotoğraflarda biraz daha fazla çıkmış. Sizce bu ışık sızması normal mi?

'Acer Nitro 5 AMD Ryzen 7 3750H 2.3GHz-16 GB-512 GB SSD-15.6"-RX560X 4 GB-W10' 2019.

Dosya Ekleri

• IMG_5018.JPG
    IMG_5018.JPG
    1 MB · Görüntüleme: 1.176
  • IMG_5020.JPG
    IMG_5020.JPG
    1.017,7 KB · Görüntüleme: 1.010
Panelin üst kısmında biraz daha yoğun gibi ışık sızması. Bazı arkadaşlar fazla takılmıyor ölü piksel gibi bir durumu yok bazı firmalar ışık sızmasını garanti kapsamına bile almıyor hatta ama benim şahsi görüşüm değişim talep ederdim. Siz uğraşmak istemiyorsanız ve kozmetik görüntü çok önemli değil işimi görüyor diyorsanız buna göre değerlendirin, ama ben kesinlikle değişim isterdim çünkü üst panelde olan gözüme çok battı.

O makinede kullanılan panel türü nedir bilmiyorum. Fakat bendeki IPS panelli AOC 24G2U monitörün durumunu gösteren bir fotoğraf paylaşayım.
IMG_20200223_041143.jpg

IPS glow dedikleri şey mi yoksa ışık sızması mı bilemedim. Dar açıdan baktığımda belli olmuyor pek. Ayrıca bu fotoğrafı Redmi Note 5 telefon ile parlaklığı minimuma getirerek çektim. Wraith Prism fan bile zor belli oluyor. Demek istediğim şey, bu durum beni hiç rahatsız etmediği gibi bu fotoğrafı çekmek için koşulları ayarladığımda karşılaştığım manzara şaşırttı.

Bence sizin ekranınız gayet iyi.

Bilgisayarı servise verdim zaten, servisten ve acerden gelen cevap bu panellerde bu durumun normal olduğu ve herhangi bir işlemin yapılamacağını bildirmek oldu. , Fotoğrafı Karanlık ortamda parlaklık full bir şekilde çektim. Gün içinde ve siyah olmayan bir ekranda herhangi bir problem yok. Ve sadece ekrana tam karşıdan bakıldığında kameranın ordakiler belli oluyor. Diğer görünen yerleri fotoğrafı çekince farkettim.

Son düzenleme:
O makinede kullanılan panel türü nedir bilmiyorum. Fakat bendeki IPS panelli AOC 24G2U monitörün durumunu gösteren bir fotoğraf paylaşayım.
Eki Görüntüle 508665

IPS glow dedikleri şey mi yoksa ışık sızması mı bilemedim. Dar açıdan baktığımda belli olmuyor pek. Ayrıca bu fotoğrafı Redmi Note 5 telefon ile parlaklığı minimuma getirerek çektim. Wraith prism fan bile zor belli oluyor. Demek istediğim şey, bu durum beni hiç rahatsız etmediği gibi bu fotoğrafı çekmek için koşulları ayarladığımda karşılaştığım manzara şaşırttı.

Bence sizin ekranınız gayet iyi.

Hocam benim monitörde'de aynı sizin attığınız resim gibi.

Hocam benim monitörde'de aynı sizin attığınız resim gibi.

Benim anladığım kadarıyla bu durum backlight bleeding (ışık sızması) değil, IPS glow oluyor. Çünkü dar açıdan bakıldığında böyle bir görüntü oluşmuyor. Ayrıca ışık sızması köşelerde yoğunlaşmaz, kenar boyunca görülür demişler. Bu da IPS panellerin karakteristik özelliği gibi bir şey. Azaltma yolları varmış ama benim monitörde kesinlikle sıkıntılı seviyede değil.

The IPS Glow is a "glow" effect which is present on the corners of an IPS panel whereas Backlight Bleeding usually appears along the edges of a monitor. It is most visible when viewing dark images in a darker environment. The amount of the IPS Glow depends on viewing angles, the distance to the IPS panel, the ambient light, monitor brightness settings as well as the manufacturing quality. Each individual unit will vary in terms of the IPS Glow. Backlight Bleeding does not change when viewing at an off angle. The IPS Glow is technology-related and can never be completely prevented or eliminated.

Bilgisayarı servise verdim zaten, servisten ve Acer'den gelen cevap bu panellerde bu durumun normal olduğu ve herhangi bir işlemin yapılamacağını bildirmek oldu., Fotoğrafı karanlık ortamda parlaklık Full bir şekilde çektim. Gün içinde ve siyah olmayan bir ekranda herhangi bir problem yok. Ve sadece ekrana tam karşıdan baktığımda belli oluyor.

Hocam evde bir adet IPS ve bir adette VA panel var ve siyahlar IPS panellerde yok gibi bir şey.

Geri
Yukarı