Acer Nitro 5 ısınma sorununun çözümü

RealSensei

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar dostlar.

Yaklaşık 1.5 sene önce aldığım Nitro 5 AN515-52 modelinin canımı sıkan tek noktası işlemcinin 96-97 derecelere kadar çıkmasıydı.
Forumlarda aynı dertten muzdarip birçok arkadaş gördüm, ama çok bir çözüm yoktu. Underwolt uyguladım, kaliteli denilebilecek bir soğutucu aldım ama yine de çözemedim. Maximum 90 dereceye kadar indirebilmiştim ve oyunlarda FPS düşmesi halen devam ediyordu.
Sorunu bayağı acı çektikten sonra buldum.
Tanıdığım bir bilgisayarcı-servis de içini beraber açtık. Maalesef Acer o kadar kötü bir termal macun kullanmış ki bilgisayar inanılmaz yanıyor.
Kaliteli bir termal macunla yenileyip, underwolt ile -0.130 V'a çektim sonuç stres testinde %100 yük'te maximum 77 dereceyi gördü oyun oynarken bu değerler ortalama 66-67 derecelerde geziniyor.
Muhtemelen PC'nin 7,9.nesil işlemci versiyonlarında aynı problem varsa garanti kapsamında veya garantiyi pek umursamıyorsanız güvendiğiniz bir serviste güzelce temizletip, termal macunu yeniletin derim
Aynı Notebook'da bu sorunu yaşayan dostlara ve bana büyük geçmiş olsun :)

Tam model kodu
Acer Nitro AN515-52 NHQ3LEY010910097863400.
i5 8300H.
1050 Ti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizinle aynı bilgisayarı kullanmaktayım garantiye yolladım temizlik ve macun yenilemesi için geri aldığımda klavye ışıkları yanmıyordu bunun sebebini biliyor musunuz ayrıca undervolt işlemini nasıl yapıyorsunuz bende yapmak istiyorum?

• Undervolt yapın ben aynı laptopu kullanıyordum sorunu undervolt ve Nitro Sense ile çözdüm.
  • Termal macun yenilemesi ve temizleme işlemi yapılmalı verin garantisi varsa servis yapsın.
  • Nitro Sense yazılımını indirip sisteme kurun fan hızını artırın. İndikten sonra laptop klavye üzerinde ki (N) tuşuna basın yazılım açılacaktır.

1602604851632.png

Sizinle aynı bilgisayarı kullanmaktayım garantiye yolladım temizlik ve macun yenilemesi için geri aldığımda klavye ışıkları yanmıyordu bunun sebebini biliyor musunuz ayrıca undervolt işlemini nasıl yapıyorsunuz bende yapmak istiyorum?

Hocam bir fikrim yok verdiğiniz servise sordunuz mu? Teknisyen arkadaş bir hata yapmış olabilir.
Hangi termal macunu kullandınız?
Markasını sormadım,hatta kendim teklif ettim kaliteli bir macun alayım parasını ödeyim,sen onu kullan abi gibisinden o elimde kaliteli var onu kullanırım dedi.Güvendiğim için kendisine sorma gereği de duymadım açıkcası.

Hocam bir fikrim yok verdiğiniz servise sordunuz mu? Teknisyen arkadaş bir hata yapmış olabilir.
Müşteri hizmetlerini aradım. Bana bazı şeyler yaptırdı işe yaramadı servise getirin dedi ama benim bir 3 hafta daha laptopsuz kalacak durumum yok derslerim başladı.

Merhaba dostum bende aynı laptopu kullanıyorum alev alıyor alev elimi klavyeye koyamıyorum laptopa bu kadar para verdikten sonra garanti bozmakta istemiyorum farklı bir önerisi olan var mı undervolt yapayım dedim PC Chrome dahi açmıyor ama 50C'yi geçmiyor ısı varsa performans var yoksa o da yok ayrılmaz 2'li gibiler. Aşağıya valorantta aldığım değer ve pc ilk açıldığında aldığım değerler var yardımcı olurmusunuz

Dosya Ekleri

• 22.PNG
    22.PNG
    67,3 KB · Görüntüleme: 62
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    58,3 KB · Görüntüleme: 63
  • Ekran Alıntısı 2.PNG
    Ekran Alıntısı 2.PNG
    222,4 KB · Görüntüleme: 70

Yeni konular

Geri