Acer Nitro 5 kaç MHz RAM destekliyor?

Ahmet_Burak

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar,
Yeni bir Acer Nitro 5 (AN515-54) aldım. 16 GB tek slotlu bir model ve şu an 1 RAM slotu boşta duruyor. Bir tane daha 16 GB RAM alıp performansını bir tık daha yükseltmek istiyorum. Çok fazla bilgisayar donanımlarıyla ilgili biri olmadığım için nasıl bir RAM almam gerektiğine karar veremedim. Çünkü MHz değerini anlayamadım. Kimi CPU-Z'den SPD kısmındaki Max bandwith kısmını 2 ile çarpmam gerektiğini söylüyor, kimi görev yöneticisindeki değerin doğru olduğunu. İlk yoldan bakarsak 3200MHz RAM'im var ama görev yöneticisinde 2667MHz yazıyor. RAM satın alırken hangi değeri göz önünde bulundurmalıyım? Ayrıca anakartımın kaç MHz RAM desteklediğini nereden öğrenebilirim? Teşekkürler iyi forumlar.

Dosya Ekleri

• Mainboard.png
    Mainboard.png
    74,8 KB · Görüntüleme: 213
  • Memory.png
    Memory.png
    76,2 KB · Görüntüleme: 199
  • SPD.png
    SPD.png
    100,7 KB · Görüntüleme: 157
  • Görev Yöneticisi.png
    Görev Yöneticisi.png
    41,3 KB · Görüntüleme: 196
İşlemciniz nedir?
Mümkünse mevcut RAM'in aynısından almanız lazım uyumlu çalışması için. Diyelim ki sisteminiz en fazla 3600 MHz destekliyor. Siz 3600 MHz RAM aldığınızda eski RAM'iniz ile uyumlu çalışması için 3200 MHz'e düşecektir. Bir de işlemcilerin sınırı oluyor. Galiba Intel işlemciniz var. Bu yüzden 2666 MHz'de çalışıyor. Yani kısacası bulabiliyorsanız aynı RAM'den alın.

İşlemciniz nedir?
Mümkünse mevcut RAM'in aynısından almanız lazım uyumlu çalışması için. Diyelim ki sisteminiz en fazla 3600 MHz destekliyor. Siz 3600 MHz RAM aldığınızda eski RAM'iniz ile uyumlu çalışması için 3200 MHz'e düşecektir. Bir de işlemcilerin sınırı oluyor. Galiba Intel işlemciniz var. Bu yüzden 2666 MHz'de çalışıyor. Yani kısacası bulabiliyorsanız aynı RAM'den alın.
İ7-9750H.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet dediğim gibi. İşlemciniz en fazla 2666 MHz destekliyor. Sizdeki RAM 3200 MHz ama 2666 MHz'de çalışıyor işlemci yüzünden. Dediğim gibi aynısından alıp takarsanız hem uyumluluk sorunu olmaz hem de çift kanal performans artışı olur.
Anladım şimdi çok teşekkürler peki BIOSdan XMP desteği ile ram frekansını 3200 MHzye çıkartabilir miyim? Bazı laptoplarda i7-9750h işlemci olmasına rağmen 3200 MHz ramler kullanılmış. Herhangi bir hata alır mıyım?

Son düzenleme:
Sanırım sizin RAM Türkiye'de satılmıyor. Onun yerine 16 GB 3200 MHz CL22 1.2v bir RAM alırsanız uyumlu çalışacaktır. Yine de seçtiğiniz modelin uyumlu olup olmadığını konu açarak sorabilirsiniz. Bir de sıfır aldıysanız arka kapağı açtığınızda garanti dışı kalıyor diye biliyorum. Acer servisine gönderirseniz uyumlu RAM'i onlar takabiliyorlar bilginiz olsun.

Sanırım sizin RAM Türkiye'de satılmıyor. Onun yerine 16 GB 3200 MHz CL22 1.2v bir RAM alırsanız uyumlu çalışacaktır. Yine de seçtiğiniz modelin uyumlu olup olmadığını konu açarak sorabilirsiniz. Bir de sıfır aldıysanız arka kapağı açtığınızda garanti dışı kalıyor diye biliyorum. Acer servisine gönderirseniz uyumlu RAM'i onlar takabiliyorlar bilginiz olsun.
Garanti dışında kaldığını bilmiyordum. O zaman en mantıklısı servise göndermek olucak. Teşekkürler bir de konuya hakimseniz üstteki soruma da bakabilir misiniz ?

Peki BIOS'dan XMP desteği ile RAM frekansını 3200 MHz'ye çıkartabilir miyim? Bazı laptoplarda i7-9750H işlemci olmasına rağmen 3200 MHz RAM'ler kullanılmış. Herhangi bir hata alır mıyım?

Maalesef 2666 MHz'in üstüne çıkamazsınız. İsterseniz XMP profiline alıp deneyin. En fazla 2666 MHz olduğunu göreceksiniz.

Almanız gereken değerler, 3200 MHz CL 22. Mevcut RAM, Micron çip. Crucial RAM alabilirsiniz. Micron çip kullanıyor. Çalışma frekansı ise dediğiniz gibi 2666 MHz.

Geri
Yukarı