Çözüldü Acer Nitro 5 kapandı ve açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ECicek

Hectopat
Bugün yaklaşık saat 11.00'dan beri açık olan Acer Nitro 5 laptopumda saat 16.00-16.30'a kadar Valorant oynadım, ardından çıkıp Days Gone girdim ve yaklaşık 20-30 dakika sonra bilgisayar aniden kapandı. Hiçbir şeye tepki vermiyor. Ne şarj oluyor, ne açılıyor. Yaklaşık 30 dakikadır bu şekilde. Yani bilgisayar neredeyse soğudu, sadece alt kısımda çok hafif bir sıcaklık var. Bilgisayarın sıcaklığını düşürmek amacıyla çok abartmadan Undervolt yapıyordum ve bu olayın benzerini daha önce de yaşamıştım. Fakat o zaman şarj olurken yanan turuncu ışık yanıp sönüyordu, simdi ise o yanıp sönme bile yok. Yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Çözüm
Bu pil sıfırlama butonu. Bazı modellerde işe yarar. Güç kablosunu çıkarın, normal güç tuşuna 10–15 saniye kadar basılı tutun. Ardından kasanın altında yer alan pil sıfırlama deliğine iğne gibi ince mümkünse ucu sivri olmayan bir cisimle 5–6 saniye basılı tutun. Ardından güç kablosunu takıp açmayı deneyin.
Bugün yaklaşık saat 11.00'dan beri açık olan Acer Nitro 5 laptopumda saat 16.00-16.30'a kadar Valorant oynadım, ardından çıkıp Days Gone girdim ve yaklaşık 20-30 dakika sonra bilgisayar aniden kapandı. Hiçbir şeye tepki vermiyor. Ne şarj oluyor, ne açılıyor. Yaklaşık 30 dakikadır bu şekilde. Yani bilgisayar neredeyse soğudu, sadece alt kısımda çok hafif bir sıcaklık var. Bilgisayarın sıcaklığını düşürmek amacıyla çok abartmadan undervolt yapıyordum ve bu olayın benzerini daha önce de yaşamıştım. Fakat o zaman şarj olurken yanan turuncu ışık yanıp sönüyordu, simdi ise o yanıp sönme bile yok. Yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Korkmaya başladım ne oluyor son 1 ayda 3 Acer vakası çıktı forumda o şarj ışığı neden yanar bilen var mı?

Clear CMOS tuşu var mı kasanın altında? İğne girebilecek büyüklükte bir delik olması gerek. Varsa iğne gibi bir şey yardımıyla o tuşa basın. Yoksa garantiye gönderin hocam. Hiçbir şekilde açılmayan laptop için yapılabilecek şeyler kısıtlı.

Kasanın altında şu şekilde bir tuş buldum, ekran görüntüsü atmayacağım için kameradan çekiyorum kusuruma bakmayın, acaba bahsettiğiniz Clear CMOS tuşu bu mu? Bilgisayarı 2019 haziran veya temmuz ayında almıştım Suudi Arabistan bölgesinde. Yani garantisi yok maalesef.

Dosya Ekleri

• IMG_20210612_180634.jpg
    IMG_20210612_180634.jpg
    98,6 KB · Görüntüleme: 424
Son düzenleme:
Bu pil sıfırlama butonu. Bazı modellerde işe yarar. Güç kablosunu çıkarın, normal güç tuşuna 10–15 saniye kadar basılı tutun. Ardından kasanın altında yer alan pil sıfırlama deliğine iğne gibi ince mümkünse ucu sivri olmayan bir cisimle 5–6 saniye basılı tutun. Ardından güç kablosunu takıp açmayı deneyin.

Çözüm
Telefonların hattını takmak için kullanılan aparat ile dediklerinizi yaptım ve işe yaradı şu an bilgisayar açıldı. Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim.

Telefonların hattını takmak için kullanılan aparat ile dediklerinizi yaptım ve işe yaradı şu an bilgisayar açıldı. Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim.
Rica ederim hocam, sevindim sorunun çözülmesine. Sıcaklık için mümkünse Undervolt yerine önce termal bakımlarını yapın. İyi sosyaller.

Termal macun yenilemesini yaklaşık 2 ay önce yaptırmıştım ona rağmen 85 derecelerde takıldığı için Undervolt yaparak bu sıcaklığı 70-75 arasına düşürmüştüm.

Anladım hocam, yükte 85 üstünü görmüyorsa pek dert etmeyin. Bir aylık laptop oyunlarda iki dakikada 80 dereceye, stres testinde 90 dereceye çıkıyor, pek takmıyorum. 85 ve altı kabul edilebilir laptop için. Mümkünse laptopun arkasına yükseltici koyun, hava akışını arttırır.

Yeni konular

Geri
Yukarı