Acer Nitro 5 laptopta oyunlarda ani FPS düşüşü

maykıll

Hectopat
Makaleler
3
Öncelikle merhabalar.
Acer Nitro5 modeli olan bir laptopum var.
Özellikleri - RX560X GPU-Ryzen 3550h CPU-8 GB RAM DDR4-256 GB SSD
Sürücüler - hepsi günceldir.
Güç planı - AMD Ryzen balanced.

Elimde tam 1 yıldır olan bu cihaz, son 3-4 aydır oyunda ani FPS düşüşü olaylarını görüyorum.
Ben de sorunu çözemedim, neden kaynaklandığını öğrenemedim. Fakat CPU ısısı oyunlarda 90-96 arasında geziyormuş, o yüzden de çok ısınınca frekansı indirip soğutuyormuş. O yüzden oluyormuş bütün bu ani FPS düşüşü.
Çözümü fan temizliği, termal macun yeniliğiymiş. Fakat şu anda servise gönderemem ve bilgisayar 3 4 aydır böyle, ben bu durumu bir kez yok etmiştim fakat performanstan bayağı kısmıştı. Nasıl yaptın derseniz:
En yüksek işlemci durumunu 99 yaparak ortadan kaldırdım. Fakat oyunlardan iyi bir performans alamıyordum :( Ben bu sorunu başka nasıl çözerim?

Öncelikle merhabalar.
Acer Nitro5 modeli olan bir laptopum var.
Özellikleri - RX560X GPU-Ryzen 3550h CPU-8 GB RAM DDR4-256 GB SSD
Sürücüler - hepsi günceldir.
Güç planı - AMD Ryzen balanced.

Elimde tam 1 yıldır olan bu cihaz, son 3-4 aydır oyunda ani FPS düşüşü olaylarını görüyorum.
Ben de sorunu çözemedim, neden kaynaklandığını öğrenemedim. Fakat CPU ısısı oyunlarda 90-96 arasında geziyormuş, o yüzden de çok ısınınca frekansı indirip soğutuyormuş. O yüzden oluyormuş bütün bu ani FPS düşüşü.
Çözümü fan temizliği, termal macun yeniliğiymiş. Fakat şu anda servise gönderemem ve bilgisayar 3 4 aydır böyle, ben bu durumu bir kez yok etmiştim fakat performanstan bayağı kısmıştı. Nasıl yaptın derseniz:
En yüksek işlemci durumunu 99 yaparak ortadan kaldırdım. Fakat oyunlardan iyi bir performans alamıyordum :( Ben bu sorunu başka nasıl çözerim?
Kendiniz kasayı açıp temizlerseniz garanti dışı kalır cihaz. Sıcaklık olduğu için pek bir çözümü yok maalesef.

Isınmadan dolayı Throttling oluyor demek ki. Yüksek sıcaklıklara ulaşınca sıcaklığı düşürmek için frekans düşürüyor cihaz.

Isınmayı engellemek için temizlik gerekiyor, kendiniz yaparsanız cihaz garanti dışı kalır maalesef :/

Yeni konular

Geri
Yukarı