Acer Nitro 5 LoL Performansı ve sıcaklık değerleri normal mi?

attackred

Kilopat
Daha fazla  
İyi akşamlar,
Acer Nitro 5 i7 10750h işlemcili 16 gb ram 1650ti bulunan modelini aldım, bugün elime ulaştı. Monster notebooklarda stokların olmaması ve okulların başlaması sebebiyle en uygun fiyatlı ve özellikli olarak tercih ettim. İncelemeleri de güzeldi yorumları da. Tabi bir eksisi vardı tek kanal ram kullanıldığı için tam performans alınmıyor.
Bu noktada ekran görüntüsü yok ama sıcaklık değerleri ve fps konusunda fikir almak için konuyu açıyorum.
NitroSense ile yüksek performansa aldığım zaman boşta 70-85 derece arası çalışıyor ve lolde denedim 90ı gördü fanlar otoda, max alınca değerler düşüyor 10 derece kadar. Dengeli ayarda cpu sıcaklığı 55-70 arasında geziniyordu. Tasarruf modunda ise boşta 43-50 derece arası ölçtüm. Bu değerler normal midir? En yüksek ayarlarda lolde tasarruf-dengeli modda 120 fps civarı sonuç veriyor.
Cihazın gelişinde sorun olması durumundan endişe ediyorum, daha önce yaşadığım kötü bir tecrübe çünkü bu. CPU değerleri biraz yüksek geldi gözüme.
Bilgisayarın kullanımındaki asıl amaç oyun değil mimarlık bölümünde en azından 4 sene idare etmesi için aldım.
Fikirlerinize göre ilerleyen günlerde servise gönderme gibi bir durum veya iadesini görüşeceğim.
Ek bir soru cihazın ek ram slotu olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? 1x16 olan rami ortam sağlanırsa 2x8 veya 2x16 yapmak için.

Hocam LoL'de 90 derece olması garip. Turbo Boost açık mı oyun oynarken hep?

Ayrıca Acer Nitro'larda tek RAM slotu var diye biliyorum yanlışsam uyarın lütfen yani ya 1×8 ya da 1×16 kullanabilirsiniz.

90 derece fazla LoL gibi basit bir oyunda.
Cihaz maksimum performans modunda buna yakın değerlere ulaşıyor. Dengeli modda ise çok daha farklı, düşük değerlerde kalıyor. Oyundan bağımsız turbosunu açınca değerler uçuyor. Tasarruf modunda ise 41 derece en düşük gördüğüm genelde o civarda seyrediyor.
Hocam LoL'de 90 derece olması garip. Turbo Boost açık mı oyun oynarken hep?

Ayrıca Acer Nitro'larda tek RAM slotu var diye biliyorum yanlışsam uyarın lütfen yani ya 1×8 ya da 1×16 kullanabilirsiniz.
Turbo boost genel anlamda açıkken de aşırı yüksek değerlerde seyrediyor. 90 devamlı bir değer değil 80 bandında takılıyor fan hızı arttığı için.
Ek olarak ben de tam emin olmamakla beraber internette 2 ram slotunun olduğunu gördüm acer forumunda. Yeni modellerde değişmediyse sanırım 2 slotlu 32 gb kadar destekliyor.

Önemli olan nokta 4 sene boyunca idare edeceğine dair olan soru işareti. i5 6. nesil işlemci gtx960lı 8 gb ramli bilgisayarın tanıdığımızı mezun olduktan 2 sene sonra yani totalde 6 senedir idare ettiğini biliyorum. Haliyle tam randıman alamıyor artık o ama bu cihaz en azından okul projeleri gibi durumlarda fazlasıyla iş görür diye ümit ediyorum. Isınma gibi bir şeye de rastlamadım msi cihaz lolde 70 derece gpu 60 derece cpu ile çalışıyor genelde. Bunda gpu 50 derecede.
Beni tam bu nokta karıştırıyor çünkü msi cihaz her zaman turbo modu açık çalışıyor boştaki sıcaklığı 40-50 derece ama acer'ı yeni aldım ve turbosunu açınca 70 derece altına düşmeyen cpu kafa kurcalıyor yazılım kaynaklı olabilir mi diye düşünüyorum.

80 bandı kabul edilebilir değer. Eğer çok rahatsız olacak olursanız Undervolt yapılabilir.
Önemli olan nokta 4 sene boyunca idare edeceğine dair olan soru işareti. i5 6. nesil işlemci gtx960lı 8 gb ramli bilgisayarın tanıdığımızı mezun olduktan 2 sene sonra yani totalde 6 senedir idare ettiğini biliyorum. Haliyle tam randıman alamıyor artık o ama bu cihaz en azından okul projeleri gibi durumlarda fazlasıyla iş görür diye ümit ediyorum. Isınma gibi bir şeye de rastlamadım msi cihaz lolde 70 derece gpu 60 derece cpu ile çalışıyor genelde. Bunda gpu 50 derecede.
Beni tam bu nokta karıştırıyor çünkü msi cihaz her zaman turbo modu açık çalışıyor boştaki sıcaklığı 40-50 derece ama acer'ı yeni aldım ve turbosunu açınca 70 derece altına düşmeyen cpu kafa kurcalıyor yazılım kaynaklı olabilir mi diye düşünüyorum.
Burası çok karışık olmuş biraz daha açık anlatırsanız bilgi verebilirim.

80 bandı kabul edilebilir değer. Eğer çok rahatsız olacak olursanız Undervolt yapılabilir.

Burası çok karışık olmuş biraz daha açık anlatırsanız bilgi verebilirim.
Cihazın kullanım amacı mimarlık bölümünde okul ve kendi projelerim. Asıl amaç oyun değil bu yüzden yüksek fps takıntısı yok.
Öneri aldığımız bir kişi 8 gb ramli gtx960lı bir bilgisayarın 6. senesinde hala işini gördüğünü söyledi ama en az 16 gb ram ve i7 işlemci tavsiye etti. Fiyat performans açısından ben de acer nitro 5'i tercih ettim. İşimi görmesini ümit ediyorum. Doğruluk payım nedir bu konuda?
Öte yandan bu noktada kıyas yapabileceğim tek cihaz msi ge72 7rd apache pro modelli gaming notebook. İki cihaz da kendilerine özgü yazılımları aracılığıyla maximum performans modunda. Bu durumda msi cihazı boşta 40 derece iken acer cihaz 75 derecede çalışıyor. Ama diğer yandan mesela lol açıkken msi gpu'su 70 derecedeyken acer cpu'su 50 derece. Acer'ı boşta ve oyunda değilken tasarruf veya dengeli modunda çalıştırıyorum çünkü cpu çok ısınıyor turboda. Ama msi açık olduğu her an turbo modunda ve 40 derecede çalışıyor. Şu an 14 chrome sekmesi açık ve 39 derece msi. Acaba farklı cihazlar oldukları için turbo yazılımlarının çalışma mantığı farklı olduğu için mi böyle bir uçurum var onu merak ediyorum. Yoksa acer cihazda mı sorun var turbosu açıkken 70 derece altına inmiyor.

Doğruluk payım nedir bu konuda?
Güzel bir seçim olmuş.
Bu durumda msi cihazı boşta 40 derece iken acer cihaz 75 derecede çalışıyor.
MSİ cihazın fanları çalışıyor mu? Boştaki sıcaklıklara çok takılmanızı tavsiye etmiyorum fakat yine de gönlünüzü rahatlatmak için elimden geldiğince yardımcı olacağım.

Bana iki cihazında boştaki aynı yazılımlar açıkken görev yöneticisi değerlerini atınız. Oyun tarafında iki cihazında sıcaklıklarını yazarsanız yine bir fikir yürütebilirim. Cevaplarınızı bekliyorum olacağım :).

Güzel bir seçim olmuş.

MSİ cihazın fanları çalışıyor mu? Boştaki sıcaklıklara çok takılmanızı tavsiye etmiyorum fakat yine de gönlünüzü rahatlatmak için elimden geldiğince yardımcı olacağım.

Bana iki cihazında boştaki aynı yazılımlar açıkken görev yöneticisi değerlerini atınız. Oyun tarafında iki cihazında sıcaklıklarını yazarsanız yine bir fikir yürütebilirim. Cevaplarınızı bekliyorum olacağım :).
Onları aynı anda kıyaslamam pek mümkün değil çünkü MSI 3 senelik cihaz ve arka planda da çalışan çok program var.
MSI - %7 CPU %45 Memory 33-35 derece işlemci sıcaklığı. 14 sekme chrome açık durumda şu an.
ACER - %20 civarı CPU %20 Memory 40-44 derece dengeli çalışma modunda, arka planda sadece windows işlemleri çalışır durumda. Ve nvidia, acer care uygulamaları.
Dün gece bıraktığım noktadan bu yana alınan değerler gayet iyileşmiş, birkaç saat kurulum sürecinden dolayı aktif kullandığım için dün değerler çok yükseldi sanırım. Cihazı en azından bir soğutucu ile masadan bağlantısını kesip alttan hava almasını da sağlarsam sanırım bu değerler stabil olur.

Yeni nesil işlemciler için normal değerler ısınmamasını isyiyorsan işlemci frekansını sabitleyebilirsin düşük frekansta yüksek sıcaklık alıyorsan normal değildir ama yüksek frekansta işlemci zaten ısınır.

Yeni nesil işlemciler için normal değerler ısınmamasını isyiyorsan işlemci frekansını sabitleyebilirsin düşük frekansta yüksek sıcaklık alıyorsan normal değildir ama yüksek frekansta işlemci zaten ısınır.
Isınma olayının normal olduğunu biliyorum ama başka cihazda böyle bir durumla karşılaşmadığım için bu çıktığı değerlerin anormal olduğunu düşündüm. Ama durumun normal olduğunu farkettim ben zaten işlemciyi maksimum performansa çıkartıyorum sadece boşta bile bu kadar yükseliyor olması korkutmuştu.

Yeni konular

Geri
Yukarı