Acer Nitro 5 RTX 3070 i7 11800H laptop kasıyor

Yusuf1234

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıktan da anlaşıldığı üzere 5 gün önce şu model bir laptop aldım. Direkt link atıyorum: https://www.hepsiburada.com/acer-ni...ilir-bilgisayar-nh-qfgey-002-p-HBCV00002SMT5Z

Bir hata yaptım yeterli araştırma yapmadan aldım. Sonradan MUX Switch olayının bunda olmadığını fark ettim ve inanın bilgisayar oyun kaldırmıyor. Örneğin Battlefield 2042 ve FIFA 23 oynanmayacak derecede kasıyor. Diğer oyunlarda ise FPS değerli olması gerektiğinin çok altında. Bilgisayarı harici bir monitöre takınca FIFA 23 ve bazı oyunlar kasmadan oynanabiliyor. Battlefield 2042'yi ise daha deneyemedim. Oyunların kasmasının sebebini ise şu olarak düşündüm. Harici bir monitör takmayınca işlemci kullanımı yüzde 100'e çıkıyor ve bilgisayar darboğaz yapıyor. Dahili Intel ekran kartını da kullandığı için. Bunun hiçbir çözüm yolu yok mudur? MUX swicth olmasa bile en azından FIFA 23 gibi bir oyunu böyle bir bilgisayarın kaldırması gerekmez mi? Kıymetli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim. @Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows olarak 11 mi kurulu?

İlk Windows 10 Pro kuruluydu sonra Windows 11 Pro'ya güncelledim baktım her ikisinde de aynı sonra Windows 10 Home kurdum gene aynı :D boşuna uğraşmış oldum.

Windows olarak 11 mi kurulu?
iade talebi oluşturdum yarın iade etmeye çalışacağım fakat yeni gelen yasa ile eskisi gibi kolayca iade edemiyorsun büyük bir sıkıntı olmadığı sürece ama ben bunu büyük bir sıkıntı görüyorum umarım kabul ederler.

Yanlış bilmiyorsam iGPU kullanımı CPU kullanımından bağımsız. Harici ekran bağlamak ya da mux dediğin kadar farketmemesi lazım. Mux ve harici ekran, düşük çözünürlük, düşük ayarlarda çok yüksek FPS almaya çalıştığında % olarak performansa yüksek katkı sağlar. Onun dışında %5-%7 ancak etkiliyor testlerde. Yani sorun bu değil bence.

Ram'in tek kanalsa bu arada hiç uğraşma sorun arama. Direkt ram alacaksın :)

Yanlış bilmiyorsam iGPU kullanımı CPU kullanımından bağımsız. Harici ekran bağlamak ya da MUX dediğin kadar fark etmemesi lazım. MUX ve harici ekran, düşük çözünürlük, düşük ayarlarda çok yüksek FPS almaya çalıştığında % olarak performansa yüksek katkı sağlar. Onun dışında %5-%7 ancak etkiliyor testlerde. Yani sorun bu değil bence.

RAM'in tek kanalsa bu arada hiç uğraşma sorun arama. Direkt RAM alacaksın :)

Yanlış bilgi veriyorsunuz. Konuyla ilgili birçok inceleme mevcut. Bana ait olan makalelerdede bilgiler mevcut. iGPU işlemci üzerinden shader kanalı açarak çalışır. iGPU kapatıldığında işlemci tamamen işlem yüküne döner. Birçok işlemcide iGPU kapatılması FPS oyunlarında ciddi anlamda FPS artışı sağlar. Ekte paylaşmış olduğum makalede Valorant'ta ortalama 160 FPS'ler alınırken harici ekrana bağlanıp dahili ekran kartı kapatıldığında 250 civarı FPS'ler alınmaya başlanıyor.

Yanlış bilgi veriyorsunuz. Konuyla ilgili birçok inceleme mevcut. Bana ait olan makalelerdede bilgiler mevcut. iGPU işlemci üzerinden shader kanalı açarak çalışır. iGPU kapatıldığında işlemci tamamen işlem yüküne döner. Birçok işlemcide iGPU kapatılması FPS oyunlarında ciddi anlamda FPS artışı sağlar. Ekte paylaşmış olduğum makalede Valorant'ta ortalama 160 FPS'ler alınırken harici ekrana bağlanıp dahili ekran kartı kapatıldığında 250 civarı FPS'ler alınmaya başlanıyor.
Bende sizle aynı düşüncedeyim bu performans artışı işlemciyi kullanan intel grafik kartının iptalinden oluyor . Bu grafik kartını bu modelde kaldıramadığımızdan laptop resmen kendi kendini yiyor(cpu kullanımı yüzde yüzlere çıkıyor) ve darboğaz yapıyor .Benim saçma bulduğum kısım böyle bir şey olmasına rağmen acer ve diğer firmalara nasıl böyle bir mal üretir ve piyasaya sürer .Bide forumlarda hep bu mux switch olayına yüzde 5 10 fark diyorlar fakat gerçek bundan da fazla. Bu olay resmen dolandırıcılık .Umarım laptop iade edilir .İade edilirse 6 7 bin tl fazla verip daha düzgün bir şey alacağım.

Doğru iGPU bağımsız olsada bir miktar etkiliyormuş CPU performansını. Ama Mux'ın veya harici ekranın daha çok performans vermesi ise bundan değil direkt GPU üzerinden verinin yol almasından.

Performans artışınıda söyledim zaten; Düşük çözünürlük, düşük ayarlar ve yüksek FPS'lerde %15'den fazla artış oluyor. Onun dışında %5 civarı artış oluyor. Gerek internetteki testlerde gerekse kendi yaptığım testlerde fark %5'in de altındaydı. Max ayarlar, 1080P'de Dying Light 2'de fark max %2 civarı. ReVillage'de keza aynı seviyede. Çözünürlük düşürüp, ayar kısıp online oyun oynayanlar için önemli, onun dışında çokta etkisi yok;

Burada yüksek ayarlarda dert edecek kadar performans kaybı olmadığını görebilirsin;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bende sizle aynı düşüncedeyim bu performans artışı işlemciyi kullanan intel grafik kartının iptalinden oluyor . Bu grafik kartını bu modelde kaldıramadığımızdan laptop resmen kendi kendini yiyor(cpu kullanımı yüzde yüzlere çıkıyor) ve darboğaz yapıyor .Benim saçma bulduğum kısım böyle bir şey olmasına rağmen acer ve diğer firmalara nasıl böyle bir mal üretir ve piyasaya sürer .Bide forumlarda hep bu mux switch olayına yüzde 5 10 fark diyorlar fakat gerçek bundan da fazla. Bu olay resmen dolandırıcılık .Umarım laptop iade edilir .İade edilirse 6 7 bin tl fazla verip daha düzgün bir şey alacağım.

Mux olsun olmasın darboğaz oluyor yapılan ayara göre. 1080P Ultra ayarlarda 90FPS alıyorsun. 144FPS almak isteyipte ayar kıstığında FPS çakılı kalıyor 90lara. İşlemci engel oluyor GPU kullanımı düşüyor vs.

Doğru iGPU bağımsız olsada bir miktar etkiliyormuş CPU performansını. Ama Mux'ın veya harici ekranın daha çok performans vermesi ise bundan değil direkt GPU üzerinden verinin yol almasından.

Performans artışınıda söyledim zaten; Düşük çözünürlük, düşük ayarlar ve yüksek FPS'lerde %15'den fazla artış oluyor. Onun dışında %5 civarı artış oluyor. Gerek internetteki testlerde gerekse kendi yaptığım testlerde fark %5'in de altındaydı. Max ayarlar, 1080P'de Dying Light 2'de fark max %2 civarı. ReVillage'de keza aynı seviyede. Çözünürlük düşürüp, ayar kısıp online oyun oynayanlar için önemli, onun dışında çokta etkisi yok;

Burada yüksek ayarlarda dert edecek kadar performans kaybı olmadığını görebilirsin;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mux olsun olmasın darboğaz oluyor yapılan ayara göre. 1080P Ultra ayarlarda 90FPS alıyorsun. 144FPS almak isteyipte ayar kıstığında FPS çakılı kalıyor 90lara. İşlemci engel oluyor GPU kullanımı düşüyor vs.
yorumun için teşekkür ederim ama ne yapsamda bu problem devam ettiği için iade etmekten başka çarem kalmadı sonuçta rtx 3070 li bir bilgisayardan beklemediğim olaylardı yaşadıklarım. İade olmazsada artık bir monitör alırım

yorumun için teşekkür ederim ama ne yapsamda bu problem devam ettiği için iade etmekten başka çarem kalmadı sonuçta rtx 3070 li bir bilgisayardan beklemediğim olaylardı yaşadıklarım. İade olmazsada artık bir monitör alırım

Ram tek kanalsa ve çift yaparsan büyük oranda çözülecektir sorunun. İade almazlarsa ve tek kanalsa ram. Önce ram alıp dene monitör almadan.

RAM tek kanalsa ve çift yaparsan büyük oranda çözülecektir sorunun. İade almazlarsa ve tek kanalsa RAM. Önce RAM alıp dene monitör almadan.

Tamamdır teşekkür ederim. Yaklaşık yüzde 10 - 15 bandında bir performansı artsa tam ayarında olacak bilgisayar

Arkadaşlar RTX 3070 Ti, i7 12700H olan 2022 model Acer laptop aldım. Bu laptopta MUX Switch özelliğide var. Sıkıntı kökten çözüldü :D. Ama bu laptopta 16x1 RAM kullanıyor eski laptopdaki gibi ondan bu laptopuda çift kanal yapmak lazım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı