Advertisement

Acer Nitro 5 şarjdayken yüksek fan sesi

cuve

Centipat
Katılım
2 Temmuz 2020
Mesajlar
246
Merhaba. Acer Nitro 5 laptopa sahibim. Şarja takılı değilken rahatça fan sesi gelmeden oyun oynayabiliyorum ama şarja takarsam GPU ve CPU fanları (Sadece birisi de olabilir bilmiyorum.) Yüksek hızda çalışmaya başlıyor. Bunu nasıl engellerim?
 
Son düzenleyen: Moderatör:

yusufYAZICI155

Centipat
Katılım
3 Ocak 2021
Mesajlar
176
Çözümler
2
Sanırım şarjda değilken laptop güç modunda çalıştığı için yüksek performansta çalışmıyor.
Şarjda iken performans modunda çalışıyor olabilir pil ayarlarına bakın.
 

yusufYAZICI155

Centipat
Katılım
3 Ocak 2021
Mesajlar
176
Çözümler
2
Daha iyi performans ayarında kalmış bunu hangi ayara çekmem gerekiyor?

Performans modunda olduğu sürece sistemi kısıtlamaz yani maksimum derece kullanmaya bile çalışır. Yani bu demek oluyor ki fan sesleri duyarsınız ve ısınır.
Güç modunda ise işlemci hızı vb. kısıtlanır ve fan seside azalır o yüzden güç moduna alırsanız bilgisayar rahatlıyacaktır ama kasma ve donma yaşama ihtimaliniz var.
 

Patrick Jane

Hectopat
Katılım
8 Nisan 2019
Mesajlar
211
Nitro sense zaten var ama oyunlara girince otomatik olarak ayarlandığı için bir ayarı bozarım diye korkuyorum mesela fanın çok çalışması gereken bir yerde ben azalttığım için az çalışırsa ekran kartı bozulur diye korkuyorum.

Kendin ayarladığın kısımda uygulama kendisi belirliyor en düşük hızı. Mesela oyun oynarken 60 derecelerde olur islemci fan hızı 3bin, ekran kartı fan hızı 4binden aşağı dönmez. İnternetteyken 35 derecelerde fan hızları 2bini geçmez.
 

Yeni konular

Yukarı