Acer Nitro 5'de oyun oynarken oluşan değerler normal mi?

efan27

Decapat
Katılım
15 Mayıs 2020
Mesajlar
29
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
🖥️ PC: i5-9300H | GTX 1650 | 8 GB RAM | IPS 90 hZ | 128 GB SSD + 1 TB HDD | Windows 11 HOME ! ACER NİTRO 5
Cinsiyet
Erkek
İyi günler bilgisayar da oyun açıkken fan sesinden oyunu duyamayacak seviye geliyor desem yalan olmaz sadece oyun için değil boştayken de saniyesinde açılıyor fan. Sıcaklıklar da sanki hiç normal değil gibi de. Boş ve oyun açıkken ki değerleri FPS, RAM kullanımı vs. attım sizce bunlar normal mi?

oyunda.png


boşdaa.png


oyunda.png

boşdaa.png

oyunda.png
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Mersin'in yaz sıcağında 5769 rpm sabitleyip BF1 giriyorum. Fan hızı normal, özellikle de işlemci 92 derecede iken.
evet ama hava buz gibi hocam montla oturuyorum içeride :)çok doğal gelmedi bana ama normal diyorsanız doğrudur tabii geçenlerde acera yolladım termal parçası ile alakalı bir parçası bozulmuş tam hatırlamıyorum parçanın ismini ama termal dediğini hatırlıyorum o parçada hem yurtdışından getirtemiyoruz yurtdışı ürün olduğu için hem de üretimi yok dedi zaten.
rahatsız edici seviyelere geldi ısı ve fan sesi,klavye çok sıcak.
 
92 derece sıcaklık normal değil katılmıyorum. Tamam kullanılabilir ama sağlıklı değil. Saatlerce ve her gün bu şekilde kullanım 1-2 aya termal macun falan bırakmaz. Eğer bakım yapmadıysanız macun toz vs. bakımını yapın. Ardından ekran kartına undervolt uygulayın bilgisayar rahatlasın biraz. İşlemci kullanımını da %99'a çekerek turboboost'u kapatıp performansını görebilirsiniz. Edit: Parçası bozulmuş demişsiniz zaten nedeni belli. Dediğim ayarları uygulamanızda fayda var. Fan o seviyelere çıkabilir normaldir ama fan çalışırken o kadar yüksek değerlere çıkması iyi değil. Mümkün olduğunca tedarik edip tamirini yaptırmanızı tavsiye ederim. 500-1000tl için 15k'lık bilgisayarınız zarar görmesin.
 
92 derece sıcaklık normal değil katılmıyorum. Tamam kullanılabilir ama sağlıklı değil. Saatlerce ve her gün bu şekilde kullanım 1-2 aya termal macun falan bırakmaz. Eğer bakım yapmadıysanız macun toz vs. bakımını yapın. Ardından ekran kartına undervolt uygulayın bilgisayar rahatlasın biraz. İşlemci kullanımını da %99'a çekerek turboboost'u kapatıp performansını görebilirsiniz.
değilmi hocam ben de pek bilgim yok diye karşı da çıkamıyorum yukarıda arkadaşa verdiğim mesajı okurmusunuz termal macunu daha yeni yenilettim 2 3 ay oldu bilgisayar fan sesi hiç kapanmıyor boştaykende 60 70 derece arası oluyor oyunlarda uçuyor zaten ikisi de ve bunu bulunduğum ortam çok soğukkende yapıyor yazın değil yani.
 
92 derece sıcaklık normal değil katılmıyorum. Tamam kullanılabilir ama sağlıklı değil. Saatlerce ve her gün bu şekilde kullanım 1-2 aya termal macun falan bırakmaz. Eğer bakım yapmadıysanız macun toz vs. bakımını yapın. Ardından ekran kartına undervolt uygulayın bilgisayar rahatlasın biraz. İşlemci kullanımını da %99'a çekerek Turboboost'u kapatıp performansını görebilirsiniz.

Excalibur G770 cihazlarda 97-98 derecelerde oyun oynayan arkadaşımı o kadar çok izledim ki 92 tuhaf gelmiyor. Gerçi benimki Ryzen 2500U olduğu için genellikle 60 dereceyi geçmiyor.
 
Geri
Yukarı