Acer Nitro 5'de oyun oynarken oluşan değerler normal mi?

Excalibur G770 cihazlarda 97-98 derecelerde oyun oynayan arkadaşımı o kadar çok izledim ki 92 tuhaf gelmiyor. Gerçi benimki Ryzen 2500U olduğu için genellikle 60 dereceyi geçmiyor.
oyun oynarken olabilir ama boştaykende aynı şey geçerlimi min 60 70 derece arası olması

Excalibur G770 cihazlarda 97-98 derecelerde oyun oynayan arkadaşımı o kadar çok izledim ki 92 tuhaf gelmiyor. Gerçi benimki Ryzen 2500U olduğu için genellikle 60 dereceyi geçmiyor.
Tamam her şeyi anladım da boşta 60-70 derece olmaz. Taş çatlasa macun eskidir 55 derece olsun. Normali 40-50 arası. Benim de şu an chrome(10 sekme) açık. 2000rpm de cpu48 derecede çalışıyor. Oyun oynarken 80-85'lere çıkabilir hatta 90'a da dayanır olabilir ama arkadaşın bence sıkıntılı.

92 derece sıcaklık normal değil katılmıyorum. Tamam kullanılabilir ama sağlıklı değil. Saatlerce ve her gün bu şekilde kullanım 1-2 aya termal macun falan bırakmaz. Eğer bakım yapmadıysanız macun toz vs. bakımını yapın. Ardından ekran kartına undervolt uygulayın bilgisayar rahatlasın biraz. İşlemci kullanımını da %99'a çekerek turboboost'u kapatıp performansını görebilirsiniz. Edit: Parçası bozulmuş demişsiniz zaten nedeni belli. Dediğim ayarları uygulamanızda fayda var. Fan o seviyelere çıkabilir normaldir ama fan çalışırken o kadar yüksek değerlere çıkması iyi değil. Mümkün olduğunca tedarik edip tamirini yaptırmanızı tavsiye ederim. 500-1000tl için 15k'lık bilgisayarınız zarar görmesin.
Laptoplar özetle mobil işlemciler tepe modellerde de bu sıcaklıkta çalışıyor. Tamamen normal. Bilmediğiniz konularda masaüstü işlemci imiş gibi değerlendirme yapmayın. Turbo Boost kapatmak saçmalık.

@One Way Trigger yetkili servis sorunu söyledi ama çözüm üretmedi bulunduğum yerde pek çok servise götürdüm bir sorun yok normal dediler derken de pek ikna olmadım orası ayrı tabii ne yapabilirim bilmiyorum başka. bilgisayarı satayım dedim 5 bin dediler düşük buldum fiyatı öylece kaldım dostum

12700 ısınıyor. Masaüstü gibi 50-60 dereceleri beklemeyin. Ama Acer'da şöyle bir sıkıntı var, fan sesi çok rahatsız ediyor, bir de islemci masaüstunee bile 4 GHz üstüne çıkıyor, doğal olarak 70-80leri buluyor. Bu bir sorun değil. Çok rahatsız oluyorsanız kaliteli bir macun ve soğutucu kullanın.

Laptoplar özetle mobil işlemciler tepe modellerde de bu sıcaklıkta çalışıyor. Tamamen normal. Bilmediğiniz konularda masaüstü işlemci imiş gibi değerlendirme yapmayın. Turbo Boost kapatmak saçmalık.
Dediğiniz doğru masaüstü ile kıyaslamak doğru değil ama arkadaş kendi söylemiş zaten sorun varmış. Kaldı ki boştaki sıcaklık değerleri laptop için bile çok yüksek.

Dediğiniz doğru masaüstü ile kıyaslamak doğru değil ama arkadaş kendi söylemiş zaten sorun varmış. Kaldı ki boştaki sıcaklık değerleri laptop için bile çok yüksek.
Turbo Boost açık iken işlemci boşta dahi olsa frekanslar yüksekken ani sıcaklık yükselmeleri oluyor. 9. nesil Intel ve sonrası işlemciler az kullanımda tek çekirdek 4-5 GHz arasını rahatlıkla görmekte ve bu sıcaklıkların maksimum değerleri bu şekilde.

Geri
Yukarı