Acer Nitro 5'e hangi RAM alınmalı?

Arkadaşlar bunun yanına linkteki ram alınmalı değil mi? Teknik servise taktırmak 7-10 gün kadar sürüyormuş, kendimiz alıp taksak problem olur mu?

ram.png

Evet ben taktım. Hem bir tane türkten hem de birkaç yabancıdan dinledim internette. Garantinin bozulduğuna dair iz bırakan bir kilit yokmuş. Tabi çok fazla kasayı aç kapa yapmamak lazım.
Teknik servis tek kapaklı tasarımı olduğu için kapağı sökmeniz garanti dışına çıkar dedi ancak 5 dakikalık ufak bir iş için bu kadar uzun süre beklenmez açıkçası. Yine de insanın kafasında soru işareti kalıyor.

Arkadaşlar bunun yanına linkteki ram alınmalı değil mi? Teknik servise taktırmak 7-10 gün kadar sürüyormuş, kendimiz alıp taksak problem olur mu?

Ben de aynı RAM'i taktım aynı modele. Part ve seri numaraları farklı ama Dual Channel olarak çalışıyorlar.
Teknik servis tek kapaklı tasarımı olduğu için kapağı sökmeniz garanti dışına çıkar dedi ancak 5 dakikalık ufak bir iş için bu kadar uzun süre beklenmez açıkçası. Yine de insanın kafasında soru işareti kalıyor.
Hocam sorumluluk almak istemem ama ben hiç düşünmeden içim rahat bir şekilde hem SSD hem RAM taktım. Eğer teknik servislik bir durum olursa da içindeki RAM'i çıkartır yollarsınız en kötü.

Ben de aynı RAM'i taktım aynı modele. Part ve seri numaraları farklı ama Dual Channel olarak çalışıyorlar.

Hocam sorumluluk almak istemem ama ben hiç düşünmeden içim rahat bir şekilde hem SSD hem RAM taktım. Eğer teknik servislik bir durum olursa da içindeki RAM'i çıkartır yollarsınız en kötü.
Teknik konuda kendime güveniyorum fakat Acer'in neden böyle bir dayatma yaptığını anlayamıyorum. 3-5 dakikalık bir iş için bilgisayarı yaklaşık 10 gün kullanamamak ne saçmalık.

Ben söktüm ram taktım, ayrı aparatı çıkıyor içinden, onunla HDD taktım. Servislik birşey olursa söküp yollanır. Vidaları çok kanırtmayın yalnız iz kalmasın. Ki o da sorun olmaz. Garanti dışı derlerse, birkaç vidası gevşeyip düştü bende hepsini sıktım dersiniz :)

Ben söktüm ram taktım, ayrı aparatı çıkıyor içinden, onunla HDD taktım. Servislik birşey olursa söküp yollanır. Vidaları çok kanırtmayın yalnız iz kalmasın. Ki o da sorun olmaz. Garanti dışı derlerse, birkaç vidası gevşeyip düştü bende hepsini sıktım dersiniz :)
Dediğiniz mantıklı geldi ama sanırım riske atmayacağım, yine de teşekkürler.

Teknik konuda kendime güveniyorum fakat Acer'in neden böyle bir dayatma yaptığını anlayamıyorum. 3-5 dakikalık bir iş için bilgisayarı yaklaşık 10 gün kullanamamak ne saçmalık.
Üniversitede olduğum için laptop lazımdı. O yüzden servisi aklımdan bile geçirmedim. Vaktiniz varsa yollayın tabi ki.

Alacağın ürün Rank 1RX8 8Gbit, bilgisayarınızda bulunan RAM'in Rank'i 1RX16 16Gbit. Tek fark bunlar. Yine de sistemiz de uyumlu olacaktır, aldığınız RAM'de beraber 1RX8 8Gbit şeklinde çalışacaktır.

Rank nedir sorarsanız buraya paylaşmak isterim.
Kaynak
Diğer Kaynak

Son düzenleyen: Moderatör:
En yakın servisi bulup elden götürüp, takmalarını bekleyerek olmuyor mu?
Samsun'da oturuyorum, teknik servis muhtemelen İstanbul'da. Keşke dediğiniz gibi olsaydı.
Alacağın ürün Rank 1RX8 8Gbit, bilgisayarınızda bulunan RAM'in Rank'i 1RX16 16Gbit. Tek fark bunlar. Yine de sistemiz de uyumlu olacaktır, aldığınız RAM'de beraber 1RX8 8Gbit şeklinde çalışacaktır
Rank nedir sorarsanız buraya paylaşmak isterim.
Kaynak
Diğer Kaynak
Buradaki RAM'in Rank'ı nedir acaba? Taktırdıktan sonra problem çıkmasın da :D Bir de sökümü için tekrar göndermeyelim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Taktırdıktan sonra problem çıkmasın da
Problem çıkmaz, DUAL çalışır.
Buradaki RAM'in Rank'ı nedir acaba?
Kaynak paylaştım daha detaylı anlayabilmeniz için. Aynı Marka ve Rank'a sahip RAM Türkiye'de sisteme özel olarak satılıyor fakat fiyatı pahalı. Olabilecek her şeyi aynı olmasına özen gösteriyorum fiyat pahalıysa Rank'ı kafana takmaya gerek yok. RAM'in çipi Micron ise Micron olması veya Samsung kullanıyorsa buna dikkat daha önemli. CL, Voltaj, MHz ve Marka Çip'e bakılsa yeter.

Yeni konular

Geri
Yukarı