Acer Nitro 5'te Dying Light kasıyor

İşletim sistemi
Windows 10

berkeist

Hectopat
Merhabalar. Acer Nitro 5 kullanıcısıyım. Dying Light oynarken normalde 100 FPS görürken oyun 20 FPS'lere kadar düşüyor ve en az 5 dakika düzelmiyor. Çözümü nedir?

Bilgisayar özelliklerim: GTX 1660 Ti, 10.nesil i5 2.5 to 4.5, 16 GB DDR4. Oyunum ise Seagate Barracuda harddiske kurulu.

Şu an laptop sıcaklığı CPU 92, GPU 79. bilmiyorum FPS düşüyor ama 10 15 dakika sonra düzeliyor fakat çekilmiyor. Doğru laptop pozisyonu nedir normal masaya koyup kullanıyorum. Bundan 1 hafta önce içini açtım fan temizliği yaptım. Anlam veremiyorum.

Sıcaklıklar bana biraz fazla geldi altına şimdilik yükseltici bir şeyler koyun laptop hava dursun sıcaklıklar düşerse ve düzeilirse sorun sıcaklıklardandır. Ancak sıcaklık düşmezse Acer yetkili servis ile bir görüşün yazılımsal bir sıkıntı da olabilir.
Bu arada youtubedan pc modelinizi ve dying light ın fps değerlerini izleyin bakalım başkaları da sizinkiyle aynı fps'yi mi alıyor.

Bu cihaz bu kadar ısınıyor muydu ya? Virüs taraması yaptınız mı?

Herhangi bir virüs yok bilgisayarda. Baktım şimdi cidden diğer modellerine göre çok ısınıyor. Altında yükseltecek bir şey yok galiba ondan.
Laptopun altına nasıl bir destek yapabilirim önerileriniz var mıdır ya da soğutucu gibi bir şey önerir misiniz?
1615216451197.png

Herhangi bir virüs yok bilgisayarda. Baktım şimdi cidden diğer modellerine göre çok ısınıyor. Altında yükseltecek bir şey yok galiba ondan.
Laptopun altına nasıl bir destek yapabilirim önerileriniz var mıdır ya da soğutucu gibi bir şey önerir misiniz?
Eki Görüntüle 912480
Zalman zm ns-2000 kullanıyorum etkisi var ama 3-5 derece. Bu tür ürünlerden çok performans beklemeyin sadece makine daha rahat hava alıyor. Sizin dediğiniz sıcaklıklar gerçekten yüksek, bahsettiğiniz cihaz halen bu forumda çok iyi soğutuyor diye satılıyor bu yüzden durumunuza şaşırdım açıkçası. Fan ayarları ne durumda acaba?

Eki Görüntüle 912480
Sorununuz termal macunla ilgili büyük ihtimalle. Tazeleyin farkı göreceksiniz iyi forumlar.

Zalman zm NS-2000 kullanıyorum etkisi var ama 3-5 derece. Bu tür ürünlerden çok performans beklemeyin sadece makine daha rahat hava alıyor. Sizin dediğiniz sıcaklıklar gerçekten yüksek, bahsettiğiniz cihaz halen bu forumda çok iyi soğutuyor diye satılıyor bu yüzden durumunuza şaşırdım açıkçası. Fan ayarları ne durumda acaba?

Sorununuz termal macunla ilgili büyük ihtimalle. Tazeleyin farkı göreceksiniz iyi forumlar.

Şu anda altına 3 tane jenga parçası ile destek yaptım 130 FPS alıyorum fakat sıcaklıklar CPU 92 GPU 85. kronik be hocam laptoplarda ısınma derdi. Normalde 80 90 arası gidip geliyor da şu an fazla. Fanlar ise Max hızda.

Şu anda altına 3 tane jenga parçası ile destek yaptım 130 FPS alıyorum fakat sıcaklıklar CPU 92 GPU 85. kronik be hocam laptoplarda ısınma derdi. Normalde 80 90 arası gidip geliyor da şu an fazla. Fanlar ise Max hızda.
Evet bence de laptop dediğin ısınır çok yapacak bir şey yok ama bu cihaza 70 civarı çalışıyor diyorlardı demek ki öyle değilmiş. Bu arada biraz araştırdım sizle aynı dertten muzdarip insanlar gördüm, sadece bu oyunda böyle düşmelerin olduğunu sıkıntının oyunda olduğunu söylüyorlar. Sizde durum nedir, başka oyunlarda bu sorunu yaşıyor musunuz?

Evet bence de laptop dediğin ısınır çok yapacak bir şey yok ama bu cihaza 70 civarı çalışıyor diyorlardı demek ki öyle değilmiş. Bu arada biraz araştırdım sizle aynı dertten muzdarip insanlar gördüm, sadece bu oyunda böyle düşmelerin olduğunu sıkıntının oyunda olduğunu söylüyorlar. Sizde durum nedir, başka oyunlarda bu sorunu yaşıyor musunuz?

Yok hocam sadece ısınma sorunu var bildiğiniz üzere. Diğer oyunlar falan sönük kalıyor sadece Dying Light da böyle. Yüksek ayarlarda Cyberpunk, RDR gibi oyunları hiç sorun çıkarmadan oynuyorum. Bu oyun böyle sadece.

Yok hocam sadece ısınma sorunu var bildiğiniz üzere. Diğer oyunlar falan sönük kalıyor sadece Dying Light da böyle. Yüksek ayarlarda Cyberpunk, RDR gibi oyunları hiç sorun çıkarmadan oynuyorum. Bu oyun böyle sadece.
Aynen tahmin ettiğimiz gibi sıkıntı oyunda, kafaya takacak bir şey yok sanırım. Güzel bir soğutucu alırsanız altına cihaza da iyi olur tavsiye ederim.

Merhabalar. Acer Nitro 5 kullanıcısıyım. Dying Light oynarken normalde 100 FPS görürken oyun 20 FPS'lere kadar düşüyor ve en az 5 dakika düzelmiyor. Çözümü nedir?

Bilgisayar özelliklerim: GTX 1660 Ti, 10.nesil i5 2.5 to 4.5, 16 GB DDR4. Oyunum ise Seagate Barracuda harddiske kurulu.

Hocam öncelikle biraz iddaalı olacak ama laptop ile oyun oynanmaz.
Şimdi sebeplerini açıklayayım.
Laptoplar ısınmadan dolayı belli derecelerde voltaj düşürebiliyor. O yüzden işlemcisi uzun süre stabil bir şekilde çalışmaz. Bir an gelir 4 ghz alırsın bir an gelir 3 ghz düşer.
İnternette undervolt konularını inceleyebilirsiniz.
Birçok kişi undervolt yapar ki işlemciye daha az güç gitsin az ısınsın drop olmasın.
Tabi bunun ekran kartı ısınma boyutu da var.
Size tavsiyem undervolt yapmanız onun dışında bir oyunda 400 fps alıyorsanız atıyorum bu oyunu 300 fpste de rahat oynayabileceğiniz için fps 300e sabitleyebilirsiniz bu gibi tekniklerle pc ısınması azalır hem gpu hem cpu rahatlar.Laptop içinde isterse 4 fan olsun maalesef soğutmaya yetmiyor.
CPU 92, GPU 79 yazmışsınız bu oyunda mı oyun dışımı bilmiyorum ama ben işlemcimin 65 dereceyi geçtiğini hiç görmedim. Ekran kartım 62 dereceyi aşmıyor. 2 saat oynadığım oyun sonuçlarını yazıyorum. Laptopların tümünde power limit throttling sorunu var.

power limit throttling
undervolt

bu 2 konuyu araştırın.
Laptoplar cidden sorun ben son anda almaktan vazgeçmiştim. Yazın daha büyük dertler oluyor.

İyi bir oyun keyfi için her zaman masaüstü tercih edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı