Acer Nitro AN515-51 - Sık performans düşüşleri

İşletim sistemi
Windows 10
Sıcaklıklarınız özellikle işlemci tarafında fazla bu da işlemcinin ani hız düşürmesine sebep oluyor, size drop olarak dönüyor bu durum.
İmzadaki Acer Nitro ile oyunlarda +85 derece görmedim ben.

RAM Single Channel mi, yoksa Dual mi? İşlemci voltajı bir tık az geldi de.

+Sanırım oyunu harddisk üzerinden SSD'ye taşıdınız, harddiskte sorun var mıydı?
Ram single channel hocam. HDD den SSD ye hızlı açılsın, bekleme ekranlarını hızlı geçsin diye aldım harddiskte bir sorun yoktu.
Hocam BIOS üzerinden aktif etmeniz gerekiyor sanırım. Bir de cidden sıcaklıklar bayağı yüksek.
Daha önce hiç bios deneyimim olmadı hocam nasıl yapacağım bir fikriniz var mı?

Ram single channel hocam. HDD den SSD ye hızlı açılsın, bekleme ekranlarını hızlı geçsin diye aldım harddiskte bir sorun yoktu.

Daha önce hiç bios deneyimim olmadı hocam nasıl yapacağım bir fikriniz var mı?

Hocam baya bi baktım araştırdım. Bu turbo boost özelliği acer da bios üzerinden açılıp kapatılmıyormuş. Leptop yük altındayken ihtiyaç duyduğunda turbo boost u aktif ediyormuş ve varsayılan olarak turbo boost aktifmiş. CPU ısılarımın neden yüksek olduğunu hala anlamış değilim.

Hocam bayağı bir baktım araştırdım. Bu Turbo Boost özelliği Acer da BIOS üzerinden açılıp kapatılmıyormuş. Laptop yük altındayken ihtiyaç duyduğunda Turbo Boost'u aktif ediyormuş ve varsayılan olarak Turbo Boost aktifmiş. CPU ısılarımın neden yüksek olduğunu hala anlamış değilim.

Olabilecek en kuvvetli ihtimal SSD. 2. olarak yüksek sıcaklık değerleriniz. 3. olarak ise Single Channel RAM. Sıcaklık için bir soğutucu alabilirsiniz. İşlemcinin Turbo'su ise şu şekilde olacak. ThrottleStop uygulamasını indirin, sonrasında oradaki Turbo seçeneğini işaretleyin.

Olabilecek en kuvvetli ihtimal SSD. 2. olarak yüksek sıcaklık değerleriniz. 3. olarak ise Single Channel RAM. Sıcaklık için bir soğutucu alabilirsiniz. İşlemcinin Turbo'su ise şu şekilde olacak. ThrottleStop uygulamasını indirin, sonrasında oradaki Turbo seçeneğini işaretleyin.
Monster'ın alüminyum blok soğutucusunu aldım. Eskiye göre etkiyi fark ettim. Single Channel RAM i dual channel yapabilir miyim peki? Zaten güzel bir ssd bulursam değiştirmek istiyorum pc ye format atmadan ssdyi nasıl değiştirebilirim?
1617981500293.png

disable turbo dışında turbo içeren başka bir şey yok hocam

Monster'ın alüminyum blok soğutucusunu aldım. Eskiye göre etkiyi fark ettim. Single Channel RAM i dual channel yapabilir miyim peki? Zaten güzel bir ssd bulursam değiştirmek istiyorum pc ye format atmadan ssdyi nasıl değiştirebilirim?

Eki Görüntüle 966259

Tamamdır disable turbo devre dışı yani turboyu engelleyen bir durum yok.

Eki Görüntüle 966259

Ram modelinizi öğrenin ve aynısını alın. Diğer konu ise şu hocam bu konuda programlar var diye biliyorum. Araştırmanızda fayda var başka bir konu da açabilirsiniz bunun için. Soğutucu takviyesi iyi olmuş.

Tamamdır disable turbo devre dışı yani turboyu engelleyen bir durum yok.

Ram modelinizi öğrenin ve aynısını alın. Diğer konu ise şu hocam bu konuda programlar var diye biliyorum. Araştırmanızda fayda var başka bir konu da açabilirsiniz bunun için. Soğutucu takviyesi iyi olmuş.
Valla sağolun hocam bu throttlestop veli nimetmiş. Isı artışını tam düzeltemedim ama undervolt yapıp ufak tefek ayarlarla kurtuldum darboğazdan. Darboğaz yediğim 2 oyunda test ettim artık darboğaz yemiyorum çok sağolun.

Edit: Ram modelimin aynısından bir tane buldum o da amazonda 79 dolar. Yapacak bişey yok böyle devam :D

Valla sağolun hocam bu throttlestop veli nimetmiş. Isı artışını tam düzeltemedim ama undervolt yapıp ufak tefek ayarlarla kurtuldum darboğazdan. Darboğaz yediğim 2 oyunda test ettim artık darboğaz yemiyorum çok sağolun.

Edit: Ram modelimin aynısından bir tane buldum o da amazonda 79 dolar. Yapacak bişey yok böyle devam :D
Bende benimkinin aynısını arıyorum Türkiye de bulamadım. Hayırlısı şu anda almak zor.

Yeni konular

Geri
Yukarı