Acer Nitro AN515-51 - Sık performans düşüşleri

İşletim sistemi
Windows 10

Citrus

Femtopat
Daha fazla  
Selamlar sevgili forum halkı. i7-7700HQ 7. nesil bir işlemcim var 4 çekirdek, 16 GB RAM ve NVIDIA GTX 1050 4 GB ekran kartım olmasına rağmen oynadığım oyunlarda sık ama kısa süreli sert droplar yaşıyorum. Grafik ayarlarımı kısmayı denedim bir şey fark ettirmedi. Acer Nitro AN515-51 model bir Gaming laptop kullanıyorum. Sorunumun kaynağını bir türlü çözemedim. Alüminyum blok soğutucu fan aldım ve MSI Afterburner ile Valorant'ta test ettiğimde 65-70 dereceyi aşmadı fakat droplar devam etti. 1TB HDD ve 128 GB SSD diskim var. Windows SSD'ye kurulu. Valorant HDD'ye kuruluydu fakat SSD'ye çektim sorunum yine devam etti. RAM yükseltip SSD mi 512'ye çıkartıp biraz daha güncel ve kaliteli bir SSD alsam sorunum düzelir mi? Veya sorun parçadan değil de yapılması gereken ayarlar mı var? NVIDIA Denetim Masası üzerinden de grafiksel anlamda düzenlemeler yaptım, laptoptaki her şeyi performans moduna çektim. Valorant'ta 300FPS'ye kadar çıkabiliyorum fakat sürekli bir drop yaşıyorum. Nasıl yöntemler veya çözümler önerirsiniz, ne yapmalıyım? Twitch yayınları yapacağım fakat bu droplardan dolayı yapamıyorum. Laptopu satıp masaüstüne geçmek gibi bir düşüncem de var fakat teknik bilgim zayıf olduğu için laptopu kaçtan satabilirim veya ne kadar eder hiçbir bilgim de yok. Çaresizce bekliyorum 😂.

Not: Temp klasörümü falan sürekli temizleyen birisiyim. CCleaner ile registry temizliğimide sık sık yapıyorum. Konu ile alakalı mı bilmiyorum ama belirtmek istedim. Sadece tarayıcı verilerimi silmiyorum çünkü arama barına adını hatırlamadığım ama bir iki harf yazınca ulaşmak istediğim siteler çıkıyor diye tarayıcı verilerimi temizlemiyorum.

1617936207600.png

1617936232942.png

1617936249841.png

1617936269008.png

1617936282904.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam temizliğini ve termal macun yenilemesini en son ne zaman yaptınız? FPS mi düşüyor yoksa throttling gibi şeyler mi oluyor yani ani takılmalardan sonra FPS yine aynı şekilde devam mı ediyor? SSD'nin çok etki edeceğini düşünmüyorum. SSD'nizin markası da önemli hangi SSD'yi kullanıyorsunuz? SSD testleriniz ne durumda test yaptınız mı?

Hocam temizliğini ve termal macun yenilemesini en son ne zaman yaptınız? FPS mi düşüyor yoksa throttling gibi şeyler mi oluyor yani ani takılmalardan sonra FPS yine aynı şekilde devam mı ediyor? SSD'nin çok etki edeceğini düşünmüyorum. SSD'nizin markası da önemli hangi SSD'yi kullanıyorsunuz? SSD testleriniz ne durumda test yaptınız mı?
Hocam yaklaşık 2 ay önce macunu değiştirdim. Valorantta sağ üstte İstemci Düşük FPS uyarısı beliriyor ve FPS anlık çakılıyor ardından normalde dönüyor. Bir maçta en az 5,6 kere yaşıyorum. Hard Disk Sentinel'den baktığımda SSD Sağlığım %56 gözüküyor. Markasına nereden bakacağımı bilmiyorum.
Hocam hdd den ssd ye taşıdıysanız oyunu silip baştan kurmak işe yarayabilir.
En son çare bunu deneyeceğim hocam gerçekten silip tekrardan yüklemek çok üşendiriyor :D
Hocam pil tasarrufu moduna almış olabilir misiniz?
Yok hocam pek çok kez kontrol ettim.
Oyun esnasında MSI Afterburner ile resim atabilir misiniz?
Tabii, bi 10-15 dakika sonra atabilirim buraya.
technopat-msi-afterburner.png

Msi izleme menüsünde ne kadar şey varsa açtım hocam buyrun.

Son düzenleme:
%56 SSD sağlığı bayağı düşük ama oyuna o kadar etki etmez diye düşünüyorum. Hemen almayıp birinden ödünç aldığınız bir SSD ile deneme şansınız varsa daha iyi olur. CPU kullanımınız yüksek olmasına rağmen işlemci turbo moda geçmemiş düşük frekansta çalışıyor. İşlemci turbosu kapalı olabilir. Bu problemin sıcaklıkların çok yüksek olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Zira Valorant CPU'ya yüklenen bir oyundur. Onu kontrol etmenizi öneririm. Ben şu anda size yazdığım laptop sadece dahili Vega 8 ekran birimi kullanmasına rağmen sizinki kadar yüksek sıcaklıklara çıkmıyor(Sadece bir karşılaştırma). Ayrıca Windows Update'den sistem geri yükleme kontrollerine bakarak sorunu yaşamadığınız bir zamana geri yükleme yapabilirsiniz. Bu da sorunu çözebilir.

Hocam yaklaşık 2 ay önce macunu değiştirdim. Valorant'ta sağ üstte İstemci Düşük FPS uyarısı beliriyor ve FPS anlık çakılıyor ardından normalde dönüyor. Bir maçta en az 5,6 kere yaşıyorum. Hard Disk Sentinel'den baktığımda SSD Sağlığım %56 gözüküyor. Markasına nereden bakacağımı bilmiyorum.

En son çare bunu deneyeceğim hocam gerçekten silip tekrardan yüklemek çok üşendiriyor :D

Tabii, bir 10-15 dakika sonra atabilirim buraya.
Eki Görüntüle 965359

MSI izleme menüsünde ne kadar şey varsa açtım hocam buyurun.

Sıcaklıklarınız özellikle işlemci tarafında fazla bu da işlemcinin ani hız düşürmesine sebep oluyor, size drop olarak dönüyor bu durum.
İmzadaki Acer Nitro ile oyunlarda +85 derece görmedim ben.
Hocam yaklaşık 2 ay önce macunu değiştirdim. Valorant'ta sağ üstte İstemci Düşük FPS uyarısı beliriyor ve FPS anlık çakılıyor ardından normalde dönüyor. Bir maçta en az 5,6 kere yaşıyorum. Hard Disk Sentinel'den baktığımda SSD Sağlığım %56 gözüküyor. Markasına nereden bakacağımı bilmiyorum.

Eki Görüntüle 965359

RAM Single Channel mi, yoksa Dual mi? İşlemci voltajı bir tık az geldi de.
Hocam yaklaşık 2 ay önce macunu değiştirdim. Valorant'ta sağ üstte istemci düşük FPS uyarısı beliriyor ve FPS anlık çakılıyor ardından normalde dönüyor. Bir maçta en az 5,6 kere yaşıyorum. Hard Disk Sentinel'den baktığımda SSD sağlığım %56 gözüküyor. Markasına nereden bakacağımı bilmiyorum.

Eki Görüntüle 965359

+Sanırım oyunu harddisk üzerinden SSD'ye taşıdınız, harddiskte sorun var mıydı?

Hocam intelin turbo boost gözleyicisini indirdim fakat uygulama açılmayıp böyle bir hata verdi. Galiba turbo boost bende kapalı ve nasıl açacağımı bilmiyorum. Güç yönetiminden yüksek performansa alın deniyor fakat zaten öyle.

1617954693656.png

Hocam intelin turbo boost gözleyicisini indirdim fakat uygulama açılmayıp böyle bir hata verdi. Galiba turbo boost bende kapalı ve nasıl açacağımı bilmiyorum. Güç yönetiminden yüksek performansa alın deniyor fakat zaten öyle.

Eki Görüntüle 965459
Hocam BIOS üzerinden aktif etmeniz gerekiyor sanırım. Bir de cidden sıcaklıklar bayağı yüksek.

Yeni konular

Geri
Yukarı