Acer Nitro AN515-58-55rh sıcaklık değerleri normal mi?

Nera

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarı yeni aldım daha 1 ay olmadı bile daha doğru düzgün oyun indirmedim. Valorant oynarkenki sıcaklık değerleri gözüme battı biraz oyuna ilk girdiğimde yüksek ayarlarda 100 FPS civarı alıyordum.

Sonrasında NVIDIA Denetim Masası ayarlarını yaptım ve oyun ayarlarını ortaya aldım. 130 160 arası FPS almaya başladım. (bu değerler MUX kapalıyken alındı bu arada) yalnız orta ayarlardayken işlemci sıcaklığının 83-86 arasında dolaşması canımı sıktı sonrasında ayarları en düşüğe alıp oyunu oynadım FPS 160 180 arası olmaya başladı işlemci sıcaklığı da 78-83 arası dolanıyordu.

Az önce de oyundayken grafiği en yüksek ayarlara aldım FPS yine 140 160 arası seyrediyor fakat işlemci sıcaklığı 90 93 arası olmaya başladı maalesef işlemci kullanımına ve kaç MHz de kullandığına dikkat etmedim isterseniz deneyip ekleyebilirim (ekran kartı da ortalama 55-60 derece oluyor sanırsam pek dikkat etmedim) bu sıcaklık değerleri normal midir? Kafamı çok kurcaladı yardımcı olursanız sevinirim. (oyun 1080p de oynandı hep)
Bilgisayar özellikleri:
140W
i5 12500h.
RTX 3060 6 GB.
1x16 GB RAM.
W11Pro kurulu.
Nitro sense ayarları:
Fan otomatik.
Mod varsayılan.

Ayrıyeten oyunu kapadıktan sonra işlemci 60 derece civarlarında sürekli. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Laptoplarda işlemciler masaüstüne göre çok daha sıcak çalışıyor. Eğer fanın Turbo modu varsa kendin el ile Turbo moda al. Odanda klima vs yoksa da bu yaz sıcağında normal kabul edilebilir.

Laptoplarda işlemciler masaüstüne göre çok daha sıcak çalışıyor. Eğer fanın Turbo modu varsa kendin el ile Turbo moda al. Odanda klima vs yoksa da bu yaz sıcağında normal kabul edilebilir.

Evet fanın Turbo modu var 7300 RPM de calisiyor gayet iyi sogutuyor ama fan omrunun hızlı gitmesini de pek istemiyorum.

Evet fanın Turbo modu var 7300 RPM de calisiyor gayet iyi sogutuyor ama fan omrunun hızlı gitmesini de pek istemiyorum.

Oyun oynarken Turbo'yu açacaksın dostum. Fan ömrünün hızlı gitmesini dert etme. Yani boştayken kullanmayacaksın sonuçta Turbo'yu :D Sorun yaşarsan gönderirsin garantiye değiştirirler.

Yanlış bilgi
Intel'in son nesil mobil serisi işlemcileri oldukça sıcak çalışıyor. Zaten işlemci 105 dereceye kadar thermal throttle yemiyor. Bu yüzden üreticiler buna göre fanı fazla ses çıkarmasın diye fan ayarını otomatikteyken biraz daha yavaş çalıştırıyor. Bunun sonucunda istenmeyecek kadar yüksek sıcaklıklar elde edilebiliyor. Masaüstündeki sıcaklıkları latoplarda görememek canınızı sıkabilir ancak yeni teknolojiler beraberinde birçok şeyi getirdikleri gibi birçok şey de götürebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel'in son nesil mobil serisi işlemcileri oldukça sıcak çalışıyor. Zaten işlemci 105 dereceye kadar thermal throttle yemiyor. Bu yüzden üreticiler buna göre fanı fazla ses çıkarmasın diye fan ayarını otomatikteyken biraz daha yavaş çalıştırıyor. Bunun sonucunda istenmeyecek kadar yüksek sıcaklıklar elde edilebiliyor. Masaüstündeki sıcaklıkları latoplarda görememek canınızı sıkabilir ancak yeni teknolojiler beraberinde birçok şeyi getirdikleri gibi birçok şey de götürebilir.

Çok mantıklı.

Mantıklı değil. 12500h Max çalışma sıcaklığı 100 derece. O sıcaklığa ulaşırsa laptop kendini kapatır muhtemelen. Kısacası Turbo'yu aç.

Turbo'yu açmak da bir seçenek tabii. Ancak Acer'in Command Center gibi bir uygulaması var ise fan devirini ayarlayabiliyorsan şu sıcaklıkta şu devirde çalışsın gibi talimat verebilirsin. Bu seni Turbo açmaktan ve gürültüden kurtarabilir.

Acaba eksik yaptığım bir ayar vs mi var işlemcinin Turbo Boost'u açık mı kapalı mı bilmiyorum.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\54533251-82be-4824-96c1-47b60b740d00\be337238-0d82-4146-a960-4f3749d470c7
Bunu Regedit üst kısmına yapıştır ve enter. Çıkan yerde attributes kısmını 0 yap.

Güç seçeneklerinden işlemci Boost agresif kısmındaysa devre dışına al. 5-10 FPS kayıp ile 10 derece azaltırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı