Acer Nitro QG221QBII 21.5" VRB ayarı

Lyrinx

Hectopat
Makaleler
4
Arkadaşlar birkaç gün önce bu monitörü aldım memnunum 1ms olduğu yazıyor ama sanki 1ms değilmiş gibi bir hissiyat verdi. Daha sonra araştırdım 1ms olması için monitör ayarından VRB ayarını açmam lazımmış. Denedim cidden oldu oyunum daha akıcı oldu ama bu sefer de ekran gri bir hal aldı‚ FreeSync özelliği kendiliğinden devre dışı bırakıldı ve çok kötü renk vermeye başladı. Yok mudur hem VRB'yi açıp hem görüntüyü iyi yapacağım bir ayar?

Son düzenleme:
Teşekkür ediyorum öneriniz için, başta Acer nitro qg221qbii modelini düşündüm fakat VRB olayını gördükten sonra Acer fikrim değişti, sanırım Viewsonic olanı sipariş edeceğim
"VRB olayı" olarak dediğiniz şey henüz bir sorun olmayabilir, 1ms moduna alınca renk ayarlarını sıfırlamış olabilir monitör, tıpkı OC yapınca olduğu gibi.
Bence konu sahibi'nin geri dönüşünü bekleyin.

"VRB olayı" olarak dediğiniz şey henüz bir sorun olmayabilir, 1ms moduna alınca renk ayarlarını sıfırlamış olabilir monitör, tıpkı OC yapınca olduğu gibi.
Bence konu sahibi'nin geri dönüşünü bekleyin.
Hocam o olay öyle değil. Ben monitörde renk ayarı yapmadım zaten ve VRB özelliğini açınca oyun daha akıcı oluyor ve MS düşüyor sanırsam (testufo sitesinden deneyeceğim) tamam akıcılık artıyor eyvallah ama bu sefer ekran kararıyor, çok kötü bir renk oluyor ve ekran titriyor. Flicker deniliyordu sanırsam bu olaya ekran titremesi yani. Zaten konunun ilk mesajlarında kamerayla resmini çektim, orada belli oluyor mu bilmem.

@Lyrinx
Hocam şimdi kafama dank etti, monitörün asıl hali 1ms değil.
VRB'nin açılımına bakınca anladım. Sonra da emin olmak için biraz araştırma yaptım.

Siz VRB açınca renklerin kayması vs. normal gibi. Dediğim ayarlarla renk sorunu belki çözülebilir ama titreme vs. VRB'den kaynaklanıyor diye düşünüyorum. VRB (Visual Response Bosst) demek. Response = gecikme. Boost'u biliyorsunuzdur.

Yani o geçikmeyi boost ile alıyorsunuz, haliyle renkler, ekran vs. biraz yamuluyor, stabilite düşüyor.

Yani o bir opsiyon, akıcılık isterseniz görüntü kalitesinden kısarak alabilirsiniz 1ms'i.

Yani VRB sizin açmanız gereken bir şey değil, mavi ışık filtresi gibi opsiyonel bir özellik.

@Lyrinx
Hocam şimdi kafama dank etti, monitörün asıl hali 1ms değil.
VRB'nin açılımına bakınca anladım. Sonra da emin olmak için biraz araştırma yaptım.

Siz VRB açınca renklerin kayması vs. normal gibi. Dediğim ayarlarla renk sorunu belki çözülebilir ama titreme vs. VRB'den kaynaklanıyor diye düşünüyorum. VRB (Visual Response Bosst) demek. Response = gecikme. Boost'u biliyorsunuzdur.

Yani o geçikmeyi boost ile alıyorsunuz, haliyle renkler, ekran vs. biraz yamuluyor, stabilite düşüyor.

Yani o bir opsiyon, akıcılık isterseniz görüntü kalitesinden kısarak alabilirsiniz 1ms'i.

Yani VRB sizin açmanız gereken bir şey değil, mavi ışık filtresi gibi opsiyonel bir özellik.
Aynen öyle. Testufo sitesinden test ederim gerçek ms'i ne monitörün.
@haruniverse @SkyRose arkadaşlar monitörü test etme şansım oldu başka bir bilgisayardan, 3 tane HDMI girişi var HDMI 2'ye taktım ve monitörün gerçek hali 13 MS, monitörden memnunum görüntü kalitesi ve tasarımı güzel ancak bu MS değeri biraz fazla; dediğim gibi VRB açınca 1 MS oluyor. Zaten monitörü alıp oyuna girince insan anlıyor 1 MS olmadığını. @haruniverse monitörü alacaksan 2 kere düşün bence, VA panel iyi görüntü iyi tasarım ancak 13 MS.
Muhtemelen VRB olmadan 4 ms dir bu arada.
Maalesef dostum VRB olmadan 13 MS.

Son düzenleme:
Hocam aynı monitörü ben de 7-8 ay önce almıştım da bugün kurcalayasım geldi ve VRB ne diye kafama takıldı araştırdım falan gerçekten de çok fark var fakat açtığım zaman ciddi anlamda iz bırakma ve titreşim oluyor normal extreme göre biraz daha az ki normal öneriyorlarmış. Lafın kısası sorunu çözebildiniz mi herhangi bir ayar yaptınız mı?

Hocam aynı monitörü ben de 7-8 ay önce almıştım da bugün kurcalayasım geldi ve VRB ne diye kafama takıldı araştırdım falan gerçekten de çok fark var fakat açtığım zaman ciddi anlamda iz bırakma ve titreşim oluyor normal extreme göre biraz daha az ki normal öneriyorlarmış. Lafın kısası sorunu çözebildiniz mi herhangi bir ayar yaptınız mı?
Çözemedim maalesef, normal haliyle kullanıyorum.

Kesinlikle öyle dün VRB açık biraz kullanayım dedim fakat flicker çok rahatsız ediyor renkler deseniz tüplü monitöre dönüyor görüntü çok kötüleşiyor ne kadar denediysem olmuyor. Dünden beri üstümde bir pişmanlık duygusu var 😀
Kesinlikle öyle dün VRB açık biraz kullanayım dedim fakat flicker çok rahatsız ediyor renkler deseniz tüplü monitöre dönüyor görüntü çok kötüleşiyor ne kadar denediysem olmuyor. Dünden beri üstümde bir pişmanlık duygusu var 😀
Bir de ben VRB açtığım zaman ghosting oluyor aslında tam tersi olması gerekmez mi ?

Son düzenleme:
Aynen öyle, renkler çok kötü oluyor ve flicker meydana geliyor.
Bir de ben VRB açtığım zaman ghosting oluyor aslında tam tersi olması gerekmez mi ?
MS arttırmak uğruna görüntü kalitesini bozduğu için ghosting olmasını normal karşılıyorum, hiç dikkat etmedim ama ghosting olabilir.

Geri
Yukarı