Acer Nitro VG240YBMIIX 23.8" 75 Hz monitör nasıldır?

Matsuri

Hectopat
Monitörün detaylı incelemesini hardware Unboxed'ta izledim ve yerden yere vurulduğunu gördüm.
Özellikle gecikme konusunda. Sadece hikaye oyunları oynayan biri olduğum için benim için 1 milisaniye olup olmamasının pek bir önemi yok. (Monitör standart modunda 1Ms'den çok uzakta, oyun moduna alındığı zaman yaklaşabiliyor ancak görüntü kalitesi net şekilde azalıyor.) hardware unboxed incelemesinde monitörde mavi renklerin piksel/granür gibi gözüktüğü ve IPS panel olmasına karşın iyi bir TN panel monitörden renk kalitesi olarak daha aşağıda olduğunu belirtmişler. Ama monitörün Türk kullanıcı yorumları oldukça olumlu. Açıkçası alıp almamak konusunda kararsız kaldım. Gerçi oyun test sistemlerinde 5 bin dolarlık 4K 120 HZ monitörler ve SLI 3090'lar kullanan bir teknoloji kanalının 140 dolarlık giriş seviye IPS panelli bir monitörü beğenme olasılığını da pek mümkün görmüyordum, yani standartları çok yüksek. Ama yine de şu ana kadar bilgilerine güvendiğim ve severek takip ettiğim bir kanalın böyle bir inceleme yapması beni kararsız bıraktı. Bu fiyat aralığında bulabileceğim başka IPS panel monitör yok çünkü.
Sizin yorumlarınız benim için daha değerli iyi bir renk/görüntü kalitesi ve hikaye oyunları için kabul edilebilir bir gecikme sunar mıdır bu monitör?

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitörün detaylı incelemesini hardware Unboxed'ta izledim ve yerden yere vurulduğunu gördüm.
Özellikle gecikme konusunda. Sadece hikaye oyunları oynayan biri olduğum için benim için 1 milisaniye olup olmamasının pek bir önemi yok. (Monitör standart modunda 1Ms'den çok uzakta, oyun moduna alındığı zaman yaklaşabiliyor ancak görüntü kalitesi net şekilde azalıyor.) hardware unboxed incelemesinde monitörde mavi renklerin piksel/granür gibi gözüktüğü ve IPS panel olmasına karşın iyi bir TN panel monitörden renk kalitesi olarak daha aşağıda olduğunu belirtmişler. Ama monitörün Türk kullanıcı yorumları oldukça olumlu. Açıkçası alıp almamak konusunda kararsız kaldım. Gerçi oyun test sistemlerinde 5 bin dolarlık 4K 120 HZ monitörler ve SLI 3090'lar kullanan bir teknoloji kanalının 140 dolarlık giriş seviye IPS panelli bir monitörü beğenme olasılığını da pek mümkün görmüyordum, yani standartları çok yüksek. Ama yine de şu ana kadar bilgilerine güvendiğim ve severek takip ettiğim bir kanalın böyle bir inceleme yapması beni kararsız bıraktı. Bu fiyat aralığında bulabileceğim başka IPS panel monitör yok çünkü.
Sizin yorumlarınız benim için daha değerli iyi bir renk/görüntü kalitesi ve hikaye oyunları için kabul edilebilir bir gecikme sunar mıdır bu monitör?
Acer markasını bedava olsa tercih etmem. Farklı bir önerim yok fakat ben olsam bunu da almam.

Renk isteyen birine bu bütçede gözümü kırpmadan yapıştırırım;

"Bu da IPS. Eee, ne farkı var?" diyebilirsiniz. Şimdi renk olarak nasıl da muazzam bir alet olduğunu göstereceğim.

Attığınız Acer da dahil, monitörlerin çok büyük bir kısmı NTSC renk uzayının %72'sini (sRGB renk uzayının %94-104 arasında bir değerine tekabül eder tahminen) gösterebilir. Bu bir standarttır.

Fakat attığım canavar, NTSC renk uzayının %108'ini, tamamından daha fazlasını gösterebiliyor! Gerçekten muazzam bir değer bu. Biz %90 üstünü bile övüyoruz! Standarttan %30'dan bile daha fazla renk!

Bunu inceleyin;

Dwfam0RVAAEr7h7.jpg

Buna benzer bir değişimi deneyim ettim (NTSC %72 IPS > NTSC %100 IPS) ve gerçekten %100 çok daha iyiydi.
Eskisini geçici olarak almış ve NTSC %45 civarı TN bir laptoptan geçince zaten büyülenmiştim, üstüne bu ağzımı açık bırakmıştı.

Yani, renk istiyorsanız bunu alın derim.

Aklınıza takılan sorular olursa buyurun.

Son düzenleme:
Bu monitörü kullanıyorum, herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Gayet iyi monitör, neden böyle yorumlar yapılmış anlayamadım.

Renk isteyen birine bu bütçede gözümü kırpmadan yapıştırırım;

"Bu da IPS. Eee, ne farkı var?" Diyebilirsiniz. Şimdi renk olarak nasıl da muazzam bir alet olduğunu göstereceğim.

Attığınız Acer'da dahil, monitörlerin çok büyük bir kısmı NTSC renk uzayının %72'sini (sRGB renk uzayının %94-104 arasında bir değerine tekabül eder tahminen) gösterebilir. Bu bir standarttır.

Fakat attığım canavar, NTSC renk uzayının %108'ini, tamamından daha fazlasını gösterebiliyor! Gerçekten muazzam bir değer bu. Biz %90 üstünü bile övüyoruz! Standarttan %30'dan bile daha fazla renk!

Bunu inceleyin;

Eki Görüntüle 761746

Buna benzer bir değişimi deneyim ettim (NTSC %72 IPS > NTSC %100 IPS) ve gerçekten %100 çok daha iyiydi.
Eskisini geçici olarak almış ve NTSC %45 civarı TN bir laptoptan geçince zaten büyülenmiştim, üstüne bu ağzımı açık bırakmıştı.

Yani, renk istiyorsanız bunu alın derim.

Aklınıza takılan sorular olursa buyurun.

Peki bu monitörün input lag değeri kaç Ms'dir? Rekabetçi multiplayer oyun oynamayan birisi için input Lag'ı 30 ms olan bir monitör tercih edilebilir mi? Benim attığım monitörün Hardware Unboxed'ta en çok vurulan tarafı tepkime süreleriydi ve input lag değeri 32 ms idi. Renk konusunda giriş seviyesi IPS bir monitör için fena olmadığını söylediler. Benim de asıl takıldığım yer gecikme konusu. Hangi monitörde olursa olsun bu 32 ms gecikme (75 FPS'de 1.5 kare gecikme demek) Single-Player oyunlar için sıkıntı yaratır mı? Gözle çok net görülür bir ghosting problemi yaşar mıyım?

Bu monitörü kullanıyorum, herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Gayet iyi monitör, neden böyle yorumlar yapılmış anlayamadım.

Monitörü hangi amaçla kullanıyorsun? Ghosting ve/veya ışık sızması çok var mı?

Acer'in kötü bir üne sahip olmasının sebebi geçmişte gerçekten de dandik ürünler yapmalarıydı. Sonrasında bayağı geliştiler ama eskiden gelen kalitesizlik insanların aklında yer etti sanırım ismi duyar duyulmaz kaçılacak bir marka olarak algılanıyor.

Son düzenleme:
Peki bu monitörün input lag değeri kaç ms'dir?

Burada 8ms yazıyor. Site benim bildiğim oldukça güvenilir.

Gözle çok net görülür bir ghosting problemi yaşar mıyım?
Ghosting tepkime ile ilgili, gecikme (Input Lag) ile ilgili değil.

Tahmin etmek güç, ama çok olacağını sanmam.

Geri
Yukarı