Acer Nitro XV242YP vs Acer Nitro KG251

AOC'ta iyi markada. Özellikle HDR olmasını istiyorum. O yüzden 2'sinden birini koydum. Diğer yönden IPS olması daha mı hızlı tepki veriyor! Neden IPS, VA'dan iyi diyorlar?

IPS renk olarak ve görüş açılarından dolayı çok daha önde bir panel. Ayrıca Acer'ın bu IPS modelinin tepkim süresi fena değil. Ayrıca HDR olayı seni yanıltmasın. Çünkü bu çaptaki HDR'ler gerçekçi HDR değiller ve HDR performansları çok kötü. 400CD'nın altında HDR olmaz. Yine de seçim senin. Biz sadece yorum yaparız. 👍

VA paneller ışık sızması ve ghosting gibi sorunlar ortaya çıkarabiliyor, ileride can sıkıcı durumlar yaşamak istemiyorsanız IPS panel almanız daha iyi olacaktır.

IPS renk olarak ve görüş açılarından dolayı çok daha önde bir panel. Ayrıca Acer'ın bu IPS modelinin tepkim süresi fena değil. Ayrıca HDR olayı seni yanıltmasın. Çünkü bu çaptaki HDR'ler gerçekçi HDR değiller ve HDR performansları çok kötü. 400CD'nın altında HDR olmaz. Yine de seçim senin. Biz sadece yorum yaparız. 👍
Ustam sizin paylaştığınız aoc modelindede hdr desteği mevcut.
Ya benim hdr takıntım var.o yüzden sizi rahatsız ediyorum.acer xv242 ile aoc arasında kaldım şimdi.😭

Ustam sizin paylaştığınız AOC modelindede HDR desteği mevcut.

Benim niye haberim yok. Yanılıyorsun diye düşünüyorum.
Benim seçimim AOC'tur.
@P R O F O U N D hocam ne dersin?
-Arkadaş HDR takıntılı. Acer ile AOC arasında kaldı. AOC benim bildiğim her konu da üstün. Eksik yanları gerçek 8 bit olmamalı o kadar. Fakat AOC renk gamutunda ezer. HDR'nin bu bütçede gerçekçi olmadığını dile getirdim.

@Rory hocam ne dersin?
-Arkadaş HDR takıntılı. Acer ile AOC arasında kaldı. AOC benim bildiğim her konu da üstün. Eksik yanları gerçek 8 bit olmamalı o kadar. Fakat AOC renk gamutunda ezer. HDR'nin bu bütçede gerçekçi olmadığını dile getirdim.
Bu bütçedeki monitörlerde kullanıcı için görüntü önemliyse HDR'den çok renge bakılır çünkü bu fiyatlardaki modellerin HDR performansı tatmin edici olmaz. Renk için en önemli standart da DeltaE renk hassasiyetidir. Ne kadar düşük olursa o kadar iyi. Bu sıralar çok önerdiğimiz AOC 24G2SPU/BK modelindeki DeltaE renk hassasiyeti değeri kalibrasyondan önce 1.66 kalibrasyon sonrası 0.89. Gayet iyi rakamlar çünkü muadillerinden çok daha üstün. Mesela Acer Nitro XV242YP modelinde bu değer 2'den yüksek. Test etmediğim için tam rakam veremiyorum.

Ayrıca AOC 24G2SPU modelinde de HDR'yi simüle eden bir özellik de vardır, ancak devre dışı bırakmanızı öneririz.

Tam satın alma sırasında bu konuya denk geldim. Bu HDR muhabbeti yüzünden duraksamıstım ve aynı sekilde iki model arasında kaldım. Herhalde 150-200 TL'lik farka değer.

Benim niye haberim yok. Yanılıyorsun diye düşünüyorum.
Benim seçimim AOC'tur.
@P R O F O U N D hocam ne dersin?
Heh evet dostum, bu gerçek 8 bit olup olmaması sizce çok mühim bir konu mu? Ben biraz arastırdığımda 8 bitin çok da anlasılamadığı yorumunu yapan bir sürü kisi gördüm.

Heh evet dostum, bu gerçek 8 bit olup olmaması sizce çok mühim bir konu mu? Ben biraz arastırdığımda 8 bitin çok da anlasılamadığı yorumunu yapan bir sürü kisi gördüm.
Dün bir arkadaş da aynı olayı sormuştu ve bu yüzden native 8-bit önerisi istiyordu. Verdiğim cevap:
6-bit renk derinliği zaten yetersiz renk sayısına sahip. Oyunlar için bile en az 8-bit olmalı ancak normal bir kullanıcı 6-bit ile 8-bit farkını anlayamaz hele oyunlarda. ASUS TUF serisi monitörlerin birleşen kalitesi kötü belki de bariz şekilde color banding olması bu yüzdendir.
Kısacası 6-bit ile 8-bit arasındaki fark monitör kalitesiz olmadıkça anlaşılmıyor. Ki zaten bu fiyattaki monitörlerin çoğu 1080p olduğu için her yenileme hızında FRC metodunu uygulayabilecek DP/HDMI versiyonuna sahip. FRC metoduyla 6-bit olan monitörle 8-bit renk derinliğine geçersiniz. Color bandingi azaltmaya yardımcı olur.

Geri
Yukarı