Acer Predator Helios 300 termal macun sonrası ısınıyor

veynzz

Decapat
Daha fazla  
Acer Predator Helios 300 Son çıkan modeline sahibim (1660 Ti ekran kartlı). Laptop boşta prize bağlı iken işlemcim (i7-9750H) 50-55 dereceleri bazen 60 dereceleri görüyordu. Yük altında ise 92 dereceye çok çabuk çıkıyor ve işlemcim kendini kısıtlayıp 2900 MHz ve 3100 MHz arasında çalışıyordu. Bu da performansı inanılmaz etkiliyordu.

Alalı 8 ay civarı olduğu için termal macun yenilemem gerektiğini düşündüm ve Arctic MX-4 2019 Termal Macun aldım. Eski macunum kötü halde taş gibiydi. Temizleyip sürdüm ve kapattım. Yalnız şöyle bir sorun yaşıyorum. Prize bağlı değilken 40 derece civarlarında en fazla 50'yi görüyor. Prize taktıktan 5 ve 6. saniyelerde fan dönme hızı artıyor ve bir anda bilgisayar 85 dereceyi görüyor. Sabit bir şekilde 85 derecede çalışıyor. İşlemcim 3200 MHz'e sınırlanıyor ve üstünü hiç görmüyor. Turbo modunu açıp fanların en üst düzeyde çalışmasını sağlıyorum o zaman işlemci MHz'i bazen 3700'e kadar çıkıyor ama genellikle 3400'de kalıyor. Bunun yanında fanlar önceden 6180 işlemci 6500 ekran kartı olmak üzere en üst düzeyi görürken, şu anda işlemci 6060 ekran kartı 6240 bazen 6300'ü görüyor. Fanlara arkadaşımda olan ve bunun için kullanıldığını söylediği sprey sıktım temizlik açısından. Başka bir işlem yapmadan bilgisayarı toplayıp açtım ve durum bu. Tüm değerleri "Predator sense" uygulaması üzerinden takip ediyorum.

Oyunlarda ise eskiden ısınsa bile 120 FPS aldığım oyunlardan şu an ilk açtığımdan itibaren 70-80'i geçemiyorum. Bunun yanında bilgisayarı günlük tarayıcı vs kullanımda kullanırken de sanki arada takılıyormuş gibi görüyorum. Çözüm için ne yapmalıyım. Lütfen yardımcı olun.

Macunu düzgün sürdüğünüzden emin misiniz?
Evet yıllardır görüp bildiğim şekliyle sürdüm ilk kez böyle saçma bir sorunla karşılaşıyorum. Prize takınca bir anda 25 derece ısınıyor laptop.
Malware taraması yaptım 13 malware buldu silip yeniden başlatınca daha da normalleşti sıcaklıklarım. Umarım sorunu yaşayanlara bir çözüm olur bu durum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı