Acer Predator Orion 3000 incelemesi

Arkadaşlar merhaba. Bu sistemi yaklaşık olarak 2 senedir kullanıyorum ve görüşlerimi sizlerle paylaşmak isterim.
Öncelikle sistemin görünürdeki basit özellikleriyle başlayalım, sonra parçaları detaylı bir şekilde gözden geçireceğiz.
İntel Core İ5-8400
Zotac GTX 1050 Ti
Predator PO3-600 anakart
1x8GB RAM
1TB HDD
500W PSU.
En basit şekilde parçalarımız bunlar.

İşlemci​

İşlemcimiz İntel Core İ5-8400.
İntel'in 1151 soketini kullanan 8. nesil bir işlemcisi. İşlemcimizin 6 çekirdeği ve 6 iş parçacığı bulunuyor. İntel'in kendi sitesinde yazdığına göre maksimum turbo frekansı 4.00GHz, ama ben yük altında maksimum 3.80GHz'ye ulaşabildim(tüm çekirdekler aynı anda 3.80GHz'de çalışıyor.). İşlemcimizin içinde UHD 630 dahili grafik birimi mevcut ama anakartın herhangi bir görüntü çıkışı yok. Son olarak işlemcimizin 14nm olduğunu ve 65W TDP değerine sahip olduğunu belirtmek isterim.

Ekran kartı​

Ekran kartımız Zotac'ın GTX 1050 Ti Mini.
Ekran kartımızın GPU'su GP107 ve Pascal mimarisini kullanıyor. Kartımızda 4GB GDDR5 Samsung bellekler bulunuyor. Hızaşırtma ile çekirdeği 200MHz, bellekleri de aynı şekilde 200MHz arttırmayı başarabildim. Daha üstüne çıkmıyor. 128 Bit olan ekran kartımızda 768 tane Shader Birimi bulunuyor.

Anakart​

Anakartımız Acer'in bu sistem için özel ürettiğini düşündüğüm Predator PO3-600 anakartı.
Anakart hakkında pek fazla bilgim yok açıkçası. Anakartın soketi İntel'in 1151 soketi ve çipsetimiz B360. Anakartın üstündeki VRM'lerde vs. herhangi bir soğutma gözükmüyor.

Yanlışlıkla konuyu açtım :D. Neyse, devam edelim.

RAM​

Fabrika çıkışı olarak tek kanal 8GB SK Hynix marka RAM ile geliyor. Bu RAM'imiz 2666MHz ve CL19 değerinde çalışıyor. Çipleri hakkında bir bilgim yok maalesef.

Depolama​

Depolama olarak sadece 1TB'lık bir HDD'miz var, SSD yok. HDD'miz Seagate'nin kronik sorunlu Barracuda diski, sağlığı diğer Barracuda'lara göre yavaş azalsa da hala çok hızlı azalıyor, şu an 77 civarında.

PSU​

PSU Lite-On markalı bir PSU, 500W ve Bronz verimlilik sertifikası bulunuyor. Çok kaliteli değil, ama berbat da değil. İkisinin arasında, çoğu marka sistem gibi.

Bu arada bu eski nesil Orion 3000, şu an bu sistemi bulabileceğinizi pek sanmıyorum. Bazen RTX 2060'Lı olanlarını görüyorum.

Fiyatı 4.350 lira olması gerek, dediğim gibi yaklaşık 2 sene önce alındı.
Ek olarak klavye ve fare setinden bahsetmek isterim.
Klavyemizin hissiyatı gerçekten güzel ve sesli. Sadece mavi bir aydınlatması bulunuyor. Üstünde multimedya tuşları ve "Oyun Modu" tuşu var, bu tuş Windows tuşunu etkisiz hale getirerek yanlışlıkla basmanızı engelliyor. Klavyemiz Türkçe değil maalesef, bazıları için alışması zor olabilir. İçine kir gibi şeyler girmesine müsait bir yapısı var diyebilirim. Malzeme kalitesi çok kaliteli değil gibi. Tuşlar da siliniyor.
Faremizin avcunuza oturan kısmında bir adet Predator logosu var ve faremiz klavye ile aynı renk aydınlatmaya sahip. Sol kısmında önceki sayfaya dönmenizi veya sonraki sayfaya geçmenizi sağlayan tuşlar var. Farenin yan tarafı küçük deliklerle dolu ve içine kirler girebiliyor, temizlemesi de zahmetli. Faremizin orta tuşunun hemen altında DPI ayarlama tuşu var ve 600, 800 ve 1000DPI olmak üzere 3 modu var.
İnceleme buraya kadardı, buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim :).

Son düzenleme:

Geri
Yukarı