Rehber Acer sistemin BIOS sürümünü düşürme

SunSet

Megapat
Sizler için Türkçe olarak Acer dizüstü bilgisayarlarda BIOS sürümü nasıl düşürebileceğinizi rehber olarak açıkladım. Normalde resmi olarak BIOS sürümü düşürme desteği yok ama birkaç ayar yaparak kolayca sorun yaşamadığınız sürüme düşebilirsiniz.

NOT: BIOS sürümü düşürmeden önce bataryanız dolu olduğuna emin olun! Bilgisayarının adaptörü takılı olması gerektiğini unutmayın! USB aygıtları varsa işlem başlatmadan önce çıkarın! İşlem başlatıldığında bilgisayarı kapatmayın ve donanım tuşlarına basmayın! Herhangi bir olumsuzluk durumda sorumluluk bana ait değildir!

1. Acer destek sayfasından bilgisayarınızın modelin numarısını girerek sürücülerinizi görün.
2. BIOS/Firmware menüsüne gelerek bir önceki BIOS sürümünü indirin. İndirdiğiniz BIOS sürümü çalıştırın. Çalıştırınca ekranda böyle hata verecek bu hatayı kapatmayın.
1643638104542.png

3. Kullanıcılar(C:\Users\KullanıcıAdınız\AppData\Local\Temp) klasöründe geçici oluşturulmuş gizli klasör bulun ve bulduğunuz klasörü kopyalayıp masaüstüne yapıştırın. Kopyalama işlemi tamamladıysanız hatayı kapatabilirsiniz.
1643638407597.png

4. Maüstüne kopyaladığınız klasör açıp içinde "platform.tmp" dosyasını birlikte aç deyip not defteri ile açın. CTL + F tuş kombinasyonu ile "Flag=2" veya "Flag=1" yazıp sonrakini bul deyin. Sizi "[Bios_Version_Check]" yazan yere yönlendirene kadar bulmaya devem edin. O değeri 0 yapıp not defterinizi kaydedin.
1643638689035.png

5. Kaydettiğimiz klasörde "H2OFFT-Wx64.exe" yönetici olarak çalıştırın ve işlemi başlatın!
1643638866624.png

Son düzenleme:
Herhangi bir sorun olur mu deneyen var mı?

Edit: BIOS versiyon 1.33'ten 1.30'a düşürdüm, hiçbir sorun çıkmadı. Konu sahibine(@SunSet ) teşekkür ediyorum.

Cihaz: Acer Nitro 5 AN515-54

Son düzenleme:
Öncelikle konu sahibi sorumluluk kabul etmediğini belirtmiş suçu da yok.
Güncelleme yapıldıktan sonra ekrana goruntu gelmiyor maalesef.

@Mordo RS Öncelikle yukarıdaki arkadaşın söylediğini yap veya güç adaptörü ve USB aygıtları çıkarıp yarım saniye güç tuşuna basılı tutup 30dk sonra güç adaptörü takıp açmayı deneyin.

Diğer bir yöntem tavsiye edilmeyen ve servis tarafından yapılan bir işlem olduğu için bu tavsiye üzerine de sorumluluk aynı şekilde kabul etmem. Güç üç adaptörü takılı iken FN+ESC ve Power tuşlarına beraber basınca fanlar hızlıca dönmeye başlıyor mu? BIOS Recovery yapmayı deneyebilirsin ana BIOS bozulmadıysa. Fanlar hızlı dönüp siyah ekranda bekliyorsa bilgisayar modeline uygun FD dosyasını Fat32 belleğe atıp aynı işlemi denemelisin. FD dosyanın doğru ismini bulman gerek ki USB belleğin içindeki dosyayı görebilsin. FD dosyası BIOS dosyanın içerisinde veya Windows Catalog gibi alternatif ile bulabilirsiniz. Daha iyisi İngilizce varsa Acer Community'e ürünün modelini konu içerisine yazıp ve bir başlık oluşturup bu işlemin nasıl yapılacağını ve dosya ismini nasıl olduğunu bulup size yardımcı olabilirler. Bu konu her model için karmaşık olabileceğini unutmayın.

Son düzenleme:
@Mordo RS Öncelikle yukarıdaki arkadaşın söylediğini yap veya güç adaptörü ve USB aygıtları çıkarıp yarım saniye güç tuşuna basılı tutup 30dk sonra güç adaptörü takıp açmayı deneyin.

Diğer bir yöntem tavsiye edilmeyen ve servis tarafından yapılan bir işlem olduğu için bu tavsiye üzerine de sorumluluk aynı şekilde kabul etmem. Güç üç adaptörü takılı iken FN+ESC ve Power tuşlarına beraber basınca fanlar hızlıca dönmeye başlıyor mu? BIOS Recovery yapmayı deneyebilirsin ana BIOS bozulmadıysa. Fanlar hızlı dönüp siyah ekranda bekliyorsa bilgisayar modeline uygun FD dosyasını Fat32 belleğe atıp aynı işlemi denemelisin. FD dosyanın doğru ismini bulman gerek ki USB belleğin içindeki dosyayı görebilsin. FD dosyası BIOS dosyanın içerisinde veya Windows Catalog gibi alternatif ile bulabilirsiniz. Daha iyisi İngilizce varsa Acer Community'e ürünün modelini konu içerisine yazıp ve bir başlık oluşturup bu işlemin nasıl yapılacağını ve dosya ismini nasıl olduğunu bulup size yardımcı olabilirler. Bu konu her model için karmaşık olabileceğini unutmayın.
Onu yapmaya çalıştım fakat fd dosyasini bir türlü bulamadım kaynaklarda gösterilen yerlerde bende bin dosyası far fd yerine Fn+esc yapınca fanlar hızlı dönüyor.

@Mordo RS bilgisayarınızın modeli nedir? Şu videoda ki şeyi deneyebilir misin?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Mordo RS bilgisayarınızın modeli nedir? Şu videoda ki şeyi deneyebilir misin?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hxd editör programında fd uzantılı bir şey çıkmıyor bende.

Acer Aspire v 13 V3-371-52hy model laptopum için deniyorum halen aynı hatayı veriyor acaba fixlendimi metot yoksa sıkıntı bende veya laptop modelinde mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı