Acer Swift 3 sistemde "System" fazla işlemci kullanıyor

Jasanayaka

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Acer Swift 3 marka dizüstü bilgisayarımda yaşadığım bir problem var. Cihazımı kullanmaya ara verdiğimde, örneğin cihaz açık ve masaüstünde iken 2-3 dakika hiç dokunmadığımda System görevi çıkageliyor ve %25 civarında işlemciyi kullanmaya başlıyor. Haliyle de cihazım fanları köklüyor ve rahatsız edici bir ses ortaya çıkıyor. Aynı durumu cihazımın kapağını kapattıktan birkaç saniye sonra da aynı şekilde yaşıyorum, fanları çalışmaya başlıyor hemen. Normal kullanımda fanlar tamamen sessiz ama cihazımdan uzak kalınca yani hiçbir işlem yapmayınca fanlar deliye dönüyor adeta.

Arkaplanda çalışan antivirüs programım yok.
Arkaplanda güncelleme yapacak bir program da yok.
Windows sürümümüm güncel, Update kısmına girdiğimde güncelsiniz diyor.

Fanlar köklendiğinde aldığım ekran görüntüsü ekte, ekran görüntüsünü almak için fareyi oynattığım anda System görevi kayboluyor ve fanlar normale dönüyor.
Cihazımda fabrikasyon Windows 10 lisansı var, crack'li kullandığım bir uygulama yok kesinlikle.
Defender ve Malwarebytes'a tam tarama yaptırdım, sonuçlar temiz.

Anlam veremediğim bu olayla ilgili yardımcı olabilecek, daha önce başına gelen arkadaşlarımız var mı?

Bahsettiğim görev yöneticisi ekran görüntüsü bu şekilde:
resim_2021-06-23_130846.png

Modelini tam söyler misiniz benim de Acer Swift SF314-42 Laptop'um aldıktan 2 ay sonra bende de aynısı oluyordu fanlar uyku modun da deli gibi çalışıyordu format attığımda düzeldi teknik servise durumu anlattığımda Windows ile alakalı veya yüklediğiniz bir uygulama ile alakalı bir durum olabilir demişlerdi.

Modelini tam söyler misiniz benim de Acer Swift SF314-42 Laptop'um aldıktan 2 ay sonra bende de aynısı oluyordu fanlar uyku modun da deli gibi çalışıyordu format attığımda düzeldi.
Laptop: Acer Swift 3 14" | i5-10210U | 8GB DDR4 2400MHz | MX250 2GB | 256GB M2 SSD
Aynen dediğim gibi sanırım, bu bir kronik sorun olabilir.
@Stoch hocam bakın, bence almayın.
Konuyu açtım hocam, onaylanmasını bekliyorum.

@EZİC AJANI Bu problemi yaşamaya başladığımdan (daha doğrusu ilk fark ettiğimden) bugüne birçok uygulamayı temizledim cihazımdan. Güncellemelerim de tam gözüküyor, Windows sürümüm de 20H2.

@BayGörkem Özellikleri imzamda mevcut, tam model kodu: Acer Swift 3 SF314-58G-53HN
Formattan sonra Acer Care Center programını kurdunuz mu? Ara ara sağ altta gözüküyor ve geri gidiyor, bu program sebep oluyor olabilir mi acaba?

@Dryus az önce denedim, sonuç aynı:

resim_2021-06-23_135339.png

Geri
Yukarı