Acer Travelmate 8573TG Oyunlarda Düşük Performans

Emre Köse

Hectopat
Yer
Ankara
Benim bilgisayarımın modeli Acer Travelmate 8573TG'dir. Bilgisayarda Nvidia Geforce 540M ve Intel HD Graphics 3000 var (Sanırım bunlar ekran kartları). Araştırmalarıma göre bu ikisi için iyi diyorlar ama ben oyunlarda kötü performans alıorum. Mesela Fifa13, PES 13, NFS: The Run gibi tam ekran 1366x768'de oyun sürekli takılıyor.

Bilgisayarımın özellikleri:
İntel Core i5 2450M İşlemci
4 GB RAM
1.7 GB paylaşımlı ekran kartı
128 MB Video RAM

Oyunlarda düşük performansın sebebi ne olabilir ? Ekran kartları ile ilgili bazı programları falan mı güncellemem gerekiyor ? Yardım edin lütfen:confused::confused: Başka bir konuya baktığımda bu forumda BIOS falan güncelle demişler. Benimde mi öyle bir şey yapmam lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunu açmadan önce grafik işlemci ile çalıştır. Oyuna girdiğin zaman ayar kısmına girip tüm ayarları Medium yap. Speccy ekran görüntüsünü foruma yükle, sıcaklık değerlerine bakalım.

Bilgisayarda iki ekran kartı var. Sanırım oyunlarda GT540M devreye girmiyor. Onboard ekran kartı devreye giriyor. Kasmanın nedeni bu sanırım.
NVidia denetim masasına girin. Gelen menülerden 3D ayarlarının yönetilmesi yazan menüye girin. Sağda açılan menüde ekran kartı seçimi olması lazım birinde. Otomatik ise onu nvidia olarak seçin. Gene düzelme olmazsa BIOS dan bunun ayarı yapılıyordu.

Bios üzerinden Onboard mı yoksa diğer GT 540M ekran kartının mı kullanıldığın kontrol et. Eğer Onboard ekran kartı kullanılıyorsa onu devre dışı bırak ve diğer GT540 ekran kartını devreye sok.

Bu arada sen işlemci sıcaklarını yine de paylaş bizim ile.

Benim dediklerimi yaptın mı ? Yaptıysan ve düzelmediyse şunları yap :

BIOS'a girmek için : Bilgisayarı ilk açtığında ... to setup falan yazar. Bende F2 to setup yazıyor. F2'ye basıyorum ve BIOS ' a giriyor. Sendede buna benzer bir şey yazar.

Neyse uzatmayayım: Bios'ta Advanced -> Video Configuration -> Primary Video Adapter -> EXT PCIE seçersen dahili grafik kartı devreden çıkar

Genelde F10 ile kaydedip çıkabilirsin veya exit menüsünden save and quit diyebilirsin.

Önemli Uyarı : BIOS a girdiğinde çok dikkatli ol. Yanlış bir şeye basarsan bilgisayarının başına kötü şeyler gelebilir :D Hatta tecrüben yoksa hiç girme derim :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı