Açık lise kredi sistemi nasıldır?

RQ ARTEX

Picopat
Daha fazla  
Bu yıl 10'a geçiyorum. Açık liseye geçmeyi düşünüyorum. Liseyi 3 yılda bitirmek istiyorum. Kredi sistemi hakkında detaylı bilgi verebilecek var mı? İnternette çok fazla bilgi kirliliği var ve sistem sürekli değişiyor. Kredim ne kadar olur? Nasıl 3 yılda bitirilebiliyor vb.

Son düzenleme:
Merhabalar,
Açık lisede dönemlik 35 kredilik ders seçebilir, en fazla 35 kredi alabilirsiniz dönemlik. Açık liseden mezun olma şartı da 170 krediye ulaşmak ve zorunlu olarak 8 dönem okumaktır ve zorunlu dersinizin kalmamasıdır. 18 yaş ve üzeri öğrenciler için de dönem sayısı 5'tir. Kısacası internette açık liseyi 2 yılda bitirebilirsiniz falan falan olayı tamamen şehir efsanesidir. 18 yaş ve üzeri öğrenciyseniz 5 dönemde gerekli şartların sağlanması durumunda mezun olunabiliyor. Bu da 2.5 sene falan ediyor.

Örgün eğitimden açık liseye geçenler de açık liseye sıfırdan başlamıyor. Örneğin 11. sınıfın ilk dönemi açık liseye geçen birisi 5. dönemden başlar, 5. dönemden devam eder. Örgünde 9 ve 10. sınıfı okuduğu için sistem 1, 2, 3 ve 4. dönemleri okumuş olarak kabul eder ve açık lisede sınıf sistemi yoktur. Kredi, dönem ve ders olayı vardır. Dönemlerin tekabül ettiği sınıflar da şu şekilde:
  • 1 ve 2. dönem 9. sınıfın 1 ve 2. dönemi.
  • 3 ve 4. dönem 10. sınıfın 1 ve 2. dönemi.
  • 5 ve 6. dönem 11. sınıfın 1 ve 2. dönemi.
  • 7 ve 8. dönem 12. sınıfın 1 ve 2. dönemi.

Merhaba,
Açık lisede dönemlik 35 kredilik ders seçebilir, en fazla 35 kredi alabilirsiniz dönemlik. Açık liseden mezun olma şartı da 170 krediye ulaşmak ve zorunlu olarak 8 dönem okumaktır ve zorunlu dersinizin kalmamasıdır. 18 yaş ve üzeri öğrenciler için de dönem sayısı 5'tir. Kısacası internette açık liseyi 2 yılda bitirebilirsiniz falan falan olayı tamamen şehir efsanesidir. 18 yaş ve üzeri öğrenciyseniz 5 dönemde gerekli şartların sağlanması durumunda mezun olunabiliyor. Bu da 2.5 sene falan ediyor.

Örgün eğitimden açık liseye geçenler de açık liseye sıfırdan başlamıyor. Örneğin 11. sınıfın ilk dönemi açık liseye geçen birisi 5. dönemden başlar, 5. dönemden devam eder. Örgünde 9 ve 10. sınıfı okuduğu için sistem 1, 2, 3 ve 4. dönemleri okumuş olarak kabul eder ve açık lisede sınıf sistemi yoktur. Kredi, dönem ve ders olayı vardır. Dönemlerin tekabül ettiği sınıflar da şu şekilde:
  • 1 ve 2. dönem 9. sınıfın 1 ve 2. dönemi.
  • 3 ve 4. dönem 10. sınıfın 1 ve 2. dönemi.
  • 5 ve 6. dönem 11. sınıfın 1 ve 2. dönemi.
  • 7 ve 8. dönem 12. sınıfın 1 ve 2. dönemi.

35 kredi alabiliyosunda ben nasıl olsuysa 39 kredi aldim.

Mümkün değil kardeşim, yanlış bakmışsındır. Tekrar bak.

2. dönem sınavlarına girmeden 133 kredim vardı hem de üzülmüştüm 2 kredi yüzünden geçemeyeceğim diye ama 39 kredi verdi 172 oldu kredim. Eski kredime bakamadım yoksa atacaktım resmini.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220728-195843_Chrome.jpg
    Screenshot_20220728-195843_Chrome.jpg
    65,5 KB · Görüntüleme: 48

Geri
Yukarı