Çözüldü Açık lise sistemi nasıldır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

CBum

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Alanya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: AMD Ryzen 3 3100 - Anakart: Gigabyte B450M-S2H - Ekran Kartı: Sapphire Pulse RX 6600 - RAM: Adata XPG Gammix 8GB 3200MHz (x2) - SSD: GeIL Zenith R3 High Performance 512GB - HDD: WD Blue 1TB 7200RPM - Kasa: Dark Diamond Pro Mesh - PSU: High Power 500W 80+ Bronze - Monitör: Asus TUF Gaming VG259QR 165HZ 1 ms

İşletim Sistemi: Windows 11 Pro

Telefon: Samsung Galaxy A52
Merhaba, acaba açık lise sistemi nasıl işliyor? Şu an 11. sınıf örgün eğitim öğrencisiyim ve bir takım nedenlerden ötürü açığa geçmeyi düşünüyorum. Kredi, OBP etkisi vs. hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Çözüm
Merhabalar,
Alttan dersin var mı? Uzun uzun açık liseyi şu şekilde anlatabilirim:

Öncelikle açık lisede dönemlere ayrılıyor. O dönemler de şu şekildedir:
  • 1 ve 2. dönem lise 1'in birinci ve ikinci dönemi oluyor.
  • 3 ve 4. dönem lise 2'nin üçüncü ve dördüncü dönemi oluyor.
  • 5 ve 6. dönem lise 3'ün beşinci ve altıncı dönemi oluyor.
  • 7 ve 8. dönem lise 4'ün yedinci ve sekizinci dönemi oluyor.
Sen şimdi 11. sınıfın 2. dönemi açığa geçersen 6. dönem olarak başlarsın. Kredi hakkında net bir bilgi veremeyeceğim. Tek diyeceğim meslek ve imam hatip liseleri bazı kültür derslerini görmediğinden dolayı birazcık düşük krediyle başlama riskin mevcut. Alttan dersinin olması da birazcık düşürür.

Ancak o da problem oluşturmaz. AÖL sınavları oldukça basit olur, 170 krediyi doldurduğunda mezun oluyorsun. Mezun olmak için krediyi doldurmalı, ortak dersin kalmamalı. OBP'ye etkisi normal okulla aynı hatta açık liseye geçince açık lisede çan eğrisi gibi bir sistemden dolayı OBP'n artıyor. O sistemi tam olarak bilmiyorum.

Sınavları 20 soru 4 şıklı test oluyor. 9 doğru yapman durumunda sınavı geçiyorsun, sınavlara geçen senenin çıkmış sorularını çözerek çalışsan bile yeter. Aynı mantık hatta bazen aynısı bile gelebiliyor. Çok zor olmuyor.

Onun dışında şöyle bir şehir efsanesi dolaşıyor, yok açık lise diploması yok bilmem ne diploması hiçbir şekilde etki etmiyor. Diğer lise öğrencileriyle aynı diplomayı alıyorsun, zararı ya da faydası yok. Lise mezunu sayılıyorsun.

Aklıma gelenler bunlar, aklına takılan başka soru varsa sorabilirsin.
@CBum, anlıyorum. Sorumlu dersin de olmaz. Dolayısıyla kredi açısından problem yaşamazsın. Onun dışında müdür yardımcın büyük ihtimalle aklını çelmeye çalışacaktır açık liseye geçmemen için. Ona da inanma, başarılar dilerim.
Çok sağ olun, eşit ağırlık derslerinden de sorumlu olacak mıyım açıkta?

@CBum, hayır. O sorumlu olayını şöyle söyleyeyim eğer okuldan sorumlu dersin olsaydı açık liseye geçince biraz düşük kredi başlatırdı, onun için sormuştum. Herkesin almak zorunda olduğu dersleri alırsın. Seçmeli dersleri de istersen seçersin.

Geri
Yukarı