Açık lise zor mudur?

Teknopatc

Decapat
Daha fazla  
Dün okulda toplantı vardı. Babam toplantıya gitti. Okuldaki çoğu öğrenci açık liseye geçiyor. Rehber hocası da bu konuyu konuşmuş. Rehber hocası açık lise zordur demiş. İşte kredi falan toplamak çok zor demiş. Siz ne düşünüyorsunuz?
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Son düzenleyen: Moderatör:
Kredi toplamakla ders geçmek aynı şey. Çok saçma demiş. Müşterisi azalmasın isteyen özel okul hocası gibi konuşmuş.

Tam ayrıntı bilmiyorum ama lisede normalde bazı derslerden ortalama ile geçebiliyorsun. Açık lisede de bu varsa hiçbir zararı yok. Bu olay yoksa aklıma gelen tek zararı bu.

Kredi toplamakla ders geçmek aynı şey. Çok saçma demiş. Müşterisi azalmasın isteyen özel okul hocası gibi konuşmuş.

Tam ayrıntı bilmiyorum ama lisede normalde bazı derslerden ortalama ile geçebiliyorsun. Açık lisede de bu varsa hiçbir zararı yok. Bu olay yoksa aklıma gelen tek zararı bu.
Peki kredi ne oluyor? Nasıl kredi toplanıyor? Sınıf nasıl geçiliyor?

Dün okulda toplantı vardı. Babam toplantıya gitti. Okuldaki çoğu öğrenci açık liseye geçiyor. Rehber hocası da bu konuyu konuşmuş. Rehber hocası açık lise zordur demiş. İşte kredi falan toplamak çok zor demiş. Siz ne düşünüyorsunuz?
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Lisenin tamamını açıktan okuyacaklar için normal okuldan kolay sayılmaz. Ancak son yıl geçenler için inanılmaz basit. Çoğunlukla mezuniyet şartı olan 170 krediyi tamamlamış olarak giriyorlar, zorunlu dersleri (Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, kendi seçeceğiniz yabancı dil) tamamlayıp mezun oluyorlar.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Ben de aynı şeyi yapmıştım Anadolu lisesinden açık liseye geçmiştim. Kredi mevsuna gelirsek benim kredim eksik olmasına rağmen 30 kredi fazlayla geçtim. Kredi almak kolay bayağı ama tabii ki senin şu anki kredine de bağlı çünkü 4 senenin toplamının kredisini alıyorlar. Ortalama puanıma gelirsek açık lise benim bayağı bir ortalamamı yükseltmişti, sınavlar da çok kolay. Tabii bir de zararlı bir yönü var ünüversite sınavına hazırlanmak için açık liseye geçiyorsan ders çalışmanda azalma gibi bir ihtimalin var bu da senin kendini sorgulamana kalıyor. Evde ders çalışacagına güveniyor musun? Bir de tabii dershane şart hep evde olmuyor, bir zamandan sonra insan bıkıyor.

Benim çoğu arkadaşım son seneyi açığa alıp full dershaneye gitti. Daha kolay olduğunu söylüyorlar çünkü açık lise sınavları düz okul sınavlarından daha kolay. Ayrıca proje ödevi, performans yada hocaların afra tafralarıyla uğraşmıyorlar. Direk sınava yönelik çalışıyorlar. Bence güzel bir şey ama okulu açığa alıp dershaneye gidersen yoksa evde boş boş oturup zaman öldürüyorsun.

Lisenin tamamını açıktan okuyacaklar için normal okuldan kolay sayılmaz. Ancak son yıl geçenler için inanılmaz basit. Çoğunlukla mezuniyet şartı olan 170 krediyi tamamlamış olarak giriyorlar, zorunlu dersleri (Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, kendi seçeceğiniz yabancı dil) tamamlayıp mezun oluyorlar.

Son yıl değil de 11. sınıfın 2. dönemi geçsem zor olur mu ve kredim kaç nasıl öğreneceğim?

Ben bunun açıklamasını sana birçok kez yaptım. Anlamıyorsan da üzgünüm ama benim yapabilecek bir şeyim yok. Rehber hocası öğrenci kaybetmemek için konuşmuş bildiğin.

Ben bunun açıklamasını sana birçok kez yaptım. Anlamıyorsan da üzgünüm ama benim yapabilecek bir şeyim yok. Rehber hocası öğrenci kaybetmemek için konuşmuş bildiğin.

Yok ben zaten sizi anladım yanlış anlamayın. Ama şimdi babam böyle olduğunu düşünüyor. Ben ona anlatmak inandırmak için konuyu açtım.

@Teknopatc, benim yazdığım yazıları gösterebilirsiniz.
Bu olay yoksa aklıma gelen tek zararı bu.
Hocam bu olay açık öğretimde yok. Bir dersten "3" sınav kalınması durumunda muaf olunuyor ancak o dersin kredisi alınamıyor. Zaten kalacak kadar zor olmuyor sınavları, bunu sen de biliyorsundur. Problem oluşturacağını sanmam o yüzden.

Onun dışında şunu da eklemek isterim, Türk Dili ve Edebiyatı dersinden kesinlikle muaf olunamıyor. O dersi bir öğrenci başarıyla geçmek zorundadır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı