Açık liseye geçilmeli mi?

Emroo

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar gelecek sene 12. sınıfım açık liseye geçme düşüncem var. Daha fazla boş vakit kazanmak için okul gerçekten gereksiz haftada 40 saat gidiyoruz haftaiçi eve 4'te geliyorum. Günün yarısından fazlası ölüyor. Devamsızlık konusunda esneklik yok. Zaten okul ve dershane aşırı ağır oluyor. Dershane etütleri falan oluyor sürekli sadece hafta sonu değil hafta içi de etütler oluyor aşırı yorucu. Şu an OBP puanım 86 eğer geçersem bazı derslerin açıkta olmaması sebebiyle 85 olacak büyük ihtimal bu bir negatif yön bunun dışında 5 zorunlu dersim olacak (Geçmişte kaldığım ders yok eğer bu dönemde kalmazsam. Büyük ihtimal kalmam) seçmeli falan almama gerek kalmıyor yani kredilerim doluyor. Sadece zorunlu dersleri vermem gerekiyor. Zorunlu derslerden kalırsam üniversite kazansam dahi gidemem sıkıntı odur.

Bir de ortalamam çok düşer mi yani açıkta yüksek not almak zor mu?
Beni korkutan ingilizce aslında hepsi dil bilgisi herhalde soruların. Zor mu sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Son senen kalmış. Açıktan okumana gerek yok bence devam et zaten 12 sınıf olduğundan ve üniversite sınavları olduğundan devamsızlık esneklik var tabi veli ile sildiriyorsun devamsızlığı o ayrı.

Son sınıftayım özel okuldayım keşke açıktan okusaydım diyorum. Evde ders çalışmaya vaktim yok. Okul çok yetersiz ve öğretmenler ilgisiz olduğu için tüm derslerden birde özel ders alıyorum. İmkanın varsa açıktan okuyup özel ders alman daha iyi olur.

Son düzenleme:
Açık liseye sen gibi 12. Sınıfta geçilmeli mi ? Sorusuna şöyle cevap veriyordum, "Eğer kendim sorumluluk alacak ve okulda kaybettiğim 8 saati değerlendirebileceksem geçmeliyim ve bunu değerlendirmeliyim.". Bir diğeri ise yeni liseye başlayanlar için, "Eğer liseye yeni başlıyorsam ve açık liseye geçip 2 yılda liseyi bitirebileceksem geçmeliyim çünkü 2 yılımı kaybetmeme gerek yok ve hayata erkenden başlayabilirim, eğer istediğim üniversiteyi kazanamazsam 2 yıl daha deneme şansım var çünkü yaşıtlarım 18 yaşında sınava girecek..." gibi bir sürü cevabı alabiliyorum ama iş işten geçtiği için benim için bi' anlamı yok.

Ek Olarak: Halk Eğitim Merkezinde değerli hocalar oluyor derslerine girebilirsin. Soru sormak için okul kurslarına gidebilirsin veya whatsapp, telegram vb. uygulamalarda gruplar var. Şuan 20'den fazla gruptayım ve hepsi aktif. Kimisinde 20 kişi varken kimisinde 700 kişi var. İletişim bilgilerini bırakırsan oradan atarım linklerini.

Son düzenleme:
Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler.

Son senen kalmış. Açıktan okumana gerek yok bence devam et zaten 12 sınıf olduğundan ve üniversite sınavları olduğundan devamsızlık esneklik var tabi veli ile sildiriyorsun devamsızlığı o ayrı.
Hocam zaten mesele o son sene olduğu için geçiyorum. :) Bizim okul devamsızlık konusunda çok taviz vermiyor, okulun kahrıyla uğraşmak istemiyorum. Git izin al gel bilmem ne... Bunlar uğraştırıcı süreçler gelecek sene dershaneye gitmeyi düşünüyorum zaten.

Son sınıftayım özel okuldayım keşke açıktan okusaydım diyorum. Evde ders çalışmaya vaktim yok. Okulda çok yetersiz ve öğretmenler ilgisiz olduğu için tüm derslerden birde özel ders alıyorum. İmkanın varsa açıktan okuyup özel ders alman daha iyi olur.
Sizin de aklınızda demek açığa geçmek vardı. Dershane olacak özel ders yerine öyle düşündüm.

Açıkta daha fazla çalışman gerekir başarılı olmak için. Dershaneye söyle sana ek ders versin. Açık okuyabilirsin belki.

Dershaneye kesin gideceğim tek başıma yapamam zaten.

Açık liseye sen gibi 12. Sınıfta geçilmeli mi ? Sorusuna şöyle cevap veriyordum, "Eğer kendim sorumluluk alacak ve okulda kaybettiğim 8 saati değerlendirebileceksem geçmeliyim ve bunu değerlendirmeliyim.". Bir diğeri ise yeni liseye başlayanlar için, "Eğer liseye yeni başlıyorsam ve açık liseye geçip 2 yılda liseyi bitirebileceksem geçmeliyim çünkü 2 yılımı kaybetmeme gerek kalmaz ve hayata erkenden başlayabilirim, eğer istediğim üniversiteyi kazanamazsam 2 yıl daha deneme şansım var çünkü yaşıtlarım 18 yaşında sınava girecek..." gibi bir sürü cevabı alabiliyorum ama iş işten geçtiği için benim için bi' anlamı yok.
Hocam sorumluluğunun bilincinde olan bir insanım çok şükür. :)Bu konuda sorun yaşayacağımı düşünmüyorum, yani açık liseye geçmek benim için "yatmak" değil hiçbir şekilde bunu dershane ile birlikte çok güzel değerlendirmeyi düşünüyorum. Okul kadar gereksiz bir şey yok 12'de bence. 12 arkadaşlarımla falan görüştüm, hocalarımla görüştüm olumlu dönütler aldım genel anlamda.

EDİT:
Okulum prestijli bir okul değil maalesef. Gelecekte öz geçmişte bir anlamı bulunmaz.

Her şey sana bağlı özeti. Hayat sadece sınav değil bunun da bilincinde ol. Gün de 12 saat çalışmak için uğraşanlar var. 10 Saat kesin çalışıyorlar. Çok çalışman gerekli. Kolay gelsin.

Diğer sorularının cevapları olarakta;

Sınavlar zor değil. Çalışan öğrenci kesinlikle 100 alıyor.
İngilizce içinse "Özkan Çelen" adlı hocamızın videolarını izleyebilirsin.

Her şey sana bağlı özeti. Hayat sadece sınav değil bunun da bilincinde ol. Gün de 12 saat çalışmak için uğraşanlar var. 10 Saat kesin çalışıyorlar. Çok çalışman gerekli. Kolay gelsin.

Diğer sorularının cevapları olarakta;

Sınavlar zor değil. Çalışan öğrenci kesinlikle 100 alıyor.
İngilizce içinse "Özkan Çelen" adlı hocamızın videolarını izleyebilirsin.

Anladım, zaten Anadolu Lisesi çıkışlı olacağım belli bir seviyem var tabii ama ingilizce işte öğrenemedik bir türlü. Soruları inceledim diğer derslerde en zorlandığım edebiyat o da 12 ağırlıklı olduğu için onu da halledeceğim inşallah. İngilizce konusunda daha çok dil bilgisi soruluyor benim incelediğim kadarıyla doğru mudur?

Dershaneye gideceksen okulla beraber çok vaktin kalmayabilir. İyi fikir aslında.

Evet, aynen dediğiniz gibi bu sene 11. sınıf öğrencisi olarak 12 ve mezunlarla derse girdim dershanede ek olarak ne kadar ağır olduğunu gördüm. Bu yüzden Açık Öğretim fikrini uygulamak istiyorum. Haftada 62 saat ders çok ağır sürekli bir şeyler dinle soru çözdürmeye vakit kalmıyor. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı