Açık liseye geçmek aklıma giriyor ama kaygılarım var

Gingka Hagane

Hectopat
Daha fazla  
Ben Güzel Sanatlar Lisesi'nde, müzik bölümünde okuyorum. 10. sınıfa gidiyorum.
Derslerimizin hiç verimli geçtiğini düşünmüyorum. Bazı hocaların anlatım tarzı bana göre değil, bazıları derse 5-10 dakika geç giriyor, bazıları dersin son 5-10 dakikasını boş bırakıyor, bazılarının dersinin yarısı "oğlum geç yerine, kızım sessiz ol" ile geçiyor.
Bir de üstüne o sert ve küçük sıralarda da 30 dakika oturduktan sonra acıtmaya başlıyor, tek düşündüğüm teneffüs zilinin çalması ve sınıftan çıkıp hareket etmek oluyor. O sınıftan çıkıp hareket edebilmek dediğim de lavaboya gitmek, teneffüslerimi orada geçiriyorum çünkü orada yalnız kalabiliyorum ve sınıfta çocuk gibi davrananların bağırmasını, bazılarının gelip omzuma kolunu atıp "nabıyon" diye sormasını, başkalarıyla zorunda olmadığım sürece iletişim kurmadığımı bildikleri için beni zorla konuşturmaya çalışanları, telefonlarından son seste açtıkları müzikleri dinlemek zorunda kalmıyorum. Okuldan zerre zevk almıyorum, sürekli okulun bitmesini ve bu okul binasını, aynı zamanda da okulda gördüğüm insanları terk etmeyi düşünüyorum, bu da benim derslerde hocaların anlattığından aldığım verimi düşürdüğünü düşünüyorum.

Günümün saat sabahın 7'sinden, akşamın 5'ine kadarını okula harcıyorum ve bunun günümü kısıtladığını düşünüyorum, çünkü okulda bana verilen gereksiz sorumluluklar sebebiyle kendime zaman ayıramadığım için, gece geç saatlerde uyumak zorunda kalıyorum ve bazen 5, bazen sadece 4 saat uykuyla okula gidiyorum.

Forumda çok kez gördüğüm kadarıyla insanlar açık liseye geçilmesini tavsiye ediyor, ve bu fikir bana hoş geliyor. Ancak, ben biraz tembel ve üşengeç bir insanım, plan da yapmam ve açık liseye geçtikten sonra başaramazsam ne yapacağım diye korkuyorum.

Açık liseye geçersem:​

1. Okula gitmemeye başladığımda, bilgisayarı açıp oyunuma bakarsam, dersleri unutursam diye ve bir süre sonra derslere önem vermemeye başlarsam diye korkuyorum.
  2. Birisi bana ders çalışmamı söylemeyeceği için, tembelliğimden işlerimi bir kenara bırakıp ders çalışmaya başlamam diye korkuyorum.
  3. Müzik bölümünde okuduğum için, 7 tane müzikle ilgili dersim var. Bunların 3'ü enstrüman dersi, diğerlerini yapsam da enstrüman dersini bir hocam olmadan yapamam diye korkuyorum. Acaba açık liseye geçsem de okuldaki hocalarım bana çalışmam için örneğin okuldakilere verdiği çalışma parçalarından gönderir mi?
  4. Yakınlarımdan ve özellikle okuldaki öğretmenlerin vereceği tepkiden korkuyorum.
Eğer açık liseye geçersem, 25 dakika ders-5 dakika teneffüs tekniğiyle öğleden önce 1-1.5 saat, öğleden sonra 1-1.5 saat ders çalışmayı düşünüyorum. Bu yeterli olur mu? Ayrıca, açık lisede okuyanların farklı sınava gireceği ve girdikleri sınavın daha kolay olduğunu duydum, bu doğru mu?
Evde -enstrüman dersleri hariç- asla ders çalışmam, Sınavım olduğu günlerde okula gidince teneffüslerde çalışırım. Şu anki ders ortalamam 70.

Son düzenleme:
Okula gitmemeye başladığımda, bilgisayarı açıp oyunuma bakarsam, dersleri unutursam diye ve bir süre sonra derslere önem vermemeye başlarsam diye korkuyorum.
Kendine çeki düzen vermen lazım, yapacak bir şey yok. Üniversitede ne yapmayı düşünüyorsun?

Birisi bana ders çalışmamı söylemeyeceği için tembelliğimden işlerimi bir kenara bırakıp ders çalışmaya başlamam diye korkuyorum.
Kendin yapmalısın zaten. Birilerinin demeleriyle çalışacaksan sıkıntı.

Acaba açık liseye geçsem de okuldaki hocalarım bana çalışmam için örneğin okuldakilere verdiği çalışma parçalarından gönderir mi?
Açık lisede bölüm yok. Dolayısıyla müzik dersi görmezsin.

Yakınlarımdan ve özellikle okuldaki öğretmenlerin vereceği tepkiden korkuyorum.
Milletin vereceği tepki umurunda olmasın.

sınavın daha kolay olduğunu duydum
Evet doğru.

Okula gitmemeye başladığımda, bilgisayarı açıp oyunuma bakarsam, dersleri unutursam diye ve bir süre sonra derslere önem vermemeye başlarsam diye korkuyorum.
Birisi bana ders çalışmamı söylemeyeceği için, tembelliğimden işlerimi bir kenara bırakıp ders çalışmaya başlamam diye korkuyorum.
Bu durumlar tamamen kendiniz ve kendi disiplininiz ile ilgili şeyler. Dişinizi sıkacaksınız, kendinizi zorlayacaksınız. Eğer kendinize hiç güvenmiyorsanız geçmeyin. Disiplin, öz güven ve öz kontrol önemli etkenler.
Müzik bölümünde okuduğum için, 7 tane müzikle ilgili dersim var. Bunların 3'ü enstrüman dersi, diğerlerini yapsam da enstrüman dersini bir hocam olmadan yapamam diye korkuyorum. Acaba açık liseye geçsem de okuldaki hocalarım bana çalışmam için örneğin okuldakilere verdiği çalışma parçalarından gönderir mi?
Bu hocalarınız ile sizin aranızda olan bir durum. Yorum yapamam.
Yakınlarımdan ve özellikle okuldaki öğretmenlerin vereceği tepkiden korkuyorum.
O hocalarınız hayatınız boyunca sizin yanınızda olacak mı? Hayır. Yakınlarınız hayatınız boyunca sizin destekçiniz olacak mı? Hayır. Bu sizin hayatınız ve sizin kişisel kararınız. Kariyeriniz ve geleceğiniz için bir karar. Bu kararı da başta sizin vermeniz gerekiyor.

Benim ailem de ilk başta çok şaşırmıştı. Açıktan lise mi okunur düşüncesindeydiler. Kendimi düzgünce ifade ettim, avantajlarını anlattım. Çevremizdeki insanlara sordular, danışmanlık hizmeti aldık ve benden bile daha çok ikna oldular. Onların da akıllarına yattı, uygun gördüler.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE @375973
Açık lise, kendi başına bir okul gibi mi? Demek istediğimi doğru anlatmak istiyorum.
Şimdi ben Güzel Sanatlar Lisesi'nden açığa geçersem, hala Güzel Sanatlar öğrencisi mi sayılacağım? Yoksa tam tersi mi? Bunu soruyorum, çünkü ben LGS'ye girmedim ve Güzel Sanatlar'ın yetenek sınavı için müziğe çalıştım. Eğer açık liseye geçtiğimde, şu anda Güzel Sanatlar'da aldığım dersleri almazsam, şu ana kadar okulda müzik adına yaptığım emeklerimi de çöpe atmam gerekir.

Anadolu lisesine puanın yetiyor mu?

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE @375973
Açık lise, kendi başına bir okul gibi mi? Demek istediğimi doğru anlatmak istiyorum.
Şimdi ben güzel sanatlar Lisesi'nden açığa geçersem, hala güzel sanatlar öğrencisi mi sayılacağım? Yoksa tam tersi mi? Bunu soruyorum, çünkü ben LGS'ye girmedim ve güzel Sanatlar'ın yetenek sınavı için müziğe çalıştım. Eğer açık liseye geçtiğimde, şu anda güzel Sanatlar'da aldığım dersleri almazsam, şu ana kadar okulda müzik adına yaptığım emeklerimi de çöpe atmam gerekir.

Açık liseden mezun oluyorsun ve bu kötü.
Lisede veri tabanı son sınıf öğrencisiyim. Emeğim boşa gitmeşin diye açık liseye geçmedim. Ama geçen bir arkadaş var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence okuluna devam et çünkü anladığım kadarıyla öz disiplini olan bir profil değilsin. Okulla beraber bir yandan gelişmek istediğin alanda kendini geliştirmeye çalış. Çünkü bu boş zamanı okulu bıraktığında bulamayabilirsin. Ebeveynlerin okulu bıraktığında sana sorumluluklar yüklemeye başlayacak, çevrenden abuk subuk yorumlar duymaya başlayacaksın. Bu kararı üniversiteye geçerken değerlendirmeni öneririm.

@Gingka Hagane, açık lisede alan olayı yok. Daha doğrusu açık lisede okula bile gitmiyorsun sadece sınavlarına giriyorsun. Mesleki açık öğretim öğrencileri okula gidiyor, haftada 2 gün olması lazım.
Hangi dersler mesleki sayılıyor? Ben açık liseye geçtiğimde, alacağım/sınava gireceğim dersler yine Güzel Sanatlar Lisesi'nde aldığım dersler de mi olacak, yoksa sadece düz liseler gibi kültür dersleri mi? Sonradan pişman olmamak için bir şey kaçırmamak istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı