Açık liseye geçmek

WAQ_303

Hectopat
Merhabalar.
Ben 11. sınıfa gidiyorum ikinci dönem açığa geçme konusunda sorularım var. Öncelikle OBP ile girdiğim Anadolu lisesinde okuyorum. Lisem çok iyi değil, kötü de değil. Okula gitmek için her gün 1 saat yol gidiyorum. Sabah 7.30'dan 5'e kadar sürem okulda geçiyor. Okul bana zaman kaybı gibi geliyor. Yanlış anlamayın derece yapma hedefim var. Sayısal bölümde okuyorum sayısal derslerin yanında edebiyat, tarih, resim vs. dersleri görüyorum. Bunlar bana zaman kaybı gibi geliyor. Hem hocalar sınavlarda çok zorluyorlar. Ben bunlara uğraşacağım vakti sayısal derslerim için harcamak daha mantıklı. Açık liseye geçersem zaten şu anda bir dershaneye gidiyorum ona daha fazla ağırlık veririm günün çoğu da bana kalır zaten. Benim düşüncem bu ama sistem nasıl işliyor bilmiyorum. Geçersem üniversiteye girerken sıkıntı yaşar mıyım? Ortalama ile ilgili sıkıntılar oluyormuş diye duydum sınavları nasıl oluyor zor mu? Geçersem avantajları-dezavantajları neler olacaktır? Sizce geçmeli miyim? Açık lise okuyupta üniversiteye giden görmedim, çevremde genelde lise okuyamayan kişiler gidiyor? Geçersem derece yapabilir miyim? Sizce geçmeli miyim?
Kayıtlar için az bir vakit kaldı biraz hızlı yanıtlarsanız sevinirim😃

Merhabalar.
Ben 11. sınıfa gidiyorum ikinci dönem açığa geçme konusunda sorularım var. Öncelikle OBP ile girdiğim Anadolu lisesinde okuyorum. Lisem çok iyi değil, kötü de değil. Okula gitmek için her gün 1 saat yol gidiyorum. Sabah 7.30'dan 5'e kadar sürem okulda geçiyor. Okul bana zaman kaybı gibi geliyor. Yanlış anlamayın derece yapma hedefim var. Sayısal bölümde okuyorum sayısal derslerin yanında edebiyat, tarih, resim vs. dersleri görüyorum. Bunlar bana zaman kaybı gibi geliyor. Hem hocalar sınavlarda çok zorluyorlar. Ben bunlara uğraşacağım vakti sayısal derslerim için harcamak daha mantıklı. Açık liseye geçersem zaten şu anda bir dershaneye gidiyorum ona daha fazla ağırlık veririm günün çoğu da bana kalır zaten. Benim düşüncem bu ama sistem nasıl işliyor bilmiyorum. Geçersem üniversiteye girerken sıkıntı yaşar mıyım? Ortalama ile ilgili sıkıntılar oluyormuş diye duydum sınavları nasıl oluyor zor mu? Geçersem avantajları-dezavantajları neler olacaktır? Sizce geçmeli miyim? Açık lise okuyupta üniversiteye giden görmedim, çevremde genelde lise okuyamayan kişiler gidiyor? Geçersem derece yapabilir miyim? Sizce geçmeli miyim?
Senin yaşında olup derece yapma hedefim olsaydı 1 kere bile gitmezdim okula.Hem açıklisede erken bitiyor okul bildiğim.
Ama gene de bu kararı senin vermen lazım kardeşim. Sosyal hayat bitiyor okul olmayınca da.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar.

Acik lise sinavlari cok kolay, acik lise ortalamam standardin ustunde oldugu icin ortalamadan iyi ek puan almistim universite sinavinda. Acik lise okuyan universite okuyamaz diye bir kural yok. Tavsiye ederim universiteye hazirlanmak icin cok daha fazla bos zamanin olur.

Merhabalar.
Senin düşündüğün fikiri bende düşündüm üniversiteye hazırlandığım dönemde ve ben işin doğrusu yapmadım çünkü arkadaşlarımın yanımda ders çalıştığını gördükçe motive olan biriydim.
Ama benim açığa geçen arkadaşlarımda oldu ve işin doğrusu bir çoğu sonunda dersleri salıp eğlenceye veya başka şeylere sardılar ve en sonunda da denemelerde ilk 3-4 k yapan arkadaşım üniversite sınavında 150k yaptı yani eğer kendini eğlenceden alıkoyup ben nefsime ve zevkime sahip çıkarım ben dersleri salamam ve çalışabilirim diyorsan geç ama bu olayı dikkatlice düşün ve eğer maddi durumunu bilmiyorum ama eğer açığa geçersen iyi bir dershane ile kendini destekle yani tamamı ile kendi başına çalışmamanı tavsiye ederim çünkü benim hem kendimde hem arkadaşımda gözlemlediğim kadarı ile ilk 3-4 ay veya daha uzun bir süre salmasan bile sonunda sıkılıyorsun ve dersleri salmaya başlıyorsun. Yani kendini derslere itebilecek sana ders çalışmanı hatırlatacak veya hırslandıracak bir şey bulman gerekecek.
Ama tekrardan dediğim gibi kendini ders çalışmaya adayıp derslerini salmazsan gerçekten çok daha iyi açıkta okumak. Bu arada şu an üniversiteye yerleştim yani sormak istediğin başka bir şey olursa buradan sorabilirsin yine. :D
He bu arada söylemeyi unuttum 12. sınıfta açığa geçip ilk 4-5k yapan arkadaşımda var. Yani olay sende bitiyor.

Açıktan okumak pek mantıklı değil genelde o okulun sonu görünmüyor. Okuduklarımdan her şeyin neredeyse gereksiz olduğunu düşünmüşsün. Her şey değil de çoğu şey evet öyle gereksiz. Ama dünyaca kabul görmüş bir şey vardır kolay para yoktur.hayatının her aşaması bir öncekinden daha zor olacağını bil,acı yok ise kazanç yoktur.

Hem açık lisede erken bitiyor okul bildiğim.
Öncelikle böyle bir şey yok. Bu konuya bir açıklık getirelim:

Açık lisede zorunlu olarak 8 dönem okuma zorunluluğu var ve 8 dönem okumadan mezun olamıyorsun. Bakanlık sonradan bir düzenleme getirdi ve bu düzenleme doğrultusunda 18 yaş ve üstü öğrencilerin dönem zorunluluğu 5'e indirildi. Kısacası 18 yaş ve üstü öğrenciler 5 dönem içerisinde krediyi tamamlamaları durumunda erken bitirebiliyor. Kaldı ki herkes lise mezunu zaten. Onlar da erkenden bitiriversin, bir şey olmaz.

Öncelikle böyle bir şey yok. Bu konuya bir açıklık getirelim:

Açık lisede zorunlu olarak 8 dönem okuma zorunluluğu var ve 8 dönem okumadan mezun olamıyorsun. Bakanlık sonradan bir düzenleme getirdi ve bu düzenleme doğrultusunda 18 yaş ve üstü öğrencilerin dönem zorunluluğu 5'e indirildi. Kısacası 18 yaş ve üstü öğrenciler 5 dönem içerisinde krediyi tamamlamaları durumunda erken bitirebiliyor. Kaldı ki herkes lise mezunu zaten. Onlar da erkenden bitiriversin, bir şey olmaz.
Güncel de nasıldır bilmemama birkaç yıl önce 3.5 dönemde arkadaşım açık liseden bitirmişti.

Geri
Yukarı