Açık öğretim okumak için sınava girmek şart mı?

Yer
North Memphis
Dostlar, benim için ve birçok öğrenci için kritik bir konu o yüzden yorumlarınıza dikkat edin lütfen. Okumadan yorum yapmayın. 11. sınıf öğrencisiyim. Virüsten dolayı iki sene çöp oldu. Bundan ötürü babam beni hemen iş hayatına sokmak istiyor. Kendisi Yataş Genel Merkezinde İdari İşler Müdürü. Benim Anadolu Lisesinde okuduğumu biliyor ama okulun staj programı olmadığını bilmiyor. Ben staj yapamayacağımı ve okuduğum okulun, öğrencileri tamamen üniversite de Tıp gibi yüksek hedeflere hazırladığını söyledim. O benim bir an önce iş için donanımlı olmamı ( yabancı dil becerisi, insanlar ile etkili konuşabilmek gibi ), iş hayatına atılmamı ve en kısa sürede para kazanmam gerektiğini söylüyor. Kendisi benim boş vakitlerimi değerlendirip, iyi bir işe girmemde ve iyi bir maaş kazanmamda kolaylık sağlayacak aktivitelere yöneltiyor.

Yani bilgisayarda Excel, Word, Java gibi programları profesyonel kullanabilmek, İngilizceyi belli bir seviyede bilmek, insanlar ile etkili konuşabilmek, bir grup ile uyumlu çalışabilmek, araba kullanmak gibi bir takım beceriler. Bazen misafirliğe gittiğimizde ya da uzun yolda arabayı 15 dakika, yarım saat araba sürmeyi az da olsa öğreneyim diye benim kullanmamı istiyor ( 0'dan değil tabii. Sürmeyi öğretti zaten, tecrübe olsun diye veriyor. ) Benim bu tarz donanımları edindiğim de ve okul bittiğinde stres yapmamamı kendisinin beni işe sokabileceğini söylüyor.

Benim de onunki gibi bir hayatım olursa rahat olacağımı düşünüyorum, evlenmeyi ve çoluk çocuğa karışmayı düşünmediğim için memur hayatı ve sonrasında Ağva gibi bir yerde emeklilik benim için kafi. Babam açık öğretim, işletme mezunu ve 7-8 arası bir maaş alıyor. Onun zamanında açıktan üniversite okumak için sınava girmek şart değilmiş, şu anda şart mı? Eğer öyle ise sınav stresine falan girmek istemiyorum çünkü.

Açıktan okuyup hem çalışıp hem de okumak istiyorum. Daha doğrusu babam beni o şekilde yönlendiriyor. Bana da cazip geldi. Sizin fikriniz nedir? Kendisi birçok şeyi hala kendi zamanında olduğu gibi biliyor yani Anadolu lisesinde okumama rağmen yakın zamana kadar staj yapacağımı sanıyordu. Sizce bu süreçte bir sıkıntı var mı? Onun söylediğine göre yaptığı iş eğitim gerektirmiyormuş. Tamamen tecrübe ile alakalıymış. Evet, plan nasıl arkadaşlar 🤣, buyurun sizde iki bir şey söyleyin.😁

Son düzenleme:
Liseyi bitirin bence daha erken eğer meslek edinmek istiyorsanız meslek lisesine gelmeniz lazımdı şuan bırakmanız saçmalık olur elinize diplomayı geç alırsınız gerek yok ders notlarınız nasıl?

Yeni konular

Geri
Yukarı