Açılışta Clover Bootloader ekranı gelmiyor

spookslam

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Bilgisayarı açtığımda her zaman gördüğüm clover menüsü yerine "press any key to enter startup options" yazısı görüyorum. Birkaç saniye sonra otomatik olarak Hackintosh Mavericks'i yüklüyor (ekran görüntüsünü linkten indirerek bakabilirsiniz
WeTransfer

Bu duruma en son boot ekranında da 1080p çözünürlük olsun istediğim için chameleon wizard ile "modules" sekmesinden "resolution.dylib" modülünü kurdum. Ardından yeniden başlattığımda clover menüsü gitmiş ve "press any key to enter startup options" yazısı gelmişti. Mavericks otomatik olarak başlıyordu. Bu arada win8.1 ve Mac OS X 10.9.1 dual boot rehberini kullanarak aynı disk üzerinde yeni bir bölüntü oluşturarak kurdum Mavericks'i. Aynı zamanda Windows 7 64bit yüklü. Benim sorunum ise clover menüsünü geri getirememek, başlatmak istediğimim işletim sistemini kendim seçemiyor olmak. Clover menüsünü ancak Mavericks'i yüklediğim USB belleği takıp boot menüye girip UEFI USB belleği seçerek getirebiliyorum.

Asus Maximus V Gene
i7 3770K
Corsair Vengeance 1600mhz Low Profile for OC
Gigabyte GTX 770 OC

Not: Ekran kartı monitöre HDMI kablosuyla bağlı.

Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Yüklediğiniz Mac i boot ederek clover configurator yoluyla boot seçenklerini bir inceleyin. Eğer yeterince deneyiminiz yok ise boot seçeneklerinin olduğu plist dosyasının içeriğini kod olarak burada paylaşın. Belki yardımımız dokunabilir.

Merhaba,

org.chameleon.boot.plist dosyasındaki ayarları aşağıya yapıştırdım. Umarım yardımcı olabilirsiniz.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
<key>EthernetBuiltIn</key>
<string>Yes</string>
<key>GraphicsEnabler</key>
<string>No</string>
<key>IGPEnabler</key>
<string>Yes</string>
<key>Kernel</key>
<string>mach_kernel</string>
<key>Kernel Flags</key>
<string></string>
<key>Legacy Logo</key>
<string>Yes</string>
<key>Timeout</key>
<string>2</string>
<key>GenerateCStates</key>
<string>Yes</string>
<key>GeneratePStates</key>
<string>Yes</string>
<key>UseKernelCache</key>
<string>Yes</string>
</dict>
</plist>

Multibeast ile Chimera Bootloader yükleyip tekrar başlattıktan sonra, plist dosyasına InstantMenu adlı bir key, ve Yes diye bir string ekler misiniz. Faydası olabilir.

Bu arada dual boot sistemlerde windows üzerinde disk işlemleri yapılması (bölüntüleme, mbr, pbr ayarlarıyla oynama vs) mac in bootloader ını etkiliyor ve usb den başlatıp yeniden yüklemek gerekiyor. Başıma çok geldi paylaşmak istedim.

Son düzenleme:
Clover Bootloader geri gelmedi maalesef. InstanMenu'yu ekledim. Yine otomatik olarak mac'i boot ediyor.

Sorunu yaşamadan evvel Windows kurulu muydu pc de? Paylaştığınız resimde windows seçeneği yok çünkü.

Kontrol ettim de Instant Menu ayrı olarak yazılacakmış.

<key>Timeout</key>
<string>2</string>
satırlarını sildikten sonra

<key>Instant Menu</key>
<string>Yes</string>
olarak bir kez daha dener misiniz.

Yine olmuyorsa size tavsiyem; temiz bir Windows kurduktan sonra üzerine mac kurup, ilk mac masaüstüne gelince chimera bootloader kurmanızdır. Timeout'u silip Instant Menu ekleyince paylaştığınız resimlerdeki SL boot.jpg deki ekranı görmeden direk seçenekler gelecek karşınıza.

Sorunu yaşamadan evvel Windows kurulu muydu pc de? Paylaştığınız resimde windows seçeneği yok çünkü.

Kontrol ettim de Instant Menu ayrı olarak yazılacakmış.

<key>Timeout</key>
<string>2</string>
satırlarını sildikten sonra

<key>Instant Menu</key>
<string>Yes</string>
olarak bir kez daha dener misiniz.

Yine olmuyorsa size tavsiyem; temiz bir Windows kurduktan sonra üzerine mac kurup, ilk mac masaüstüne gelince chimera bootloader kurmanızdır. Timeout'u silip Instant Menu ekleyince paylaştığınız resimlerdeki SL boot.jpg deki ekranı görmeden direk seçenekler gelecek karşınıza.

Aslına bakarsanız resimler temsili. Benzer fotoğrafları internetten bularak ekledim. Windows 7 kuruluydu. Üzerine Mavericks yükledim. Enteresandır chimera yüklediğimde bu olay oluyor gibi geliyor bana. Imstant menu'yü tekrar deneyip sonucu paylaşacağım. 
Evet bu kez menü geldi, fakat chimera menüsü geldi. Clover bootloader'a ulaşamadım. Clover'ın arayüzü daha kullanışlı ve çok fonksiyonlu. Kullanımı kolay bir arayüzü var.

Valla bundan ötesine diyecek sözüm kalmıyor. mac i boot edip yeniden clover yüklemeyi deneyin, olmuyorsa temiz bir kurulum yapıp clover kurun.
ama bana sorarsanız; eğer profesyonel kullanıcı değilseniz ve clover'ın deyatlı ayarlarıyla uğraşmayacaksanız chimera gayet yeterli ve hızlı. bootloader ın amacı neticede hangi işletim sistemi başlatacağını size sorup başlatmak değil mi? :)

Öncelikle çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Yardımsever insanların olduğunu görmek çok güzel. Güvenerek bir şeyler yapabiliyoruz.

Dediklerini doğru fakat hackintosh kullanmak isteyen biri için bahsettiğimiz ayarlarla sıkça karşılaşmak gün gibi aşikardır. Bu ayarları kurcalamadan tecrübe etmeden öğrenmek de zordur. Hackintosh'u kullanmaya yeni başladım. Karşıma çıkan problemleri çözerek kalıcı olarak öğrenmek istiyorum. Neyse uzatmayalım öğrenmeye devam edelim. Tekrar teşekkür ederim. Yeni sorunlarla yardımlarınıza ihtiyaç duymaya devam edeceğim :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı