Adalet mi gerekli eşitlik mi?

Grindmentt

Centipat
Katılım
21 Aralık 2021
Mesajlar
983
Makaleler
1
Çözümler
8
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Adalet olmalıdır.
Mesela kadın erkek eşit değildir, güç yapı vs olarak ama "adli işlemler karşısında" eşit olmalıdırlar.
 
Son düzenleme:

Pwieh

Kilopat
Katılım
5 Aralık 2016
Mesajlar
2.082
Makaleler
4
Çözümler
12
Yer
Ankara
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
İki farklı zihin, bakış açısı ve karakteri tamamen aynı şartlar sağlanması ne kadar mantıklı? Veya ülkeye yararı olabilecek kadar zeki bir kişi ile hiçbir şey yapmayan bir kişiye neden aynı şartlar sağlansın?
Hocam şöyle diyelim. Sizin matematik benim spor yönüm kuvvetli. İkimize de eşit şartlar sağlanamazsa, yani gerekli derslerin hepsinin verilmesi sağlanamazsa sivrilabilecegimiz dalı bilemeyeceğiz değil mi? Herkese ilkokul, ortaokul ve liseye kadar eşit şartlar sağlanır. Lisede ve üniversitede makas acilir ve sağlanan dersler, kalite değişir. Size de bana da aynı dersler verilmeseydi ben spora siz matematiğe olan tutkuyu keşfedemezdik.
 

serkan356

Attopat
Katılım
5 Kasım 2022
Mesajlar
94
Herşey doğal olmak yada olmamakla ilgilidir. doğal değilsen ne adaleti , nede eşitliği yakalayamazsın zira herşeyden önce zihn kapasitesi buna yeterli değildir. insan için en iyi senaryo doğal kalması olabilirdi yani hayvanlar gibi. ama bu olmamış farklı olduğunu, farklı bir aklının ve zekasının olduğunu düşünmüş tabi bu kendini sorgulamasını da beraberinde getirmiş. "tanrınında adaleti yok, tanrıda eşit yaratmamış" çok rahat denebilir. asıl problem bunu algılamakta ve sorgulamaktadır. yani problem herzaman insanın diğer canlılardan farklı biçimde zihinsel bir canlı olmasındadır. hayvanlar bunu algılamaz ve sorgulamaz.
 

Andar Han

Kilopat
Katılım
17 Aralık 2019
Mesajlar
5.760
Makaleler
2
Çözümler
40
Herkese sürekli eşit imkanlar sunulursa, fiziksel aktivitelerde iyi olan kimse kendi o işte geliştiremez. Yada matematikte iyi olan kimse kendini geliştiremez. Eşitlik ve adaletin belirli noktalarda birbirinden ayrılmasının gerekliliğinin sebebi bu.

Farklı yeteneklerin aynı konuda eğitilmesi, ortada harcanmış bir potansiyele sebep olacağı için "eşitlik" olarak nitelenemez. Haklar konusundaki eşitlik, yatkınlığı olanı ortaya çıkarıp o konu özelindeki tüm imkanlara ulaşmayı herkese sağladığınızda hasıl olur zaten.

Aynı firmada çalışan, daha çok emek harcayan biriyle daha az emek harcayan birine eşit maaş vermek de adil değildir mesela.

Mutlak eşitlik ile nispi eşitlik birbirinden farklı olgulardır. Emeğinin karşılığını alma konusundan ikisi de düzgün şekilde yararlanıyorsa, ortada eşitlik olarak da bir sorun yoktur.

Doğada hiçbir şey aynı olamaz ve değildir zaten ve eşitlikten kasıt, herkesi aynı kefede tutmak veya birbirinin kopyası hayatlara mahkum etmek de değildir. Herkesin, hakka ve imkana olan mesafesini denkleyebilmektir.
 
Son düzenleme:

ZZ Erwin Rommel

Kilopat
Katılım
7 Nisan 2019
Mesajlar
8.117
Makaleler
3
Çözümler
51
Az emek harcayan, çok emek harcayan konusu saçma. Az emek harcama gibi bir durum varsa, çok emek harcayan kişi istese o işe girebilirdi. Tamamen yetenek ve hak etme durumuyla alakalı.

Şirketin bir CEO'su ile normal bir çalışanının maaşı eşit olamaz. CEO bunu hak etmiştir ve o konuma gelmiştir. Eğer CEO ve normal bir şirket işçisi aynı maaşı alsaydı, eşitlik de olmazdı adalet de olmazdı.
 

izmirkartali

Kilopat
Katılım
30 Mayıs 2019
Mesajlar
8.363
Makaleler
1
Çözümler
52
Yer
İzmir
Yukarı