Adaptör ile DC motor çalıştırma

Hocam ben USB şarj kablosunun içini açmıştım 2 kablo çıkıyor içinden onları bağlarsanız her iki uca olur.
Abi ama motorun neydi kaclik ti hemde adaptör kaç volttu ben riske atmamak için şarj makinesiyle denicem telefonun

Ben risk almamak amacıyla şarj aleti ile denicemde abi araştırdım da olay sadece adaptör değil farklı şeyler de var bana detaylı destek lazım

Merhaba. Hocam nispeten küçük güçlü fırçalı DC motorsa ve şarj adaptörünün mA değeri ve voltu ile uyumluysa sağlıklı olarak çalıştırılabilir. Ancak nispeten daha büyük güçteki fırçalı bir DC motorsa, PC PSU' sunun 5 veya 12 volt DC beslemesi ile motorun çektiği amper değerinden PSU' nun DC çıkışı az olmamak kaydıyla yine çalıştırılabilir. Ancak anahtarlamalı bir güç kaynağı (SMPS) olan PC PSU 'su ile DC motorun volt/amper uyumsuzluğunda, bu DC motorla fazla amperlerin DC motorlarla çekilmesinde PC PSU su aşırı akım/kısa devre korumasını devreye alıp kendisini kapatır, motora giden DC akımı kesilir.

Yani amper (volt*amper=güç) yetmezliğiyle SMPS'li besleme kaynaklarıyla DC motorlar çalışırken aşırı akım çeken bu motorların akımı kesilmiş olur. Trafolu-redresörlü (klasik ve ağır tip) güç kaynakları ile uzun süre aşırı akım çekilerek çalışılırken ise bu adaptörler bir iç korumayla kapanmasa da trafolarının aşırı ısınıp yanabilme riski aşırı zorlanmalarında her zaman bulunur. Kolay gelsin.

Hocam motorun değerini bilmiyorum ama elimdeki en küçük değerli adaptörle yaptım resimleri var . Ayrıca bir arkadaştan yardım da aldım :
Motor nominal çalışma voltajı >= Adaptör voltajı
• Motorun çekeceği akım < Adaptörün verebileceği akım
Seri bağladım bir de başta sıkıntı olmasın diye 2 motoru

Bu
Merhaba. Hocam nispeten küçük güçlü fırçalı DC motorsa ve şarj adaptörünün mA değeri ve voltu ile uyumluysa sağlıklı olarak çalıştırılabilir. Ancak nispeten daha büyük güçteki fırçalı bir DC motorsa, PC PSU' sunun 5 veya 12 volt DC beslemesi ile motorun çektiği amper değerinden PSU' nun DC çıkışı az olmamak kaydıyla yine çalıştırılabilir. Ancak anahtarlamalı bir güç kaynağı (SMPS) olan PC PSU 'su ile DC motorun volt/amper uyumsuzluğunda, bu DC motorla fazla amperlerin DC motorlarla çekilmesinde PC PSU su aşırı akım/kısa devre korumasını devreye alıp kendisini kapatır, motora giden DC akımı kesilir.

Yani amper (volt*amper=güç) yetmezliğiyle SMPS'li besleme kaynaklarıyla DC motorlar çalışırken aşırı akım çeken bu motorların akımı kesilmiş olur. Trafolu-redresörlü (klasik ve ağır tip) güç kaynakları ile uzun süre aşırı akım çekilerek çalışılırken ise bu adaptörler bir iç korumayla kapanmasa da trafolarının aşırı ısınıp yanabilme riski aşırı zorlanmalarında her zaman bulunur. Kolay gelsin.
Bu arada denedim oldu abi ısınma olur diye çok uzun süre tutmuyorum fiste adaptörü. Ne dersiniz sıkıntı olur mu resimlerden belki bir şey anlayabilirsiniz

Dosya Ekleri

• IMG_20220925_001554.jpg
    IMG_20220925_001554.jpg
    67,4 KB · Görüntüleme: 57
  • IMG_20220925_000806.jpg
    IMG_20220925_000806.jpg
    156,4 KB · Görüntüleme: 72
Merhaba. DC motorunuz 5-6 voltla çalışıyorsa (örneğin üzerinde 6 volt yazıyorsa) 5 volt, 2 A 'lik üstteki adaptörle motor 2 A'dan fazla çekmiyorsa max 2 A' lik üstteki AC/DC adaptörle sıkıntısız çalıştırırsınız hocam. Sanırım volt değeri üzerinde yazılmayıp sadece teknik kod olarak bu motora yazılmış, ama motoru satın aldığınız linkte yazılı teknik bilgilerinden motorun çalıştırma voltunu mutlaka öğrenirsiniz. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı