Adata SSD Firmware Güncellemesi Dosyaları Siler Mi?

sthtoremember

Hectopat
Yeni Adata XPG SX6000 Lite 128 GB SSD aldım. UEFI Windows 10 yükledim. Fakat NVMe SSD olmasına rağmen önceki SATA diskimle aynı hızda çalışıyor bir fark göremiyorum. Üstelik açılışı daha yavaş. Test yaptığımda okuması kağıt üzerindeki gibi çıktı ama bu yavaşlığın sebebini çözemedim. Sebebinin Firmware olabileceğini düşündüm ama o zaman da testte de yavaş okuma çıkmaz mıydı? Toolbox bana manuel olarak indirtip oradan kurmamı istiyor. Fakat indirttiği dosyayı açınca da şu uyarı çıkıyor:

İngilizce bilmeyen arkadaşlar için söylediği şey şu; bu uygulama formatlanacak diskin içinde bulunuyor bu uygulamayı başka diske taşıyın. Yani anladığım kadarıyla başka diskten SSD'ye güncelleme yapacak ve bütün içeriği silecek. Yeni kurulum yapıp her şeyi indirdiğim için bunu göze alamıyorum şu an eğer doğru anladıysam. Sizce sorun nedir?

Dosya Ekleri

• {DC01A132-E602-482A-BA9D-CE2BA5F16075}.png.jpg
    {DC01A132-E602-482A-BA9D-CE2BA5F16075}.png.jpg
    35,7 KB · Görüntüleme: 221
  • Ek Açıklama 2019-10-19 014843.jpg
    Ek Açıklama 2019-10-19 014843.jpg
    6,3 KB · Görüntüleme: 227
Son düzenleyen: Moderatör:
Bir samsung 860 evo kullanıcısı olarak değerleri görünce hayran kaldım. Düşük dediğiniz değerler normalde kaç olması gerekiyor ?

Yavaş derken normal Windows'da gezinirken mi? Zaten NVMe SSD'ler ile SATA SSD'lerin açılışta ve bir oyunda farkı yok ki. Normal kullanıcıysan bu farkı anlayamazsın.

Yavaş derken normal Windows'da gezinirken mi? Zaten NVMe SSD'ler ile SATA SSD'lerin açılışta ve bir oyunda farkı yok ki. Normal kullanıcıysan bu farkı anlayamazsın.

Şöyle anlatayım: önceki bilgisayarımda 500 MB okuması olan SATA SSD kullanırken Windows'un açılması 15 sn sürüyordu (Hızlı başlat kapalı). Bu yeni bilgisayarımda NVMe SSD alırken çok çok daha hızlı olur, 4-5 snde açılır umuduyla almıştım ama bir fark yok gibi. Açılış üstelik daha geç sürüyor 25 sn, hızlı başlat kapalı yine. Windows'ta gezinirken de bir fark yok aynı. Photoshop 5-6 sn'de açılıyordu hala aynı sürede açılıyor. Sanırım dediğiniz gibi normal kullanıcının anlamayacağı bir fark var.

Merak ettiğim bu gelen firmware güncellemesi. Yüklemek istiyorum ama olayını çözemedim. Toolbox içinden kendi sorunsuz yüklese keşke. Yok mudur forumda XPG SSD kullanıp firmware güncelleme konusunda yardımcı olabilecek olan?
Bir samsung 860 evo kullanıcısı olarak değerleri görünce hayran kaldım. Düşük dediğiniz değerler normalde kaç olması gerekiyor ?

Sadece testte 1860 gibi bir okuma değeri çıkıyor işte. Normal bilgisayarı kullanırken bu değeri hissettirecek bir hız yaşamıyorum, standart bir SATA SSD hızında günlük kullanım.

Diskinizin kaç GB'lık alanı boş ve yavaş açılma diye bahsettiğiniz süre ne kadar? Şu an kullandığım bilgisayar 9-10 saniye içinde açılıyor, 860 evo kullanıyorum. En kral SSD'ye geçsem bile arada fazla bir fark olmuyacaktır. Çünkü bilgisayarı açtığınız zaman BIOS'un sistemi kontrol etmesi, diskin içindeki dosyaların RAM'e aktarılması derken açılış süresi uzuyor. Hız sadece SSD'ye bağlı bir olay değil yani.
Birde buranın ekran görüntüsü atabilir misiniz? Bilgisayarınızda hangi programların başladığını ve BIOS sürenizi merak ettim. Düzenleme: mesajınızı yeni gördüm, Samsung, Kingston gibi markaların yazılım güncellemesini yaptığınızda dosya kaybı olmuyormuş. Bu diskde de olacağını zannetmiyorum. Mantığa uygun değil zaten. Her güncellemede kullanıcı dosyasını farklı bir yere mi aktaracak? Ayrıca bazı anakartların BIOS kontrolünü kapatabiliyorsunuz. Açılış süresini baya etkiliyor.
gg.png

Diskinizin kaç GB'lık alanı boş ve yavaş açılma diye bahsettiğiniz süre ne kadar? Şu an kullandığım bilgisayar 9-10 saniye içinde açılıyor, 860 evo kullanıyorum. En kral SSD'ye geçsem bile arada fazla bir fark olmuyacaktır. Çünkü bilgisayarı açtığınız zaman BIOS'un sistemi kontrol etmesi, diskin içindeki dosyaların RAM'e aktarılması derken açılış süresi uzuyor. Hız sadece SSD'ye bağlı bir olay değil yani.
Birde buranın ekran görüntüsü atabilir misiniz? Bilgisayarınızda hangi programların başladığını ve BIOS sürenizi merak ettim. Düzenleme: mesajınızı yeni gördüm, Samsung, Kingston gibi markaların yazılım güncellemesini yaptığınızda dosya kaybı olmuyormuş. Bu diskde de olacağını zannetmiyorum. Mantığa uygun değil zaten. Her güncellemede kullanıcı dosyasını farklı bir yere mi aktaracak? Ayrıca bazı anakartların BIOS kontrolünü kapatabiliyorsunuz. Açılış süresini baya etkiliyor.
Eki Görüntüle 449717

Buyrun görüntü bu. SanDisk'te de veri kaybı olmuyordu uygulama üzerinden kendi yapıyordu. Ama bu bir dosya indirttiriyor ve onu çalıştırınca da 'bu uygulama formatlanacak olan diskin içinde başka bir diske taşıyın' uyarısı veriyor. Bu beni kıllandırdı biraz. Flaşa atıp çalıştırsam bütün SSD'yi silecek gibi hissediyorum.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2019-10-19 094649.jpg
    Ek Açıklama 2019-10-19 094649.jpg
    39,6 KB · Görüntüleme: 165
Aynı ssd yi kullanıyorum bende. Vadettiği 1800 okuma değerini kesinlikle veremiyor. 1000 i zor geçiyor haberiniz olsun.
Aynı ssd yi kullanıyorum bende. Vadettiği 1800 okuma değerini kesinlikle veremiyor. 1000 i zor geçiyor haberiniz olsun.
Bu arada ben Adatanın uygulamasını indirdim pc'ye herhangi bir veri kaybı da yaşamadım.

Kullandığım uygulama : ADATA Consumer

Son düzenleme:
Uygulamayı ben de indirdim. Uygulama içinden firmware güncellemesi yaptınız mı peki?
Evet yaptım, şuan crystalmark testini gerçekleştiriyorum. Aldığım sonuç beni fazlasıyla şaşırttı.
Ekran Alıntısı.PNG

En son bilgisayara format attıktan hemen sonra adata uygulamasını yükleyip güncelleştirme yapmıştım. Onun haricinde eskiden yaptığım testlerde 1000 alıyordum.

Evet yaptım, şuan crystalmark testini gerçekleştiriyorum. Aldığım sonuç beni fazlasıyla şaşırttı.
Eki Görüntüle 449721

En son bilgisayara format attıktan hemen sonra adata uygulamasını yükleyip güncelleştirme yapmıştım. Onun haricinde eskiden yaptığım testlerde 1000 alıyordum.

Güncellemeyi nasıl yaptınız onu öğrenebilir miyim? SSD Toolbox uygulaması içinden güncellemeye çalışınca bir dosya indiriyor bende. Daha sonra o dosyayı çalıştırdığımda da 'bu uygulama formatlanacak olan diskin içinde başka bir diske taşıyın' hatası veriyor. Nasıl yaptığınızı söyler misiniz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı