bybakir42

Kilopat
Daha fazla  
SSD diskimi yaklaşık olarak 19 aydır kullanıyorum. Geçen haftalarda Adata'nın kendi yazılımındaki "OS Optimization" menüsünden optimizasyon yaptım (Resim 1 ve 2).
Ayrıca bilgisayarımı "Windows Insider Programı" üzerinden "Sürüm Önizleme Kanalı" ayarlarıyla "20H2 (19042.546)" sürümüne güncelledim. Bilgisayarı sorunsuz kullanıyordum ki bir arkadaşım bilgisayarın neden bu kadar yavaş açılıyor dedi. Ben de dikkat ettiğimde eskiden Boot ederken altta dönmeye bile fırsat bulamayan animasyon 20 saniye kadar duruyor. Bilgisayarı kapatmak da eskisinden uzun sürüyor. Bu sorunların ne zaman başladığından da tam emin olamadığım için bir hız testi yapmaya karar verdim ve farklı sonuçlar aldım. SSD diskimde bir sorun olup olmadığı konusunda size danışmak istiyorum. CrystalDiskMark sonuçlarını da ekliyorum. Ayrıca Windows 10 yükleneli sadece 5 ay oldu. Vaat edilen hızlar da 3500MB/s okuma ve 1200MB/s yazma. Ben yazma hızları konusunda tereddütte kaldım. Şimdiden teşekkürler.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Resim 1:

Resim1.png

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Resim 2:

Resim2.png

CrystalDiskMark Sonuçları: (Her iki test de 3/10/2020 tarihinde birbirine yakın zamanlarda yapıldı)

1.png

2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
SX8200 Pro'nun değerleri cidden bi' garip. 512 GB modelini kullanıyorum, bende de aşağıdaki gibi çıktı. 6.6 TB veri yazılmış.
1601999675094.png

Bu da 16.8 TB veri yazılmış 860 EVO'nun sonuçları merak edenler olursa:
1602000531115.png

Son düzenleme:
Bilgisayarı kapatın. SSD'yi çıkarttıktan sonra altın uçlarını silgiyle toz kalmayacak şekilde hafifçe silmeyi deneyin.

Çözer mi bilemem, ama denemekten zarar gelmez.

Yazma hızı anormal düşmüş, sunduğu yazma değeri 1200MB/sn. Bir de Crystal Disk Info kullanarak sağlık değerlerini paylaşın.

@Finisterre hocam Crystal Disk Info sağlık değerleri aşağıdadır. İlk aldığımda vaat edilen değerlere yakındım. SSD'yi hemen çıkarıp deneyemeyeceğim çünkü laptop ve HP'nin kapaklarını açmak çok zor kırılabilir her yere klips koymuşlar.

CrystalDiskInfo.png

Ayrıca şu konuda da benzer bir sorun dile getirilmiş:

Sağlık bir tık hızlı düşmüş, henüz 8GB veri yazılmış. TBW değeri 160TB görünüyor.

Her iki programı da aynı anda çalıştırabilir misiniz? Büyük ihtimalle ısınıyor SSD. Söz konusu programlar Crystal Disk Mark ve Crystal Disk Info.

Biriyle test yaparken diğeri ile sıcaklığa bakın, şuradan test esnasında verileri yenilemeyi de unutmayın.

Ekran görüntüsü 2020-10-03 105343.png

Sonuçları paylaşın. Amacımız yük altında SSD sıcaklığına bakmak.

@Finisterre Bu sefer CrystalDiskMark'ı portable olarak değil de kurulumunu yaparak denedim. Max 61 gördüm ama onun fotoğrafını alamadım sonuçlar bu şekilde:
TempSpeed.png

------------------------------------------------------------------------------------------------
3.png

Değerler bu testte normal görünüyor. SSD ısınmış, ama performans kaybedecek kadar değil. Yine de dikkat edin 65-70 sonrası genelde hızlarda düşüş olur. Çok test yapmamaya çalışın.

Belki de yazılımda bir sıkıntı oldu, bilemiyorum.

Yine de çok sık olmasa da belirli aralıklarla ufak testler yapabilirsiniz, özellikle sıcaklığına da bakın. Dediğim gibi değerler normal, bir sıkıntı yok şimdilik.

@Finisterre Siz demeden önce bir test daha başlatmıştım onu da ekliyorum. Peki bilgisayarın yavaş açılmasının ve kapanmasının nedeni ne olabilir?
TempSpeed.png
4.png

---------------------------------------------------------------------------------
Bir de bu SSD'nin 5 yıllık garantisi var. 4. yılda artık iyice eskise bu garantiye girer mi?

İnsanları mucit yapan marka olacak... NVMe soğutucuları yapanlar ...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı