Adını hatırlamadığım çok eski oyunlar

BlueMagic

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı olmaya çalışıyor.
Uzunca bir süredir bu konuyu açmayı düşünüyordum ama hep üşendim. Merakımın da artması sebebiyle nihayet bugün açıyorum konusunu.

Öncelikle 5 adet oyundan bahsedeceğim ve bu oyunlar tahminen 2003-2009 yılları arasında çıkmış oyunlardı. Hiçbirinin ismini hatırlamıyorum fakat bölüm tasarımlarını ve oynanışlarını az çok hatırlıyorum. Ayrıca bu bahsettiğim oyunların hiçbirini orijinal oynamadım. Zamanında babamın arkadaşlarından getirdiği ve ya kuzenimin getirdiği CD'ler ile korsan, hatta bazılarını demo şeklinde oynadığım oyunlardı.

NOT: Oyunların bazılarına yardımcı görseller ekleyeceğim. Bu sayede belki bahsettiğim oyunu bulabilirsiniz diye düşündüm.

1) İlk oyunum FPS savaş oyunuydu. Oyuna girmeden önce 2-3 farklı silah seçtiriyordu. Ardından kurak bir arazide uzun mesafeden çapraz çapraz adamları indirerek gidiyordum. Bunun içinde dürbünlü bir silah seçiyordum. Hatta dürbününde 3 farklı ^ bu işaretten vardı. Mesafeye göre bu işaretlerden birinden vuruyordum ve tek atıyordu. Ayrıca oyunda mermi sıkıntısı olduğu için bayağı bir zordu.

4-5 farklı çapraz ateş sonucu en son karakol tarzı bir yere varılıyordu. En fazla da buraya kadar gelebiliyordum, devamını hiç göremedim.

1.FPS.png

1.FPS11.png

2) İkinci oyunum da bir FPS oyunuydu ve buda oldukça zordu. Bunda da ara sokaktan ve savaş içinden çıkmış, sokaklarda askerler olan bir şehirden oyuna başlıyorduk. İlk başta yanlış hatırlamıyorsam elimizde bir bıçak veya tabanca oluyordu. Onunla ilk düşmanı öldürüp silahını alıyorduk. Sonrada aşağıdaki görseldeki haritayı izleyip temizleye temizleye bir binanın içine giriyorduk. Bu binanın içine sadece bir kaç kez girebildim. Bayağı zor bir oyundu.

2.FPS.png

3) Üçüncü oyunum basit bir sivil polis oyunuydu. Kırmızı bir arabayla değişik araçlardaki suçluları kovalıyorduk ve klavyenin solundaki "CTRL" tuşu ile polislerden biri camdan dışarı çıkıp ateş ediyordu. Araba patlayınca mı ne görev bitiyordu. Tabii bu oyun demo olunca en son siyah minibüs görevine kadar geliyordum, devamı yoktu.

4) Dördüncü oyunumda Age of Empires kafasında ama tanklı manklı bir oyundu. Geri kalan her şeyiyle Age of Empires desem yeridir. Bu da keza aynı şekilde demoydu ve sadece 2-3 bölüm seçeneği vardı.

5) Evet beşinci ve son oyunumda yine bir FPS oyunuydu. Bu oyunda da bir robotu yönetiyordum. Aşağısı uçurum olan adacıklar vardı. Başlangıç noktasındaki adada hiç düşman yoktu diye hatırlıyorum. Hemen devamındaki ada oldukça büyük ve düşmanlar vardı. Jetpack tarzı bir özellik vardı ve boşluk tuşuyla Jetpack barı bitene kadar havada uçabiliyordum. Hatta diğer adada yanardağlar vardı. Tepesine bomba koyup patlatınca volkan çıkıyordu. Yine aynı şekilde bu oyunda demo tarzındaydı ve bu bölüm harici hiç bir bölüm yoktu.

Ve sonunda bitti... Evet dostlar, bu oyunların benim için ayrı yeri vardı. Özellikle 1, 2 ve 5. oyun çok ayrıydı benim için. Daha hatırlamadığım çok fazla oyun var ama en önemlileri, en merak ettiklerim bunlardı. Belki bir umut bulan olur diye böyle bir konu açmak istedim.

Ayrıca unutmadan söyleyeyim, verdiğim bilgilerde hatalar olabilir. Mesela bölüm tasarımında ufak tefek hatalar, renklerde veya atıyorum "Bomba" değil de "C5" gibi hatalar olabilir. O kadar fazla takılmayın onlara. En nihayetinde mantık aynıdır.

Bakalım bulabilen çıkacak mı, çok merak ediyorum... 🙂

Son düzenleyen: Moderatör:
@3x3 "Command and Conquer Generals" oyununa baktım, biraz benziyor ama değil. Bende tank ve asker vardı diye hatırlıyorum. Uçak, helikopter falan yoktu. İkinci söylediğin "Zero Dawn" ı bulamadım.

@3x3 "Command and Conquer Generals" oyununa baktım, biraz benziyor ama değil. Bende tank ve asker vardı diye hatırlıyorum. Uçak, helikopter falan yoktu. İkinci söylediğin "Zero Dawn" ı bulamadım.
zero dawn command and conquer'in devam oyunu zaten ama dediğin oyun değilse önemi yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı