Adobe Photoshop'da Resmin Biçimini Değiştirmek

S.T.R.A.N.G.R.

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Bir resmi dört kenarlı, beyaz arka planlı halinden nasıl kurtarabilirim? Yani mesela şu resmi;

benefits-of-olive-oil.jpg

Link

şu resim gibi;
corning-olives-category.png

Link

yapmak istiyorum. Nesnenin etrafındaki beyaz alanı yok etmek istiyorum. Çünkü:

İlk görseli bir yazının üzerine yapıştırdığımda dörtgen şeklinde bir alanı kapatıyor.
aSJ0Kho.png

Fakat ikinci görselin yazının üstünde kapladığı alan sadece görseldeki nesne kadar.
VrOrtVV.png

Umarım anlatabilmişimdir. Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde Photoshop'da polygonal lasso tool bu işi yapıyor. Ama ben sizin için bunu yaptım umarım işinizi görür. Biraz basit oldu sadece.

BxZ1tjV.png

Magic Wand Tool da benzer işi yapar PS'te. Yukarıdan yüzdelik ayarı ile renk hassasiyetini ayarlayıp istediğiniz kısmı seçtikten sonra Select Inverse > Layer via Cut deyin ve sonra o Layer'ı silin. Elinizde arka plansız görsel kalacaktır.

Ek olarak şunu da önereyim. Pen Tool ile kendiniz seçersiniz daha iyi sonuç alırsınız. Daha sonra özel şekli tanımla deyin. 2'yi seçin.

Görsel açıdan zenginleştirelim.

Çoğu programda Sihirli Değnek veya o vazifeyi gören bir eleman bulunur. Bu aracı seçeriz.

Tghr1Yn.jpg

Daha sonra fareyi resmin arka planına yani beyaz kısmına getiririz. Bu araç yakın renkleri algılar ve tümünü seçer, birbirine yakın olan bu renkleri alır ve üzerinde bir takım işlemler yapmamıza olanak sağlar. Biz bu seçilen alanı yani beyaz renkli alanı sileceğiz, arkada hiçbir şey kalmayacak.
Resimde de görüldüğü gibi seçilen alanın etrafında kesikli çizgiler belirdi.

KxnJURt.jpg

Bu aşamadan sonra seçili alanı silme tuşu ile yok ediyoruz. Aşağıdaki resmi incelerseniz, arka plan beyaz değil, kareli kareli oldu. Bunun anlamı boşluktur :)

wLxci8i.jpg

Artık o lanet olası beyazlıktan kurtuldunuz...

Sihirli değneğin işe yaramadığı yani birbirine yakın tonda renklerin bulunduğu görsellerde el devreye girer.
Kement aracı ile ister tek seferde isterseniz de birden çok defa tıklamalar ile yolu belirleyebilirsiniz.
Bu şekilde el ile oluşturduğunuz yolun dışında kalan alanı yok edebilirsiniz.

I8qb3PX.jpg

PSD-Dreams adlı bir site vardı sanırım arka planı olmayan PNG resimleri barındıran. Bunu da konuya dahil edelim, belki işine yarayan olur. :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı