Adobe, Yapay Zekanın Oluşturduğu Stok Görselleri Satacak

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Adobe, Yapay Zeka

Dünyada kullanım alanı en geniş medya ve grafik yazılımlarını geliştiren Adobe; Dall-E 2, Midjourney gibi son dönemde popüler hale gelen yapay zekaların ürettiği görselleri stok olarak satışa sunacağını açıkladı. Günümüzde stok fotoğrafçılık sektörünü nasıl etkileyeceği sıklıkla tartışma konusu olan bu yapay zekalara yönelik yeşil ışık yakan şirketin söz konusu projeyi şu anlık test ettiği belirtilmiş. […]

Devamı: Adobe, Yapay Zekanın Oluşturduğu Stok Görselleri Satacak
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Yapay zekanın oluşturmuş olduğu görsellerin mülkiyet hakkı Adobe'ye mi ait olacak? Satışını yapabilmesi için mantıken böyle olması gerek. Öte yandan Adobe'nin görselleri oluşturmak için girdiği metni (Midjourney'deki gibi) başka bir insan da girip aynı fotoyu elde etmiş olabilir. Bu durumda Adobe, ''benim sattığım stok görseli para ödemeden elde etmişsin'' diyerek bir dava açabilecek mi acaba?

Yapay zekanın oluşturmuş olduğu görsellerin mülkiyet hakkı Adobe'ye mi ait olacak? Satışını yapabilmesi için mantıken böyle olması gerek. Öte yandan Adobe'nin görselleri oluşturmak için girdiği metni (Midjourney'deki gibi) başka bir insan da girip aynı fotoyu elde etmiş olabilir. Bu durumda Adobe, ''benim sattığım stok görseli para ödemeden elde etmişsin'' diyerek bir dava açabilecek mi acaba?
Açamaz diye bir şey yok, açar. Avukatların hünerine bağlı olarak sonuçlanacak bir dava olur.

Açamaz diye bir şey yok, açar. Avukatların hünerine bağlı olarak sonuçlanacak bir dava olur.
Açamaz demedim zaten de bu konunun cevabı direkt ''açar'' olarak verilemez bence şu an. Açarsa niye açabilir? Madem mülkiyet yapay zekada değil de görseli oluşturanda, o zaman birden fazla mülkiyet hakkı sahibi oluyor. Neye dayanarak dava açacak? Bunlar çözülmesi gereken sorular.

Açamaz demedim zaten de bu konunun cevabı direkt ''açar'' olarak verilemez bence şu an. Açarsa niye açabilir? Madem mülkiyet yapay zekada değil de görseli oluşturanda, o zaman birden fazla mülkiyet hakkı sahibi oluyor. Neye dayanarak dava açacak? Bunlar çözülmesi gereken sorular.
Tartışılmaya açık sorular bunlar. İlham denilen şey bu durumda alındığı kişiye mülkiyet hakkı sağlar. O yüzden de mahkemenin uzun ve ses getirici sahnelere ev sahipliği yapacağını düşünüyorum.

Geri
Yukarı