Adolf Hitler savaşı neden kaybetti?

Etti de ne oldu? Savaş çoktan bitmişti. Tamamen sembolikti o.
Savaş henüz bitmemişti. Almanya'nın anakarasının neredeyse tamamı duruyordu henüz. 23 Şubat 1945'de Türkiye savaş açtı, Almanya 7 Mayıs 1945'de teslim oldu.

Dediğim gibi, benim içime oturduğu için ihanet olarak görüyorum. Başkası bunu normal görebilir.

Savaş henüz bitmemişti. Almanya'nın anakarasının neredeyse tamamı duruyordu henüz. 23 Şubat 1945'de Türkiye savaş açtı, Almanya 7 Mayıs 1945'de teslim oldu.
Resmi olarak bitmemişti Almanlar bile kazanacaklarına inanmıyordu. Savaş bitmişti. Ayrıca söyle, ilan ettik de ne oldu? Savaştık mı?

Bitmemişti de Almanlar bile kazanacaklarına inanmıyordu. Savaş bitmişti. Ayrıca söyle, ilan ettik de ne oldu? Savaştık mı?
Sanırım üçüncü kez söylüyorum ama, bir daha söyleyeyim garanti açısından. Benim açımdan ihanet olarak görüyorum, normal olduğunu biliyorum ama kabullenmek zor geliyor. Türkiye klasik olarak yaptığı gibi, bir şeylerin içine girmeyip kendisini garantiye almak için; Almanya'ya savaş ilan etti.

Sanırım üçüncü kez söylüyorum ama, bir daha söyleyeyim garanti açısından. Benim açımdan ihanet olarak görüyorum, normal olduğunu biliyorum ama kabullenmek zor geliyor. Türkiye klasik olarak yaptığı gibi, bir şeylerin içine girmeyip kendisini garantiye almak için; Almanya'ya savaş ilan etti.
Sen o dönem orda olsan Almanların yanına katılırdın sanırım 1945 yılında. Almanlar Molotov'u yırtarken sorun yok ama.

Sen o dönem orda olsan Almanların yanına katılırdın sanırım 1945 yılında. Almanlar Molotov'u yırtarken sorun yok ama.
Almanlar ile Sovyetler'in dost olmayacağını herkes biliyordu zaten. İkisinden birisi elbet bir gün birbirlerine savaş açacaktı. Ayrıca Almanların yanına katılmasına gerek yoktu, bir şey yapmayabilirdi. Sonuçta tarafsız bir ülke.

@emircanunlts saçma sapan Alman sempatizanlığın ağır basıyor anlaşılan. Türkiye, Birleşmiş Milletlerin kurucu üyelerinden olmak için savaş açtı Almanya'ya. Savaşı en başından beri istemedi, istemiyordu. Savaş açtığında da Alman askeriyle bile karşılaşmadı. Tek kurşun sıkmadı. Savaş açtık, konferansa gittik, BM kurucusu olduk. Bu kadar. Almanya'ya herhangi bir zararımız falan olmadı.

Ülkelerin dostları, düşmanları olmaz; çıkarları ve zararları olur. Ülke her daim halkının çıkarlarını düşünmeli, ona göre hareket etmelidir. Tekrar dediğim gibi, bizim savaş açmamız Almanya'nın umurunda bile olmamıştır zaten.

Savaş henüz bitmemişti. Almanya'nın anakarasının neredeyse tamamı duruyordu henüz. 23 şubat 1945'de Türkiye savaş açtı, Almanya 7 Mayıs 1945'de teslim oldu.

Dediğim gibi, benim içime oturduğu için ihanet olarak görüyorum. Başkası bunu normal görebilir.

Türkiye savasa girmedi diye biliyorum.

Türkiye savasa girmedi diye biliyorum.
Savaş bitmeden 3 ay önce Almanya'ya ve Japonya'ya savaş ilan ettik. Biz girdiğimizde İtalya çoktan düşmüştü bile. Savaş ilan ettik de tek kurşun sıkmadık. Kağıt üzerinde savaş ilan ettik, kağıt üzerinde kazanan tarafta olduk. Savaş ilan ettiğimiz için Birleşmiş Milletlerin kurucu üyelerinden biri olduk.

Yeni konular

Geri
Yukarı