Adolf Hitler Türkleri sever miydi?

Evet hak veriyorum. Ben tarih çok severim harici olarak ilginç gelen şeyleri okumak güzel oluyor. Aklımda kalan bir Atatürk le alakalı birşey vardı. Lise son 2013 te iken. Tarih hocamız kurtuluş savaşı sırasında sanırım tam hatırlamıyorum, SSBC den yardım aldıktan sonra bu yardımların devamı gelebilsin diye ve taraf olarak sanırım karşımıza geçilmesin diye Mustafa Kemal Atatürk o zamanlarda SSBC ye belki bir gün bizde sosyalist olabiliriz demiş. Bunu bir ara araştırmıştım ama kaynak bulamamıştım. Ne kadar doğru bilmiyorum.
"Şurası unutulmamalı ki, bu tarz-ı idare, bir bolşevik sistemi değildir. Çünkü, biz ne bolşeviğiz ne de komünist; ne biri ne de diğeri olabiliriz. Çünkü biz milliyetperver ve dinimize hürmetkarız. Hülasa, bizim şekl-i hükümetimiz tam bir demokrat hükümetidir ve lisanımızda bu hükümet halk hükümeti diye yad edilir."

"Türkiye'de bolşeviklik olmayacaktır. Çünkü, Türk Hükümeti'nin ilk gayesi halka hürriyet ve saadet verme, askerlerimize olduğu kadar, sivil halkımıza da iyi bakmaktır."

Aradaki ilişkileri düzeltmek, çıkar sağlamak için öyle demiş olabilir fakat Atatürk'ün sözlerine bakılacak olursa, solculuk asla Atatürk'e göre bir şey değil.

1. Dünya savaşın da birlikte yenilgi aldık cephe dostuyuz ayağına savaşa davet ediyordu alttan alttan Türkiye'yi her ülke kendi çıkarları için yaşar gerek AZ gerek TR hiç fark etmez.
Rusya ve Fransa cephesi olduğu için Türkiye'ye de cephe oluşturamazdı.

Hayır çepheyi açmak çok kolay hatta lutfwaffe ile Anadolu'yu yerle bir ederlerdi lâkin Türkiye'ye saldırmak aşırı maliyetli ve Türkiye'nin sovyetlerin safın da savaşa girmesine neden olacaktı.

2. Dünya Savaşı ile bilgim bir elin parmağını geçmez. Öğrenmek isterim bir gün. Sorum olacak Hitler'in savaştan sonraki planladığı haritlarda Türkiye'ye ellemediğini gördüm. Bilen arkadaşlardan bilgilerini beklerim. Ne kadar severdi bizi kendisi?
Sever miydi, bilmem ama... İnsanlardan sabun yapmayı severdi.
Adolf Hitler.

Hitler'in sadece savaşmadığı Türkiye gibi ülkelere değil kendi müttefiklerine(İtalya, macaristan, romanya vs.) bile saldırı planları vardı. İtalya buna örnek verilebilir.

Eğer Almanya Türkiye'ye savaş ilan etseydi belli bir yere kadar işgal edebilirdi ve ilerlemesi çok güç bir cephe oluştururdu coğrafi açıdan. Ama evet Luftwaffe sebebiyle Anadolu'nun sadece ismi kalırdı.

Ayrıca Fevzi Paşa'nın Çakmak Hattı'nı aşırı saçma ve gereksiz buluyorum. Bu adamlar Maginot hattı'nı geçmişler la.

Yeni konular

Geri
Yukarı