Adolf Hitler Türkleri sever miydi?

inPijamas

Hectopat
Katılım
18 Mayıs 2018
Mesajlar
2.988
Makaleler
4
Çözümler
8
Yer
Tir ná Lia
Bugün hayatta olan yaşlı köylüler, “Türk diye adlandırılmanın yararını İkinci Dünya Savaşında gördük” diyor ve Belçika’yı işgal eden Nazi ordularının, her yeri yağmalarken, Türk bayrağını ve ay-yıldızlı amblemleri gördükleri bu köye hiç zarar vermediğini anlatıyor.
Böyle bir söylenti var.

Ayrıca zamanında dönemin paşalarından Fevzi Çakmak; Atatürk'e durumu bildirmiş, Atatürk ise savunma için yapılması planlanan koruganların gereksiz olduğunu söylemiştir.

Atatürk'ün vefatı sonrasında Fevzi Çakmak, Çakmak Savunma Hattını inşa edecek ve ülkede onlarca fabrika kurulabilecek parayı hiçbir zaman kullanılmayacak bir savunma hattına yatıracak.
 

uzielchavo

Decapat
Katılım
10 Nisan 2020
Mesajlar
863
Çözümler
1
Yer
Tozkoparan Güngören

ahmetgemici

Kilopat
Katılım
18 Haziran 2014
Mesajlar
864
Yer
İzmir - KARŞIYAKA
Hiçbir devlet birbirini sevgi olarak sevmez, hepsi çıkar ilişkisidir.

Basit bir örnek vereyim:

1- Hitler'in, Türkiye'ye savaşa katılması için Ege Adaları'nı teklif etmesi.

2- Operation Gertrude, bu operasyon iddialara bağlıdır fakat içinde Türkiye'yi işgal planı geçmektedir. Yine de kanıtlanamamıştır.
Evet hak veriyorum. Ben tarih çok severim harici olarak ilginç gelen şeyleri okumak güzel oluyor. Aklımda kalan bir Atatürk le alakalı birşey vardı. Lise son 2013 te iken. Tarih hocamız kurtuluş savaşı sırasında sanırım tam hatırlamıyorum, SSBC den yardım aldıktan sonra bu yardımların devamı gelebilsin diye ve taraf olarak sanırım karşımıza geçilmesin diye Mustafa Kemal Atatürk o zamanlarda SSBC ye belki bir gün bizde sosyalist olabiliriz demiş. Bunu bir ara araştırmıştım ama kaynak bulamamıştım. Ne kadar doğru bilmiyorum.
 
Yukarı