ADSL ve VDSL nedir?

ADSL ve VDSL nedir?

Bildiğim kadarıyla DSL'de Speed sınırı 24 MB dwnlood 1 MB uplood oluyor ancak VDSL'de yse 50 MB download, upload 5 MB. Hatta bazı firmlar uploodu daha da fazla yapabilıyorlar diye biliyorum bildiğim kadarıyla farkları bunlar.

ADSL bildiğin bakır hat üzerinden, genelde telefon kablosuyla sağlanan internet hizmeti, VDSL ise santralden çıkan fiber kablonun belli bir mesafeye kadar gelip oradan yine bakır kabloyla binalara dağıtılmasıdır, bu yüzden VDSL'de 100 megabit hızları görebiliyorsun.

100 MB bunu bilmiyordum gerçekten çok iyi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğim kadarıyla DSL'de Speed sınırı 24 MB dwnlood 1 MB uplood oluyor ancak VDSL'de yse 50 MB download, upload 5 MB. Hatta bazı firmlar uploodu daha da fazla yapabilıyorlar diye biliyorum bildiğim kadarıyla farkları bunlar.
VDSL daha gelişmiş daha yeni bir teknoloji bu 100 mbps'ye kadar çıkar santrale olan uzaklığın, bakır kablonun kalitesine göre değişebilmektedir.

Son düzenleyen: Moderatör:
ADSL ve VDSL, DSL bağlantı çeşitleridir. İkisinin bağlantıları bakır kabloyla sağlanır. Hangisini kullanabileceğiniz sizin santrale olan uzaklığınız ile belirlenir. Santrale yakınsanız sinyal daha kaliteli olur ve daha yüksek hızda internet erişimi sağlarsınız. Max. 100Mbps download destekler. ADSL de santrale mesafeniz uzak veya VDSL portları doluysa kullanmaya mahkum olduğunuz bağlantıdır. Max. 24Mbps download destekler.

ADSL bakır kablo ile gelir. VDSL ise mahalleye ya da sokağa kadar fiberdir. Yani bir nevi fttn ya da fttc dir. Bir yere kadar fiber gelir sonra bakır kablo ile evinize gelir. Ne kadar az bakır varsa o kadar fazla internet alırsın.

ADSL'nin son teknolojisi 32 Mbps down 3 Mbps upload destekler. Türkiye'de bazı yerlerde ADSL altyapılarda 32 Mbps download 3 Mbps upload görebiliyoruz. Ama genelde 16 Mbps veriliyor. VDSL2'de ise Türkiye'de en fazla 100 Mbps veriliyor. Normalde VDSL2 Türkiye'deki bulunan saha dolapları 200-300 Mbps download 100 Mbps upload destekliyor. Geneli 30A olmakla 200 Mbps download 100 Mbps upload destekliyor. Bazı yerlerde 35B var o da 300 Mbps download 100 Mbps upload destekliyor. Fakat Türk Telekom 17A olarak veriyor sinyalı o yüzden en yüksek görebilceğin 100 Mbps download 50-60 arası uploaddır. Bazı kişiler 140 Mbps download bile görebiliyor. Türk Telekom isteyene 35B verse güzel olurdu. 17A ile 35B sinyali aynı anda verilebiliyor. Yani çoğu kişinin modemi 17A desteklediği için 35B verse onlara sıkıntı olmazdı. 35B destekleyen modeme sahip olanlar interneti keyfini çıkarırdı işte TT. Şu an VDSL2'de bireysel kullanıcılara en yüksek 100 Mbps download 5 Mbps upload veriliyor. TürkNet ise yapa altyapısında VDSL2'de altyapın ne kadar kaldırıyorsa o kadar veriyor. Download/uploadda kısıtlama yok.
VDSL daha gelişmiş daha yeni bir teknoloji bu 100 Mbps'ye kadar çıkar santrale olan uzaklığın, bakır kablonun kalitesine göre değişebilmektedir.

VDSL2 yeni bir teknoloji değil. ADSL'e göre diyorsan ona göre yeni bir teknoloji ama genelleme olarak söylüyorsan değil. Ben 11 yıldır VDSL2 kullanıyorum.

Geri
Yukarı