ADSL'den VDSL'e Geçerken 15 Gün Süre Verilmesi

witicieen

Kilopat
Makaleler
3
Herkese iyi geceler dilerim.
Biraz önce TTNET ile görüşme gerçekleştirdim, ADSL'den VDSL'ye geçmek istediğimi belirttim,
VDSL modemimin olduğunu söylediler :D Ee sonra? :)

Neyse tarifeleri sıraladılar ki bu arada TTNET'in 12 yıldır abonesiyim, TurkTelekomun da 30 yıla aşkın ev telefonu abonesiyim, her neyse her şeyi anlattılar okey her şey süper fiyat uygun hat değerlerim çok iyi, iyi bir görüşme gerçekleştirdim tam onay vereceğim sıra şöyle bir şey söylendi.
15 gün beklemek zorundasınız. Nasıl yani 15 gün? 15 koca gün internetsiz, geçirecekmişim, neymiş BTK'in koyduğu bir süreymiş bu :D
ADSL'den VDSL e geçerken, 15 gün müşterini bekleteceksin diyormuşmuşmuşmuş...
Çok saçma geldi ve kabul etmedim, 15 gün bu süre zarfında interneti kullanamıyorum yani onu da belirteyim yani :)
Böyle bir saçmalık var mıdır? Arkadaşlar bu konu hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa yorum atabilirler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hadi ya @Avengers çok şanslısın şunuda belirttiler Port değişimi olacakmış o işlem sırasında ondan dolayı süre zarfı uzuyor dediler.. Çok ikilemde kaldım aslında Ankaradayim Merkezi bölgede oturuyorum 15 gün gibi bir süre söylemeleri çok mahzum bir olay oldu şu anda 16mbps kullanıyorum, vdsl geçebilsem 50mbps internet alabilecem :S

Türk Telekom alt yapısından hizmet veren İSS'ler ADSL'den VDSL'e geçmek istediğinizde Türk Telekom'dan kiraladıkları portu ayın 1. günü değiştirebildikleri için her ayın 1. günüden itibaren geçiş olur fakat Türk Telekom kendi içinde geçişi saçmalamış. 6 gün kullanım yaptınız diğer fatura dönemine kadar ADSL ondan sonra VDSL geçişinizi yaparız dese eyvAllah.

Türk Telekom alt yapısından hizmet veren İSS'ler ADSL'den VDSL'e geçmek istediğinizde Türk Telekom'dan kiraladıkları portu ayın 1. günü değiştirebildikleri için her ayın 1. günüden itibaren geçiş olur fakat Türk Telekom kendi içinde geçişi saçmalamış. 6 gün kullanım yaptınız diğer fatura dönemine kadar ADSL ondan sonra VDSL geçişinizi yaparız dese eyvAllah.

Merhaba @Cleante olayı tam anlayamadım daha açık anlatabilir misin? Ben şunu arıyorum aslında ya onlara para kazandırmaya çalışıyorum adamlar resmen diyor ki yok kardeşim biz istemiyoruz ben zaten 12 yıldır müşterileriyim, bana superonline da teklifde bulundu turknette, ben yine TT den vazgecmedim çünki söyledikleri değerleri verileri cok rahat alıyorum belkide benim şanslı olusumdan ama şunu yapamıyorlar yine konustum beyfendi 15 gün icersinde geçişiniz sağlanır bu süre zarfında internet kullanamazsınız diyorlar. Bu durum canımı sıkıyor yoksa 50mbps hızım olacak :S evde 6 kişi internet kullanıyor hız ne kadarda 16mbps olsa çok yavaş bir internet kullanabiliyoruz o yüzden yükseltmeyi tercih ettim ama sonuç bu 2 3 gündür düşünüyorum. Tahaatümü ödeyip başka servis sağlayıcısınamı geçsem diye.

Anlatmak istediğim şu şekilde bir olay. Bir çok servis sağlayıcı müşterilerine internet hizmetini Türk Telekom alt yapısını kiralayarak veriyor. Bu servis sağlayıcıları anlaşmaları gereği port değişimini her ayın 1. gününden itibaren yapabiliyorlar fakat onlar bile örnek veriyorum ADSL'den VDSL'e geçiş yaptıklarında küçük bir kesinti ile hizmete devam ediyorlar. O bahsettiğim kesintide modem ayarlarınızı yaparken geçen süre ve kablonuzu o porttan bu porta geçirdikleri az süre. Başka servis sağlayıcılarda durum böyleyken Türk Telekom size onlara verdiği gibi hizmeti vermemek için her durumu yapıyor. Deseydi ki size ayın 6'sına kadar kullanmışsınız bu kadar kullandığınızı faturalandıralım ve diğer paketiniz başlasın fatura kesim tarihine kadar kullandığınız kadarı yine ödersiniz eyvAllah. Deseydi ki bu ay bu paketi kullanın diğer fatura kesim tarihinden itibaren geçişinizi yaparız onada eyvAllah ama sonuç müşteri mağduriyeti olunca ellerinden gelenin en iyisini mağdur etmek için yaparlar. Bu arada Türk Telekom alt yapısı iyi ise ve sorun yaşamıyorsanız onun alt yapısından size hizmet verecek hiçbir İSS ile sorun yaşamazsınız.

Anlatmak istediğim şu şekilde bir olay. Bir çok servis sağlayıcı müşterilerine internet hizmetini Türk Telekom alt yapısını kiralayarak veriyor. Bu servis sağlayıcıları anlaşmaları gereği port değişimini her ayın 1. gününden itibaren yapabiliyorlar fakat onlar bile örnek veriyorum ADSL'den VDSL'e geçiş yaptıklarında küçük bir kesinti ile hizmete devam ediyorlar. O bahsettiğim kesintide modem ayarlarınızı yaparken geçen süre ve kablonuzu o porttan bu porta geçirdikleri az süre. Başka servis sağlayıcılarda durum böyleyken Türk Telekom size onlara verdiği gibi hizmeti vermemek için her durumu yapıyor. Deseydi ki size ayın 6'sına kadar kullanmışsınız bu kadar kullandığınızı faturalandıralım ve diğer paketiniz başlasın fatura kesim tarihine kadar kullandığınız kadarı yine ödersiniz eyvAllah. Deseydi ki bu ay bu paketi kullanın diğer fatura kesim tarihinden itibaren geçişinizi yaparız onada eyvAllah ama sonuç müşteri mağduriyeti olunca ellerinden gelenin en iyisini mağdur etmek için yaparlar. Bu arada Türk Telekom alt yapısı iyi ise ve sorun yaşamıyorsanız onun alt yapısından size hizmet verecek hiçbir İSS ile sorun yaşamazsınız.

Evet mesela, 16mbps kullanıyorum ben speedtest yaptığımda 15.8 15.9 hatta 16.03 aldığım zamanlar bile oldu zaten Santral Kutu binanin tam dibinde, ancak fiber yok hipernet var bende hipernete gececem ondada 50mbpse kadar alabiliyorum, oda bekleme süre zarfı var işte o beni aşırı korkutuyor ama tahaaüt ödesem 1.200tl var onu ödediğim anda şöyle bir saçmalıkda söylediler :D tahatünüzü ödeyin, sonra yeniden 2 yıllık sözleşme yapın bizimle eee dedim anında VDSL2 olarak internet hizmeti almaya başlayın ee kardeşim hani 15 günlük süre nerede :D işte orada birbirleriyle çelişiyorlar anlamadım valla darda kaldım pif.

Saha dolabı binanın tam önündeyse alabileceğiniz hız çok daha fazla olması gerekir. Türk Telekom VDSL tarifelerine Hipernet adını veriyor zaten. Ha binanızda FTTB fiber olmuş ha hemen binanızın önünde yeni tip saha dolabı olmuş aynı durum söz konusu. FTTB fiberde fiber binanın içine gelir ve oradan bakır ile dairenize gelir. Yeni tip saha dolabında fiber saha dolabına gelir oradan bakır ile evlere. Binanızın dibinde olması bina içinde olmasından farkı yok. 5-10 metreden sorun çıkmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı