Aerocool verkho2 ile R5 7600 90 derecelere çıkıyor

kliibapz

Hectopat
Merhaba, bugün sistemi DDR5'e güncelledim. R5 1600X (95watt) vardı, Gigabyte B650 anakart ile R5 7600 (65watt) olarak kurdum. SSD'yi taktım çalıştı direkt, hiç format falan atmadım yani. Aerocool verkho2 kule soğutucum işlemciyi 65 derecede tutuyordu, hiç sıkıntı yoktu. AM4 ile AM5 aynı sanırım soğutucu direkt oturdu yerine. Kutuda gelen soğutucuyu denemedim bile yani. Velhasıl şimdi bir stres testi yapayım dedim işlemci 1 saniyede 90 dereceye çıkıyor. Gigabyte Control Center üzerinden fanları fulleyip stres testi yapıyorum yine aynı, risk alıp bakalım ne olacak diye de bekleyemedim haliyle direkt kestim stres testini. Birkaç kere denedim hep aynı. Durağan şekilde ise 40-50 derece arası gidip geliyor. Ek olarak PBO kapatıp denedim, yine aynı.

Soğutucuyu dandik takmış (sanmıyorum ama) olma ihtimalim dışında bir fikri olan var mı?

Son düzenleme:
Ne bekliyordunuz ki? Elindeki 2 bakır borulu 9cm bir hava soğutma stok soğutmadan farksız durumda şu anda.

Düzgün bir hava soğutma satın alın.

Soğutucuyu dandik takmamışsınız sorun soğutucunun dandikliğinden kaynaklanıyor.

İlk olarak Verkho 2 zaten o işlemci için epey düşük seviye bir soğutucu. Üstüne 7000 serisinin çalışma mantığını da eklersek epey normal değerleriniz. Curve Optimizer ile veya uğraşmayı seviyorsanız BIOS üzerinden düşürebilirsiniz.

7000 serisi için 95 dereceye kadar termal limit değeriniz var. İşlemci 95 derece hedef sıcaklık belirleyip, oraya çıkana kadar ısınıyor ve doğrudan performansını da arttırıyor. Mimari bu şekilde yani. 95 derecede AMD'nin belirttiğine göre hiçbir sorun olmadan asırlar boyunca çalışabilir. 95'in üzeri throttle demek o zaman frekans kısıyor işlemci.

Elbette bu işlemciyi soğutamayacağınız anlamına gelmiyor. Daha iyi bir soğutucu ve voltaj ayarlamaları ile ısıyı epey düşürürsünüz. 95 dereceye kadar o işlemciye hiçbir şey olmayacağını bilin sadece.

İlk olarak Verkho 2 zaten o işlemci için epey düşük seviye bir soğutucu. Üstüne 7000 serisinin çalışma mantığını da eklersek epey normal değerleriniz. Curve Optimizer ile veya uğraşmayı seviyorsanız BIOS üzerinden düşürebilirsiniz.

7000 serisi için 95 dereceye kadar termal limit değeriniz var. İşlemci 95 derece hedef sıcaklık belirleyip, oraya çıkana kadar ısınıyor ve doğrudan performansını da arttırıyor. Mimari bu şekilde yani. 95 derecede AMD'nin belirttiğine göre hiçbir sorun olmadan asırlar boyunca çalışabilir. 95'in üzeri throttle demek o zaman frekans kısıyor işlemci.

Elbette bu işlemciyi soğutamayacağınız anlamına gelmiyor. Daha iyi bir soğutucu ve voltaj ayarlamaları ile ısıyı epey düşürürsünüz. 95 dereceye kadar o işlemciye hiçbir şey olmayacağını bilin sadece.
''Elbette bu işlemciyi soğutamayacağınız anlamına gelmiyor. Daha iyi bir soğutucu ve voltaj ayarlamaları ile ısıyı epey düşürürsünüz. 95 dereceye kadar o işlemciye hiçbir şey olmayacağını bilin sadece.'' Elbette ama uzun vadede sıkıntı çıkartacaktır, Arkadaşın değişim yapması şart.

Ne bekliyordunuz ki? Elindeki 2 bakır borulu 9cm bir hava soğutma stok soğutmadan farksız durumda şu anda.

Düzgün bir hava soğutma satın alın.

Soğutucuyu dandik takmamışsınız sorun soğutucunun dandikliğinden kaynaklanıyor.
Şunu bekliyordum; mantıksal olarak 95 watt işlemciyi 65 derecede tutabilen bir soğutucunun 65 watt işlemciyi çok daha kolay tutabilmesini. Ayrıca en dandik bakır borulu kule tipi bir soğutucu, alüminyum stock soğutucudan çok daha iyidir. Yine mantıksal olarak işlemcinin tam yükte 1 saniyede 80-90 derece görmesi hiç soğutucu yapısından kaynaklı bir problem gibi durmuyor. Süs olsun diye vermiyorlar herhalde stock soğutucuyu. Yavaş yavaş yükselse yine tamam ama ciddi ciddi sanki üzerinde hiç soğutucu yokmuş gibi uçuyor sıcaklık.

Elbette ama uzun vadede sıkıntı çıkartacaktır

AMD'nin yalancısıyım ben de:

65 watt işlemciyi çok daha kolay tutabilmesini.

İşlemciler böyle çalışmıyor artık AMD tarafında. O derenin altından çok sular geçti. 7000 serisinin termal mantığı tamamen farklı.

Arkadaşın değişim yapması şart.

O kısmı doğru. İlerleyen zamanlarda o soğutucu ile throttle yapabilir.

Şunu bekliyordum; mantıksal olarak 95 watt işlemciyi 65 derecede tutabilen bir soğutucunun 65 watt işlemciyi çok daha kolay tutabilmesini. Ayrıca en dandik bakır borulu kule tipi bir soğutucu, alüminyum stock soğutucudan çok daha iyidir. Yine mantıksal olarak işlemcinin tam yükte 1 saniyede 80-90 derece görmesi hiç soğutucu yapısından kaynaklı bir problem gibi durmuyor. Süs olsun diye vermiyorlar herhalde stock soğutucuyu. Yavaş yavaş yükselse yine tamam ama ciddi ciddi sanki üzerinde hiç soğutucu yokmuş gibi uçuyor sıcaklık.

Peki işlemcinin cidden 65W'ta çalıştığını düşünüyor musunuz? :D 65W base frekans için biçilmiş bir değer, işlemcinin 5.1'e kadar çıktığını düşünürsek o 65W olur sana 150-200W, soğutucu bu noktada patlar işte ve siz de yüke soktuğunuzda bu durumu yaşıyorsunuz. Kıytırıktan 2 bakır borulu soğutucu o işlemciyi soğutmaya yetmez.

Şimdi yürek yiyip tekrar denedim, 95 derecede sabit kaldı gibi ama dediğiniz gibi darboğaz yaptı ve 4.5 ghz altına düştü. Gerçekten makalede yazdığı gibi kendini bilerek yüksek sıcaklığa çekiyor. Verkho2 ile yine oyunlarda idare eder sanırım ama olur da tam yüke binerse patlarız. Linkteki gibi 4 bacaklı kule soğutucu veya direkt sıvı soğutma şart zira benim psikolojik sınırım 75 deceredir 🙃
Cevaplar için teşekkürler.

Geri
Yukarı