Ağ Donanımları Genel Tanımı

Gudermes

Hectopat
Katılım
4 Eylül 2010
Mesajlar
506
Beğeniler
166
Ağ Donanımları Genel Tanımı

Ağ Adaptör Kartları
Ağ Adaptör Kartları Ağ Arabirim Kartları ağ yapısının temelini oluşturur. Günümüzde bazı bilgisayarlar üzerinde ağ adaptör kartıyla gelir. Eğer bilgisayarınızda böyle bir kart yoksa ana kart üzerindeki boş bir slota modem veya ses kartı takar gibi kısa sürede takılabilir. Ağ arabirim kartı bilgisayarınızla ağ arasındaki bağlantıyı sağlar. Veriyi Ethernet ağının okuyabileceği ve kabul edeceği formata çevirir. Bu kartlar üzerinde hub veya switche bağlayabilmeniz için konnektörler bulunur. Ağ Arabirim Kartları driver sürücü dediğimiz üretici firma tarafından yazılan softwarelerle gelirler. 10 Mbps veya 10/100 Mbps çift hızlı çalışabilen Ethernet kartları vardır.

Hub
Hublar star topoloji ağlarda merkezi bağlantı üniteleridir. Hub kendisine bağlanılan tüm nodeların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlar. Huba bağlanılan her donanımın kendi güç kaynağı olduğu gibi hubında kendi güç kaynağı vardır. Hub üzerinde bulunan durum ışıkları ağ durumunu izlememizi ve arıza tesbit işlemlerini kolaylaştırır. İkiden fazla hub birbirine bağlanabilir fakat Ethernet standartlarında bazı sınırlar vardır. Hub-Hub bağlantıları yerine switchlerden hublara gidilebilir, ve bu durum ağ performansını arttırır. 10 Mbps veya 100 Mbps ağlar için hublar bulunmaktadır.

Bridge
Bridgeler bağımsız çalışma grubları birbirine bağlamak için kullanılır. Veri yönlendirme işlemi yapar. 10 Mbps ve 100 Mbps ağları birbirine bağlayabilir.

Switch
Switchler daha öncede bahsedildiği gibi daha kompleks Hublardır. Büyük bir ağı segmentlere parçalara bölerek ağ performansını arttırır. Herhangi bir nodetan gelen verinin tüm ağa dağıtılması yerine istenilen nodea dağıtılmasını sağlar. Ağ durumunu izler, veriyi gönderip, iletim işleminin yapılıp yapılmadığını test eder. Bu özelliğe store and forward depola ve ilet denir.

Repeater

Repeater yineleyici Ethernet ağ standartlarında merkezi bağlantı noktası ile node arasındaki mesafenin maksimum sınırının aşması durumunda kullanılır. Sinyali alıp güçlendirip, gönderme özelliğine sahiplerdir. Hub veya switchler de birer repeater görevi görür.

Router
Routerlar ağ trafiğini süzer ve dosyanın doğru yere gönderilmesini sağlamak için değişik protokolleri birbirine bağlar. Bu süzme işleminden dolayı router, switch veya bridgeden daha yavaş çalışır. Hub veya switchlerden farklı olarak routerlar ağ yönetim hizmetleri sunarlar.

Süzme İşlemi

Verinin içeriği incelenir ve iletilmesi gerekmiyorsa iletilmez. Switch veya bridgete verinin içeriğine bakılmadan iletim işlemi yapılır.

Protokol
Ağ üzerinde veri iletimi için kullanılan kurallar veya işlemler.

PC Adaptör Kartları
Laptop diz üstü bilgisayarlar Ethernet ağına kredi kartına benzer kartlarla bağlanabilir. PC kartları bütünleşik fax data ve modem özelliğine sahip olabilir .
 
Yukarı